INZERCE

Vodík je podle některých odborníků palivem budoucnosti, jiní jsou skeptičtí. Foto: Pixabay

Rada pro vodík tří moří nastínila zelenou reindustrializaci střední Evropy. Chystá Bílou knihu

V průběhu Evropského vodíkového týdne v Bruselu Rada pro vodík tří moří vyhlásila podpis prohlášení o záměru svých členů. V dokumentu se zavázali k vypracování komplexní Bílé knihy, jež by měla definovat strategické cesty pro zelenou reindustrializaci střední a jihovýchodní Evropy.

Připravovaná Bílá kniha bude kritickým poradním dokumentem pro Evropskou komisi, vlády členských států a vedoucí představitele průmyslu. Nastíní realizovatelné strategie pro zelenou reindustrializaci se zaměřením na strategické dodávky zeleného čpavku, vodíku a metanolu ze zemí Sunbelt – zejména těch na Středním východě a v Africe – do regionů jihovýchodní a střední a východní Evropy.

„Tato iniciativa podtrhuje kritickou realitu: zelená reindustrializace není jen o technologii, ale také o sladění udržitelnosti s geostrategickými obchodními trasami a zajištění odpovědného hospodaření se zdroji na místní i globální úrovni. Naše iniciativa proto slouží jako ideální platforma pro vytvoření hloubkové studie, která nastíní klíčové směry rozvoje vodíkové ekonomiky a její roli v energetické transformaci regionu,“ řekl ke společnému závazku generální ředitel společnosti Hydrogen Poland Tomoho Umeda.

Iniciativa se zabývá vyvíjejícími se geostrategickými obchodními trasami a transatlantickými vztahy. Dokument bude tyto faktory zapracovávat tak, aby podpořil efektivní dosažení cílů dekarbonizace v oblasti Trojmoří a zajistil soulad s požadavky Evropské unie.

Dokument bude analyzovat energetickou náročnost regionu a potenciál pro výrobu a dovoz zeleného vodíku, čpavku a metanolu. Zadruhé poskytne doporučení pro optimalizaci dopravních koridorů (TEN-T) a určení kritických dovozních uzlů v jadranském a baltském regionu. Navrhne také strategie pro implementaci principů ESG a zodpovědné hospodaření s místními zdroji.

Zástupci jednotlivých států na Evropském vodíkovém týdnu v Bruselu. Foto: Rada pro vodík tří moří

Poskytne přehled o požadavcích EU RFNBO (42 procent do roku 2030, 60 procent do roku 2035) a způsobech splnění těchto přísných norem. A konečně poskytne pokyny pro podporu místních průmyslových odvětví a rozvoj vodíkových technologií v klíčových odvětvích, jako jsou hnojiva, ocelářství a námořní doprava.

Kromě toho se iniciativa snaží definovat úlohu místní produkce v rámci EU a prokázat její zásadní přínos k bezpečnosti dodávek a konkurenceschopnosti prostřednictvím vyvážené kombinace domácí produkce a dovozu a zároveň podpořit přechod na dekarbonizované hospodářství.

„Ukrajinská vodíková rada je hrdá na to, že je součástí společné akce uvedené v prohlášení o záměru, které je v souladu s naší společnou vizí podpory rozvoje zelené energie. Podpora regionální spolupráce a rozvoj silných dodavatelských řetězců pro zelený čpavek, vodík a metanol pomůže podpořit úsilí o dekarbonizaci v regionu a zároveň zvýší energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost Evropy. Ukrajina je i nadále odhodlána k této iniciativě přispět a nabídnout své odborné znalosti a zdroje v rámci globálního přechodu k udržitelné a odolné energetické budoucnosti,“ zdůraznila předsedkyně ukrajinské Rady pro vodík Polina Kazakevych.

Rada pro vodík tří moří se věnuje podpoře spolupráce, sdílení odborných znalostí a přijímání kolektivních akcí na podporu přechodu střední a východní Evropy na zelenou ekonomiku. Tato iniciativa je důkazem síly regionálních partnerství při řešení společných energetických výzev.

Prohlášení o záměru bylo podepsáno předními vodíkovými organizacemi z pěti členských zemí 3 moří: Polsko: Vodíkové Polsko, Ukrajina: Ukrajinská rada pro vodík, Maďarsko: Maďarská asociace pro vodíkové technologie, Slovinsko: Národní vodíková asociace Slovinska, Slovensko: (NVAS) Národná vodíková asociácia Slovenska.

(nik)