INZERCE

Pro ty, kteří tvrdí, že by Ukrajina měla souhlasit s mírovými podmínkami Vladimira Putina, bych navrhoval, aby se podívali na možnost nabídnout Putinovi území své vlastní země," řekl nový eurokomisař pro obranu Andrius Kubilius před létem v Evropském parlamentu. Foto: Norsko-Litevská obchodní komora

Budeme potřebovat 200 miliard eur na přesun tanků a vojáků po EU po silnicích a železnicích, řekl „eurokomisař pro mír“

Je více než jisté, že novým eurokomisařem pro obranu a vesmír bude Litevec Andrius Kubilius. Jeho nedávné grilování v Evropském parlamentu bylo z velké části zaměřené na technické záležitosti jeho budoucího mandátu. Europoslance zajímalo především financování evropského obranného průmyslu. Kubilius si při grilování vedl dobře. Tázali se ho i čeští europoslanci Jan Farský (STAN/EPP) a Markéta Gregorová (Piráti/EFA-Greens).

Ve svém úvodním prohlášení Andrius Kubilius poukázal na naléhavé a dlouhodobé výzvy, kterým čelí evropská obrana, včetně existenčních hrozeb, jako je konvenční válčení, hybridní útoky a militarizace vesmíru.

Andrius Kubilius také poukázal na nedostatečné investice do obrany, vysoce roztříštěný evropský trh s obranným vybavením a strategické rivaly, jako je Čína a Rusko, kteří nás „předbíhají“ ve výdajích na obranu. V zájmu řešení těchto výzev vyzval poslance Evropského parlamentu, aby podpořili jeho úsilí o vytvoření skutečné evropské obranné unie. Evropská unie, aniž by konkurovala NATO, musí pomáhat rozvíjet schopnosti a zdroje potřebné pro provádění vojenských odstrašujících a obranných plánů NATO.

Pokud bude Kubilius ve funkci potvrzen – má velkou výhodu, protože je členem konzervativní Evropské lidové strany, stejného uskupení, ze kterého je i předsedkyně komise Ursula von der Leyenová – zavázal se, že během prvních 100 dnů ve funkci předloží Bílou knihu evropské obrany.

Cílem je vytvořit nový přístup k obraně a určit investiční potřeby pro zajištění celého spektra evropských obranných schopností. Hovořil také o potřebě „utrácet více, lépe utrácet, společně a utrácet evropsky“ na obranu, zvýšit výrobu a poptávku po obranném vybavení EU, využít rozpočet EU k plnění klíčových naléhavých priorit EU v oblasti obrany a usnadnit přeshraniční nákupy obrany.

„Musíme dosáhnout skutečného jednotného trhu v oblasti obrany,“ prohlásil Kubilius.

Pokud jde o vesmír, Kubilius uvedl, že Evropa „musí být součástí vesmírné revoluce“, a poukázal na to, že je třeba pokračovat v pokroku ve stěžejních programech EU pro oblast vesmíru, pracovat na zajištění autonomního přístupu Evropy do vesmíru, předložit nový kosmický zákon EU a podporovat konkurenceschopnost kosmického průmyslu EU.

Grilování Kubliuse probíhalo až na výjimky víceméně poklidně. Europoslanci kladli otázky zaměřené především na technické záležitosti obranného portfolia.

Zmínili však i americké volby, které ovládl izolacionista Donald Trump. Ten vícekrát naznačil, že při válečném napadení unijních zemí Ruskem by státům neposkytl pomoc s obranou, protože některé země neplnily závazek vyplývající z členství v NATO – investice do obrany ve výši dvou procent HDP.

„Podle posledních zpráv z německých tajných služeb můžeme napadení Ruskem očekávat kolem roku 2028. Je pravda, že do obranného průmyslu investujeme málo, ale roste to. Budeme potřebovat větší investice. Hrozba není Donald Trump, ale Vladimir Putin,“ odůvodňoval před europoslanci své programové cíle Kubilius.

„Byla to pro mě asi nejvíce přímočará volba,“ řekla europoslankyně Markéta Gregorová k potvrzení nominace Kubiliuse po jeho slyšení. Odůvodnila to i tím, že posledních pět let společně zasedali v předsednictvu Euronestu, tedy společného parlamentního fóra mezi Evropskou unií, Arménii, Ázerbájdžánem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou.

