Jihokorejský parlament, vedený opozicí, dnes v noci napodruhé odvolal prezidenta Jun Sok-Sola. Parlament hlasoval o jeho suspendování z oficiálních funkcí kvůli jeho krátkodobému pokusu z minulého týdne vyhlásit stanné právo. Podle ústavy se úřadujícím prezidentem stává premiér Han Duk-Su, který byl jmenován Junem. Informovala o tom agentura Reuters.

Jun Sok-Sol je druhým konzervativním prezidentem v řadě, který byl v Jižní Koreji odvolán. Prezidentka Pak Kun-hje byla odvolána z funkce v roce 2017.

Dnešního hlasování se zúčastnilo všech 300 zákonodárců poté, co první pokus o odvolání hlavy minulou sobotu neuspěl, když sál opustili poslanci z prezidentovy Strany lidové moci (PPP).

Návrh byl předložen poté, co se někteří členové Junovy Strany lidové moci připojili k opozičním stranám, které kontrolují 192 křesel ve 300členném Národním shromáždění, čímž překonali dvoutřetinový práh potřebný pro impeachment.

Mohlo by vás zajímat

Počet zákonodárců podporujících impeachment byl 204, hlasů pro odvolání bylo zapotřebí 200, 85 poslanců bylo proti, 3 se zdrželi a 8 hlasovacích lístků bylo neplatných, uvedla Reuters.

Ačkoli byl Jun suspendován, zůstává v úřadu, uvedla agentura Reuters. O jeho odvolání rozhodne Ústavní soud někdy v příštích šesti měsících.

Pokud bude Jun definitivně odvolán z funkce, budou vyhlášeny předčasné volby.

Jun Sok-Sol šokoval národ pozdě večer 3. prosince, když dal armádě rozsáhlé mimořádné pravomoci, aby vykořenila to, co nazval protistátními silami a překonala obstrukční politické oponenty. Později se národu omluvil, ale také obhajoval své rozhodnutí a odolal výzvám k rezignaci před hlasováním.

Rozhodnutí parlamentu o odvolání jihokorejského prezidenta Jun Sok-Jola by podle českého ministerstva průmyslu a obchodu nemělo negativně ovlivnit tendr na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, v němž česká vláda vybrala jihokorejskou společnost KHNP. Její zástupci nyní jednají s firmou ČEZ o finální smlouvě, uzavřít ji chtějí do konce března příštího roku. První reaktor by měl fungovat od roku 2036.

„Podle našich informací od korejských partnerů nejsou nyní žádné náznaky toho, že by zbavení pravomocí prezidenta mělo mít negativní vliv na společný projekt,“ uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva průmyslu Marek Vošahlík.