Přes dvě desetiletí trvala vyjednávání Evropské unie ohledně dohody o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur. Nyní došlo k posunu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že dohoda byla uzavřena. Platit ale může začít až po její ratifikaci, tedy formálním schválení. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o obrovskou příležitost pro české firmy.
Podle ministerstva je Evropská unie o krok blíže tomu, aby se jejím firmám otevřel trh s téměř 300 miliony obyvateli, který v součtu představuje pátou největší ekonomiku světa. Do jihoamerického integračního bloku Mercosur spadá Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.
Otevření exportního trhu této části Latinské Ameriky, která dosud zůstává vůči subjektům ze třetích zemí velmi protekcionistická, podle úřadu jde zejména o Brazílii a Argentinu, znamená obrovskou příležitost pro české firmy. „Zejména se jedná o vývoz zboží a služeb s vyšší přidanou hodnotou, jako je automobilový průmysl, strojírenství, vybavení pro těžbu surovin, energetický nebo chemický průmysl či IT služby. Ve všech těchto sektorech má Česko co nabídnout,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Dohoda mezi Evropskou unií a Mercosurem podle ministerstva průmyslu a obchodu významně sníží celní zatížení pro evropské exportéry. Výši odhadovaných úspor pro české firmy vyčíslila dopadová studie Technické univerzity v Liberci zpracovaná na základě veřejné zakázky ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2023 na téměř 2,19 miliardy korun ročně.
Mohlo by vás zajímat
„Zatímco dnes čelí čeští exportéři sazbám například až 35 procent v automobilovém sektoru, po ratifikaci bude nově odstraněno 91 procent cel na zboží vyvážené z EU. Převážná část cel bude odstraňována postupně, v několika přechodných obdobích od čtyř do patnácti let,“ informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort doplnil, že by pro automobilový průmysl mohlo posílení exportu do Latinské Ameriky znamenat významnou vzpruhu.
K zásadnímu posunu dojde podle úřadu také v odbourávání netarifních překážek. Čeští vývozci zboží do zemí Mercosuru čelí podle ministerstva více jak dvojnásobně vyššímu netarifnímu zatížení, které dosahuje 49,57 procenta z hodnoty exportovaného zboží. „Lze předpokládat, že dohoda při plné implementaci přinese kromě úspor na clech také úsporu pro české exportéry na netarifních opatřeních až 4,36 miliardy korun ročně,“ uvedl úřad.
Dodal, že dojde ke zjednodušení procesu certifikace výrobků a prohlubování regulatorní spolupráce na obou trzích s cílem omezit dvojí testování a kontrolu, a to zejména ve strojírenském a elektrotechnickém, automobilovém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu či přístup k veřejným zakázkám. U služeb se předpokládá v důsledku snížení netarifní zátěže roční úspora až 3,35 miliardy korun.
Snížení závislosti
Pro český průmysl je podle ministerstva nezbytné snížení dovozních i vývozních závislostí, které jej činí zranitelnými vůči globálním výkyvům. „Trhy Mercosur tak představují velmi zajímavou příležitost pro diverzifikaci zahraničního obchodu z pohledu vývozu i dovozu některých klíčových surovin a výrobků. Dohoda má strategický rozměr, EU se totiž stane prvním významným zahraničním partnerem, se kterým blok Mercosur takovou dohodu uzavřel. Pokud EU dohodu odmítne, naše místo zaplní další partneři včetně Číny,“ podotkl ministr Vlček.
Podpis dohody podporuje i Svaz průmyslu a dopravy České republiky. Mezi hlavní přínosy dohody patří podle prezidenta svazu Jana Rafaje nejen snížení tarifů a zajištění přístupu na nové trhy, ale také posílení evropské konkurenceschopnosti a diverzifikace dodavatelských řetězců.
Podle prezidenta Hospodářské komory České republiky Zdeňka Zajíčka pomůže dohoda garantovat plynulé a stabilní dodávky životně důležitých surovin a zároveň může sloužit jako pojistka proti narušení dodávek z dalších zdrojů. „Situace evropsko-čínských vztahů, které se zhoršují, zvyšuje potřebu zajistit nové, stabilní trhy,“ zmínil. Země Mercosuru jsou podle něj bohaté na suroviny jako lithium, grafit, nikl či mangan, mohou částečně nahradit dodávky z Číny.
Dohoda zároveň podle ministerstva průmyslu a obchodu chrání zemědělskou produkci v EU prostřednictvím zavedení kvót a mechanismů, které při zvýšeném dovozu mohou zemědělský obchod regulovat.
„Obchod se zbožím a službami mezi EU a Mercosurem v roce 2022 dosáhl více než 159 miliard eur a oboustranné investice přesáhly 380 miliard eur. Tento rozsah hospodářského partnerství potvrzuje strategický význam spolupráce mezi našimi regiony,“ konstatoval Jan Rafaj. Celkově Česká republika dovezla na trh zemí Mercosur v roce 2023 zboží v hodnotě 12 miliard korun.
Agentura ČTK informovala, že nesouhlas s paktem kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů vyjádřily Francie, Itálie a Polsko, kvůli čemuž se v unii očekává obtížné schvalování dohody. Kritici se obávají, že zejména příliv levného hovězího a drůbežího masa, cukru nebo kukuřice způsobí velké ztráty zemědělcům. Paříž proto ohlásila, že se schválení dohody pokusí zablokovat.
Při ratifikaci obchodních dohod je podle ČTK zapotřebí podpora většiny 15 států, které představují alespoň 65 procent obyvatelstva. Blokační menšina potřebuje nejméně čtyři členské státy. Francie, Itálie a Polsko představují zhruba třetinu populace EU.