Jak ušetřit za elektřinu? Vedle klasických způsobů, jako je změna dodavatele, fixace ceny či nákup úspornějších spotřebičů a svítidel, přibyl ještě jeden nový. Jedná se o nabídku flexibility ve spotřebě elektřiny. Jako první ji svým zákazníkům nabízí společnost Delta Green. Po prvních dvou měsících od spuštění služby lze říct, že zapojené domácnosti snížily svůj účet za elektřinu o 100 až 600 korun měsíčně.
Taková příležitost je zatím určena jen pro menší část domácností. Má totiž řadu podmínek, mezi něž patří chytrý průběhový elektroměr, fotovoltaika na střeše, baterie pro ukládání přebytku energie a také spotový ceník. Další podmínkou je být zákazníkem firmy Delta Green a používat aplikaci Proteus, která umožňuje to, aby lidé spotřebovávali elektřinu v době, kdy je levná. A naopak ji mohli z baterie odprodat v době, kdy je cena vysoká.
Podle vyjádření společnosti Delta Green k začátku prosince tuto novou službu využívalo 200 domácností, na zpřístupnění služby čekalo přes 100 zájemců. Zákazníci nám poskytují část kapacity své baterie. Podle toho, jaká je situace na trhu, posíláme jejich baterii příkazy na nabíjení, nebo vybíjení. Na část baterií se připojujeme přímo přes internet, na část přes krabičku Delta link, kterou si u nás zákazník koupí. Bateriím pak na dálku posíláme povely k vybíjení do sítě nebo naopak nabíjení ze sítě,“ uvedl Jan Hicl, spolumajitel a ředitel produktového týmu Delta Green.
V domácnostech zákazníků Delta Green se zatím pro flexibilitu využívají baterie a fotovoltaiky. Do budoucna by mohlo přibýt řízené dobíjení elektrovozů nebo spotřeba ve „smart“ domácnostech, využívající systém Loxone nebo Home Assistant. S rostoucím počtem chytrých zařízení poroste také objem flexibility, který mohou domácnosti nabídnout.
Mohlo by vás zajímat
Zmíněná společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green a patřila do skupiny Nano Energies. Letos v lednu změnila název na Delta Green. Společnost tehdy vlastnila čtveřice složená z Davida Brožíka, Prokopa Čecha, Lukáše Beneše a Jana Hicla. Letos v květnu firmu kapitálově posílila investice fondů Tilia Impact Ventures, Credo Stages IV a Purple Ventures 2.
Delta Green se chce zaměřit na poskytování služeb v oblasti agregace a flexibility na trhu s elektřinou. „Jako první nabídneme službu českým domácnostem, kde plánujeme agregovat desítky megawattů,” popisuje David Brožík, spoluzakladatel Delta Green. Po plánované expanzi do dalších zemí Evropy už půjde o stovky megawattů. Na jeden megawatt agregovaného výkonu připadá zhruba 200 zapojených domácností.