Ceny másla lámou rekordy nejen v České republice, ale i v Polsku, kam si levnější máslo jezdila kupovat řada Čechů. Poláci to vysvětlují nedostatkem mléka, čeští potravináři pak vysokou cenu másla odůvodňují vysokými přirážkami obchodních řetězců.. Polská vláda z obavy o peněženky občanů proto zasáhne na trhu tím, že prodá část svých strategických rezerv.
Polská vládní agentura pro strategické rezervy proto vyhlásila výběrové řízení na prodej velkého množství másla. To platí pro mražené máslo v blocích o hmotnosti 25 kilogramů.
Vláda v tiskové zprávě uvedla, že vítězové výběrového řízení mohou obdržet přibližně 1 000 tun másla a minimální cena bez DPH byla stanovena na 28,38 zlotých za kilogram másla. Otevření nabídek je naplánováno už na zítřek.
Prodej másla ze státních rezerv byl rozdělen do tří etap. První se týká prodeje 497 tun zboží z produkce Mlékárenského družstva MLEKOVITA. Ve druhém kroku pak státní rezervy prodají 300 tun mraženého másla z produkce Společnosti zahraničního obchodu mlékárenských družstev LACPOL a v posledním pak 200 tun másla od Polmlek Grudziądz.
Mohlo by vás zajímat
Akce je zaměřena na stabilizaci cen másla. V obchodech už polští zákazníci za kostku másla i více než 9 zlotých (téměř 53 korun – pozn. red.), což znamená, že máslo je v Polsku stále o dost levnější než v České republice.
Máslo je klíčovým produktem v nákupním košíku Poláků. Jeho ceny jsou spotřebiteli často srovnávány a určují výběr daného obchodu z hlediska velkých nákupů.
Podle zprávy UCE Research zveřejněné na začátku prosince letošního roku činil průměrný nárůst cen másla v obchodech v posledních měsících meziročně zhruba o 30 procent. Odborníci odhadují, že průměrná cena kostky másla může v první polovině příštího roku stát 10 zlotých.
Máslo je v Polsku jedním z nejčastěji vyhledávaných artiklů v aplikacích s propagačními letáky. Obchodní řetězce si tuto cenovou citlivost dobře uvědomují, a proto z této komodity udělaly strategický prvek konkurenčního boje.