Výstavba jaderné elektrárny Dukovany II přinese značné výzvy, co se týká ubytování pracovníků, míst ve školách či výstavby dopravní infrastruktury. Uvádí to studie, která řeší socioekonomické dopady stavby nových bloků v Dukovanech a kterou v minulém týdnu zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem pro místní rozvoj. Jenže realita může být o dost temnější. Stačí se podívat na problémy při stavbě rafinerského a petrochemického komplexu Olefin III, který koncern Orlen buduje v polském Płocku.
Polská média, jmenovitě hlavně deník Gazeta Wyborcza nebo zpravodajský portál Bankier.pl, v posledních měsících opakovaně upozornily na děsivé až nelidské podmínky, ve kterých v Plocku pracují zahraniční dělníci. Generálním dodavatelem stavby je konsorcium, které tvoří korejský Hyundai Engineering (tedy podnik ze stejné země jako vítěz dukovanského tendru KHNP) a španělská Tecnicas Reunidas. Jedná o ambiciózní projekt za 25 miliard zlotých (145 miliard korun), který je počtem pracovníků na staveništi zhruba srovnatelný s plánovanou výstavbou nových jaderných bloků.
Práce 10 hodin denně, 6 dní v týdnu
„Jak už to ale na takto velkých stavbách bývá, hlavní dodavatelé si přivedli vlastní dodavatele a tito dodavatelé si najali subdodavatele, kteří se snaží získat co nejlevnější pracovníky, hlavně ze zahraničí,“ popisuje situaci v Plocku deník Gazeta Wyborcza. Dále zmiňuje příběh dvou Indů, kteří kvůli dlouhým prodlevám s výplatou mezd (výhradně v hotovosti!) zorganizovali stávku. Hned poté byli propuštěni z práce a vyhozeni z dělnické ubytovny.
Polští novináři zjistili i takové prohřešky, jako jsou tresty za nemocnost či práce 10 hodin denně šest dní v týdnu za mizernou mzdu. Dva zmínění Indové pracovali ve skladu se zdraví nebezpečnými látkami; přidělený ochranný oděv nefungoval, jak měl, což vedlo k jejich onemocnění. Gazeta Wyborcza hovoří o Filipíncích, Indech, Uzbecích a Turkmenech, kteří se tísní v dělnických ubytovnách a dostávají „na ruku“ vyplácené peníze, jejichž hodnota neodpovídá náročnosti práce.
Orlen se od těchto kauz distancuje s tím, že nenese odpovědnost za podmínky, za kterých subdodavatelé zaměstnávají smluvní pracovníky. V květnu nicméně reagoval a vyhnal ze staveniště personální agenturu, která prý byla odpovědná za pozdní výplatu mezd a nelidské zacházení s najatými zahraničními pracovníky.
Jak ke kauze dodává portál Bankier.pl, výstavba komplexu Olefin III se naplno rozběhla v loňském roce. V té době u Plocku vyrostly kontejnerové ubytovny pro zhruba šest tisíc dělníků. Vedle Korejců a Španělů z hlavních dodavatelských firem se zde bydlí stovky pracovníků z Indie, Pákistánu, Filipín, Turecka a Turkmenistánu.
Bankier.pl dále ve svém článku zmiňuje, že polský Inspektorát práce v červnu zjistil na staveništi vážná porušení zásad bezpečnosti práce a rozdal pokuty šesti odpovědným vedoucím pracovníkům. Zmiňuje také nedostatečný odborný dohled při výkonu nebezpečné práce.
Až 9700 nových obyvatel
Socioekonomická studie, která je zveřejněna na webu ministerstva průmyslu a obchodu, odhaduje, že v souvislosti s stavbou Elektrárny Dukovany II se bude v dotčeném území bude na vrcholu výstavby v polovině 30. let pohybovat až 9700 nových obyvatel – tedy pracovníků včetně jejich rodinných příslušníků. Nejvíc z nich zřejmě bude bydlet v Třebíči, Moravském Krumlově, Ivančicích, Náměšti na Oslavou, Hrotovicích a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Převážně se bude jednat o české občany, tvrdí zmíněná studie. Otázkou je, zda tento předpoklad není s ohledem na situaci v polském Plocku příliš optimistický.
Vítěz dukovanského tendru KHNP má za sebou výstavbu čtyř jaderných bloků v elektárně Baraka ve Spojených arabských emirátech. Také tady se objevila řada pochybností o pracovních podmínkách pro zaměstnance. Na nekvalifikované práce si Korejci najímali hlavně Indy, Pákistánce a Bangladéšany, kteří údajně pobírali pouhých 1,4 dolaru (34 korun) za hodinu práce.
David Tramba