Sněmovna téměř po pěti hodinách od zahájení jednání schválila program mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu k vládní novele o růstu televizního a rozhlasového poplatku a o rozšíření okruhu poplatníků. Ještě před hlasováním kriticky vystoupili k předloze představitelé opozice Andrej Babiš (ANO), Tomio Okamura (SPD) a Radim Fiala (SPD). V úterý okolo páté hodiny odpoledne evidoval sněmovní systém tři desítky poslaneckých přihlášek do běžné debaty.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl vládní návrh jen krátce. Přiblížil, že navrhované změny mají sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování.

Sněmovna už v poledne rozhodla, že bude moci jednat i v noci. Debata o sporné předloze ve druhém čtení by měla dnes končit podle informací z vládního tábora kolem půlnoci a případně pokračovat ve středu odpoledne. Koalice ji chce uzavřít nejpozději ve středu ve večerních či nočních hodinách.

Novela zvyšuje poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Zavádí také valorizační mechanismus. Spočívá v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent.

Mohlo by vás zajímat

Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.

Druhé čtení slouží především k podávání poslaneckých pozměňovacích návrhů. Ve sněmovním systému jsou jich čtyři desítky. Poslanci opozičních ANO a SPD předložili návrhy, které hlavní body vládní novely ruší, případně upravují. Zrušení navrhovaného rozšíření okruhu zařízení spadajících pod poplatkovou povinnost i na mobilní telefony, tablety nebo počítače chtějí také nyní již opoziční Piráti.

Ministr Martin Baxa před poslanci také vysvětloval své starší tvrzení o nezvyšování televizního a rozhlasového poplatku. Uvedl, že ho nezlehčuje. Zaznělo podle něho v době, kdy ještě podrobně neznal ekonomickou situaci České televize a Českého rozhlasu. Ministra kultury před tím obvinil ve Sněmovně ze lži předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Baxovo starší tvrzení připomínali při dnešní debatě o sporné vládní novele zvyšující televizní a rozhlasový poplatek a rozšiřující okruh poplatníků i další opoziční poslanci.

Baxa řekl, že nemá důvod „jasná slova“ z léta 2022 bagatelizovat nebo nějak rozptylovat. „Hlubší vhled do financování médií veřejné služby a jejich ekonomické situace mě vlastně během podzimu roku 2022 přivedl k opačnému názoru,“ vysvětloval. Ministr podotkl, že ve svých vyjádřeních o poplatcích nebyl tak obezřetný, jak být měl. „Neměl jsem všechny informace, které jsem asi mohl mít v té době, a proto od podzimu 2022 pracujeme na tom, aby byl předložen rozumný návrh, který by zajistil financování médií veřejné služby a postavil je na stabilnější základy,“ dodal.

Sněmovna omezila čas řečníkům

Sněmovna také dnes večer omezila řečnickou dobu pro debatu k vládní novele. Po více než osmi hodinách od zahájení jednání to prosadil koaliční tábor, jehož zástupci mluvili o opozičních obstrukcích. Pokud běžná debata o předloze neskončí do dnešních půl dvanácté večer, bude podle dalšího schváleného návrhu koalice pokračovat ve středu od šesti hodin odpoledne.

Omezení pro vystoupení na nejvýše dvě po deseti minutách vyvolalo spory. „Vy pod slovem obstrukce už vidíte úplně všechno,“ prohlásil ke koalici za klub ANO Patrik Nacher. Varoval, že se tento postup může vládnímu táboru vrátit „jako bumerang“. Další z poslanců ANO Ondřej Babka si postěžoval, že má 12 pozměňovacích návrhů a vzhledem ke zkrácení řečnické doby má na zdůvodnění každého z nich nejvýše 50 sekund.

Šéf poslanců ODS Marek Benda vzkázal Nacherovi, aby se zamyslel, zda je v parlamentním systému normální, aby se předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Andrej Babiš postavil k mikrofonu a mluvil „páté přes deváté“. „Je jasné, že se druhému čtení zákona věnuje obrovská doba,“ řekl předseda lidoveckého klubu Aleš Dufek. Poukazoval také na to, že Babiš dnes sebral ostatním poslancům svým úvodním vystoupením tři hodiny.

„Ústavní soud opakovaně ve svých nálezech říká, menšina má právo na obstrukci, ale nemá právo destruovat jednání,“ podotkla předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Místopředseda Sněmovny za ANO Aleš Juchelka reagoval, že v nálezu se také uvádí, že „opozice je vlastně válcovaná tím, že nemůže prosazovat své vlastní body a svou agendu“. K deváté hodině večer sněmovní systém evidoval do běžné debaty ještě 33 poslaneckých přihlášek.

Text jsme aktualizovali