Z velké části nevyužitý podzemní zdroj energie může pomoci uspokojit rychle rostoucí světovou poptávku po elektřině, ale pro novou generaci projektů je zapotřebí snížení nákladů. Vzhledem k tomu, že celosvětová poptávka po elektřině bude silně růst, nové technologie otevírají obrovský potenciál geotermální energie, aby poskytovaly nepřetržitou čistou energii téměř ve všech zemích po celém světě, uvádí nová zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Zpráva s názvem Budoucnost geotermální energie uvádí, že tento typ energie by mohl do roku 2050 pokrýt až 15 procent celosvětového růstu poptávky po elektřině, pokud budou náklady na projekty nadále klesat.

To by znamenalo rozmístění až 800 gigawattů geotermální kapacity po celém světě, což by přineslo roční výkon odpovídající současné poptávce po elektřině Spojených států a Indie dohromady.

Geotermální energie nabízí bohaté, vysoce flexibilní a čisté dodávky elektřiny, které mohou podporovat variabilní obnovitelné technologie, jako je vítr a slunce, a zároveň doplňovat další nízkoemisní zdroje, jako je jaderná energie. Geotermální energie dnes pokrývá přibližně 1 procento celosvětové poptávky po elektřině.

Mohlo by vás zajímat

Na základě nové analýzy, která je první svého druhu, provedené ve spolupráci s projektem InnerSpace, však zpráva IEA ukazuje, že geotermální technologie nové generace mají technický potenciál mnohonásobně uspokojit globální poptávku po elektřině a teple.

Důležité je, že geotermální energie může čerpat z odborných znalostí dnešního ropného a plynárenského průmyslu tím, že využije stávající vrtné techniky a zařízení k proniknutí hlouběji pod zemský povrch a k využití obrovských nízkoemisních energetických zdrojů.

„Nové technologie otevírají nové obzory pro geotermální energii po celém světě a nabízejí možnost bezpečně a čistě uspokojit významnou část rychle rostoucí světové poptávky po elektřině. Geotermální energie je navíc významnou příležitostí, jak čerpat z technologií a odborných znalostí ropného a plynárenského průmyslu. Naše analýza ukazuje, že růst geotermální energie by mohl do roku 2035 generovat investice v hodnotě 1 bilionu dolarů,“ řekl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Konvenční geotermální energie dnes zůstává specializovanou technologií specifickou pro danou lokalitu, přičemž většina instalované kapacity se nachází v zemích, které mají buď sopečnou aktivitu, nebo se rozprostírají přes tektonické zlomové linie, které usnadňují přístup ke zdrojům. Mezi současné lídry v této oblasti patří Spojené státy, Island, Indonésie, Turecko, Keňa a Itálie. Díky novým technologiím jsou však vyhlídky geotermální energie skutečně globální, což otevírá potenciál pro její využití téměř ve všech zemích.

Zpráva zdůrazňuje, že více než 100 zemí má zavedeny politiky pro solární fotovoltaiku a větrné elektrárny na pevnině, ale pouze 30 zemí má takové politiky pro geotermální energii. Posun geotermální energie mezi národními energetickými agendami s konkrétními cíli, podpořená podpora inovací a technologického rozvoje, může výrazně přispět ke snížení vnímání projektového rizika a uvolnění nových investic.

Jasná a dlouhodobá regulační viditelnost pro investory pomůže zmírnit rizika v rané fázi vývoje a poskytne přehled o návratnosti investic, což zase zlepší nákladovou konkurenceschopnost geotermálních projektů. Zpráva uvádí, že náklady by tak mohly do roku 2035 klesnout o 80 procent na přibližně 50 dolarů za megawatthodinu (MWh).

To by z geotermální energie učinilo nejlevnější zdroj regulovatelné nízkoemisní elektřiny na stejné úrovni jako stávající vodní a jaderné elektrárny. Při těchto cenových úrovních by geotermální energie byla také vysoce konkurenceschopná se solární fotovoltaikou a větrnou energií ve spojení s bateriovým úložištěm.

Zpráva dále uvádí, že celkové investice do geotermální energie by mohly dosáhnout 1 bilionu dolarů do roku 2035 a 2,5 bilionu dolarů do roku 2050. Pokud geotermální energie nové generace v nadcházejících letech silně poroste, zaměstnanost v celém geotermálním sektoru by se podle zprávy mohla do roku 2030 zvýšit šestinásobně na 1 milion pracovních míst.

Ropný a plynárenský průmysl může hrát klíčovou roli při zvyšování konkurenceschopnosti geotermální energie. Až 80 % investic potřebných do geotermální energie zahrnuje kapacitu a dovednosti, které jsou přenositelné ze stávajících ropných a plynárenských provozů. Ropný a plynárenský průmysl může také těžit z využití potenciálu geotermální energie. Je to nejen příležitost k rozvoji nových obchodních linií v rychle rostoucí ekonomice čisté energie, ale může také sloužit jako zajištění proti komerčním rizikům souvisejícím s předpokládaným budoucím poklesem poptávky po ropě a plynu.

V době, kdy digitální ekonomika a aplikace umělé inteligence silně rostou, zpráva zdůrazňuje potenciál geotermální energie pomoci pohánět rostoucí počet velkých datových center, která jsou základem technologického sektoru. Vzhledem k tomu, že geotermální energie nové generace nabízí stabilní a v podstatě nevyčerpatelný zdroj energie, velké technologické společnosti již podepisují smlouvy o nákupu energie s novými projekty.

Povolování a administrativní byrokracie se však ukazují jako hlavní překážka pro geotermální projekty, jejichž plné uvedení do provozu může trvat až deset let. Zpráva navrhuje, že vlády by mohly zjednodušit povolovací procesy konsolidací a urychlením souvisejících administrativních kroků. Mohly by také zvážit specializované režimy geotermálního povolování oddělené od těžby nerostných surovin. Zásady a předpisy prosazující přísné environmentální standardy jsou rozhodující pro udržitelný rozvoj geotermálních projektů.