INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ (fotogalerie pro média)

Teplárny Brno vyjednávají o finanční podpoře EU pro horkovod z Dukovan

Výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna, která patří mezi největší teplárenské projekty v České republice, naplňuje energetické a ekologické cíle Evropské unie. Splňuje také všechna kritéria, aby mohl získat podporu z evropských dotačních programů. Na jednání u kulatého stolu se na tom shodlo vedení Tepláren Brno se zástupci Evropské komise, společností ČEZ a českými europoslanci.

Společnost Teplárny Brno, která je hlavním investorem projektu horkovodu z Dukovan do Brna, intenzivně jedná o získání financování z dotačních prostředků Evropské unie. To by v ideálním případě mohlo pokrýt 10 miliard z odhadovaných nákladů ve výši 19 miliard korun.

„Jednání v rámci Evropské unie vedeme dlouhodobě. Dílčí orgány a úřady EU jsou pro nás klíčovými partnery, protože horkovod bude z větší části financován právě z dotačních programů. Cílem našeho projektu, o jehož realizaci se mluvilo již v 80. letech minulého století, je snížit závislost Brna a jeho širokého okolí na plynu a dalších palivech, stabilizovat cenu tepla pro domácnosti a snížit produkci CO2,“ vysvětluje generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Horkovod z Dukovan do Brna patří svými parametry mezi hlavní energetické projekty v novodobé historii statutárního města Brna, které nyní z 80 procent využívá k vytápění právě zemní plyn. Po uvedení horkovodu do provozu budou Teplárny Brny vyrábět jen 10 procent tepelné energie z plynu, zatímco horkovod z Dukovan pokryje až 50 procent. Dalších 25 procent tepla bude pocházet ze spalovny a 15 procent z kotelny na dřevní štěpku.

„Horkovod proto prosazujeme již několik let a jsem ráda, že máme trvalou podporu vlády a dalších ministerstev. Projekt zapadá do našich energetických plánů, jako je snížení závislosti na plynu a nižší ceny pro koncové spotřebitele. Naším cílem je nejen soběstačnost, ale i udržitelnost a naprosto zásadní je především ekologie. Město Brno se již v roce 2017 připojilo k Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima a zavázalo se tak ke snížení emisí CO2 do roku 2030 nejméně o 40 procent,“ vysvětluje primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková.

Horkovod svým významem a přesahem naplňuje vize státní energetické koncepce. Koresponduje také s dlouhodobými cíli Evropské unie oblasti energetiky a ekologie. Mezi základní pilíře změn v evropské energetice patří mimo jiné i dekarbonizace.

„Realisticky, Green Deal tady je a bude. Na nás ale záleží, jakou cestu k dekarbonizaci zvolíme. Já jsem zastánce inovací a neortodoxních řešení a využití bezemisní jaderné energie pro dálkové vytápění je jedním z nich. Věřím, že projekt horkovodu z Dukovan do Brna nejenže pomůže desítkám tisíc brněnských domácností, ale zároveň poslouží jako vzorový příklad našim partnerům v EU spoléhajícím na jádro,“ říká europoslanec Ondřej Krutílek (ODS).

Horkovod Dukovany-Brno v datech a číslech

Trasa horkovodu, která bude dlouhý přes 42 kilometrů, povede z dukovanské elektrárny do Brna nezastavěným územím poblíž čtrnácti obcí na jižní Moravě. Celková hodnota projektu dosahuje 19 miliard korun. Předpokládaný model financování horkovodu počítá s kombinací úvěrů a vlastních finančních zdrojů Tepláren Brno, současně projekt usiluje o 10 miliard korun z dotací Evropské unie.

Start výstavby horkovodu je plánován na rok 2027 a stavební práce potrvají zhruba čtyři roky. Přípravné činnosti na území města Brna budou zahájeny již v příštím roce. Předpokládané spuštění provozu horkovodu je plánováno na rok 2030.

(rov)