Ve srovnání se sovětským tankem T-72 se lépe ovládá, je pohodlnější a diametrální rozdíl je i v technologické výbavě. Tak hodnotí nové tanky Leopard 2A4 sami uživatelé – vojáci Armády ČR. Desítka těchto strojů v těchto dnech prochází ve Vojenském újezdu Hradiště na Doupově prvním velkým zátěžovým testem od zahájení přezbrojení. Dvoutýdenního cvičení Tasmanian Lizard se účastní přes 300 vojáků ze 73. tankového praporu a 7. mechanizované brigády. Dnes za nimi zavítal i náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Tanky, BVP-2, Tatry a další vozidla se musely do Doupovských hor nejprve přesunout. Kolová technika urazila 400 kilometrů po silnicích, pásová vozidla cestovala po železnici. Pro Leopardy, ale hlavně logistiky přáslavického útvaru, to bylo poprvé.

„Každý váží 60 tun a nakládají se na speciální železniční vagony. Přeprava u Leopardů vyžaduje nejen mít techniku dokonale připravenou, ale také trasu pečlivě naplánovat,“ vysvětluje velitel útvaru podplukovník Tomáš Suchý.

Spolu s technikou cestovali na západ Čech i ti, bez nichž by se výcvik takového rozsahu neobešel – dílenští pracovníci, zdravotníci či kuchaři.

Mohlo by vás zajímat

„Postupný přesun techniky a personálu probíhal do pozdních večerních hodin 2. prosince. Během této doby prošla veškerá technika základní údržbou a tankováním tak, aby byla připravena k okamžitému nasazení následující den,“ popsal pernou přípravu velitel.

Ostré střelby ve dne i v noci

Tasmanian Lizard, který končí v sobotu, vůbec poprvé od převzetí do výzbroje testuje všechny možnosti i schopnosti nejen nových tanků, ale i vojáků, kteří se na Leopardy pod dohledem německých instruktorů přeškolovali od roku 2023. Na programu jsou ostré střelby i koordinace tankových čet a bojových týmů v simulovaných konfliktech vysoké intenzity.

„Jde o komplexní výcvik celého 73. tankového praporu. Hlavním cílem je prověřit součinnost všech složek – od tankových posádek přes logistiku až po zdravotnické týmy,“ sděluje velitel.

Mechanici se tak v rámci cvičení starají o techniku, logistické týmy zajišťují palivo a zásoby, zdravotníci by při reálném nasazení pečovali o zraněné a samozřejmě nechybí hlavní aktéři – tankisté. To vše v kulisách scénáře, který co nejvěrněji simuluje podmínky moderních konfliktů.

„Bojové podmínky se dnes rychle mění, už dávno nejde o tradiční střety armád na otevřeném poli. Vojáci jsou proto postaveni před širokou škálu nečekaných situací, od defenzivních akcí až po složité útočné operace, ve dne i v noci. Musejí překonávat neznámý terén, své kroky vzájemně koordinovat,“ říká podplukovník Suchý.

Výcvik se podle něj zaměřuje nejen na zvládnutí správného ovládání nové techniky, ale také na týmovou souhru a improvizaci. „Musejí být schopni rychle reagovat, rozhodovat se pod tlakem a fungovat jako tým. Tasmanian Lizard je tak unikátní příležitostí, jak spojit pokročilou technologii s důkladně vyškolenými vojáky.“

Za účastníky dvoutýdenního cvičení Tasmanian Lizard zavítal náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka. Foto: Ministerstvo obrany

Lepší ve všech směrech

Pro osádky Leopardů je Tasmanian Lizard opravdovou výzvou, vyzkouší si při něm vše, co tankisté musejí zvládnout při vedení moderních bojových operací – od obrany a útoku, přes ostré střelby, přesuny a maskování až po noční operace.

„Leopard se ovládá úplně jinak než T-72,“ líčí první dojmy ze cvičného bojového nasazení desátník Miroslav Černý.

„Má automatickou převodovku a mnohem lepší podvozek, takže je stabilnější a lépe ovladatelný i v těžkém terénu. Jízda je v něm plynulejší, člověk necítí každý kámen jako u starších tanků,“ popisuje. Leopard kromě toho disponuje moderními navigačními a sledovacími systémy, díky nimž přesně víme, kde jsme a kam máme jet. To v T-72 vůbec nebylo,“ chválí německý těžký bojový tank.

Moderní výbava podle velitele Tomáše Suchého nejen usnadňuje navigaci i v neznámém terénu, ale výrazně zvyšuje bojovou efektivitu posádky – schopnost rychle a přesně určit polohu tanku je totiž klíčová pro úspěšné plnění misí. „Plynulejší jízda a lepší ovladatelnost navíc významně zlepšují samotnou práci tankisty. V T-72 museli neustále bojovat s náročným ovládáním a tím pádem se rychleji unavili. V Leopardu naopak mohou víc času věnovat samotné operaci a míň se soustředit na manipulaci s vozidlem,“ zdůrazňuje výhody nových strojů, které čeká příští rok účast na mezinárodních cvičeních NATO mj. v Polsku a Německu.

Přáslavický 73. tankový prapor má v tuto chvíli ve výzbroji 14 strojů, zbývajících čtrnáct kusů by měl od Německa, které je ČR darovalo za pomoc Ukrajině, převzít do konce roku 2025. Smlouvu na dalších 14 bojových tanků Leopard 2A4 podepsala ministryně obrany na konci listopadu. Celkem tak Armáda ČR bude disponovat 42 tanky Leopard 2A4 a dvěma vyprošťovacími stroji Büffel 3.