„Bude potřebovat hodně energie a asertivity pro to, aby jeho portfolio nezapadlo do stínu Kaji Kallas a Ekateriny Zaharievy, tak si neumím obranu Evropy představit pod zkušenějším člověkem: jako bývalý premiér a Litevec má kontakty i povědomí o tom, co nám teď hrozí a že včera bylo pozdě na to se začít připravovat,“ řekla portálu Euractiv europoslankyně Gregorová.

Výjimky v jinak klidném grilování se objevily jen při některých otázkách nezařazených europoslanců či členů frakce Evropa suverénních národů, kteří se ptali, jestli zaniknou národy a národní armády členských zemích Evropské unie. Kubilius je ujistil, že evropské národy nezaniknou.

„Evropská unie není kolchoz. Kolchozy byly v Sovětském svazu, já jsem je zažil, a již dávno zanikly. Evropská unie nezanikne,“ odpověděl Kubilius polskému nezařazenému poslanci Grzegorzovi Braunovi, který přirovnal ve své otázce Evropskou unii ke kolchozu.

Eurokomisař pro mír

Andrius Kubilius se na slyšení vícekrát nazval eurokomisařem pro mír.

Andrius Kubilius. Foto: Vlastenecký svaz – Litevští křesťanští demokraté

„Když chcete, můžete mi říkat eurokomisař pro mír, ne eurokomisař pro militarizaci. Protože existuje staré latinské přísloví: Pokud chcete mír, připravujte se na válku. Bez investic do obrany není možné dosáhnout míru, a to chceme všichni,“ zareagoval Kubilius na belgického europoslance Marca Botengu za Levici, který ve svém příspěvku řekl, že v návrhu složení Komise poprvé v historii chybí post eurokomisaře pro sociální služby a zaměstnanost, s tím peníze se raději investují do „militarizace Unie“.

S odpověďmi Kubiliuse byl spokojený vyjma Markéty Gregorové i europoslanec Jan Farský, který mu při hlasování rovněž vyslovil podporu.

„Přesvědčivý, informovaný, pevný v postojích. Odpověděl fundovaně na všechny otázky, neuhýbal v hodnotách. Ursula von der Leyen si vybrala výborného komisaře pro obranu, plně ho podporuji,“ řekl Farský redakci Euractiv.

Kubilius před europoslanci z průmyslového a zahraničního výboru (ITRE, AFET) a podvýboru pro obranu (SEDE) slíbil kromě jiného větší důraz na podporu Ukrajiny, ale taky na společné financování obranných nákupů, tzv. Joint procurement. Program s podobným zaměřením (EDIRPA) na unijní půdě funguje již od minulého roku.

Obrana, odolnost a připravenost

Europoslanci při slyšení uvedli, že obrana, odolnost a připravenost by měly být chápány také v kontextu krizí, jako je pandemie nebo nedávné tragické povodně ve Španělsku. Ptali se také na způsoby, jak vytvořit pobídky pro členské státy, aby vynakládaly více prostředků na obranu, a na způsoby, jak lépe financovat nárůst výrobních kapacit v rámci Evropského programu obranného průmyslu (EDIP).

Andrius Kubilius zareagoval, že připravenost, i když je drahá, bude levnější než čelit krizi bez připravenosti.

Pokud jde o financování, věří, že úvěrová politika Evropské investiční banky se může vyvíjet a že příští víceletý finanční rámec by měl mít větší výdajové položky na obranu a vesmír. Dodal, že malé zvýšení obranných rozpočtů členských států by již nyní znamenalo významný rozdíl na úrovni EU.

Mnoho poslanců se kandidáta na komisaře ptalo, zda a jak by politika EU měla upřednostňovat nákup evropského obranného vybavení. Kubilius zdůraznil, že je dlouhodobě nezbytné mít na kontinentu silnou a konkurenceschopnou průmyslovou základnu a že musíme „utrácet více, ale ne kvůli Trumpovi, ale kvůli Putinovi“.

Kromě obranného portfolia bude mít Kubilius na starosti i evropské zájmy ve vesmíru, na které se europoslanci rovněž dotazovali. Zajímal především ohlede na potencionální bezpečnostní riziko ve formě Elona Muska – pravděpodobného budoucího amerického ministra pro efektivitu, který provozuje na velké části zemské oběžné dráhy satelity (Musk zároveň investoval desítky milionů dolarů do Trumpovy kampaně, čímž výrazně mu pomohl v boji o Bílý dům – pozn. red.). Jeho společnost Space X je navíc ve velkém využívána i Evropskou vesmírnou agenturou jako hlavní dopravní prostředek do vesmíru.

Kubilius europoslance ujistil, že Evropa musí být součástí nutnou vesmírné revoluce. Podle se do ní do roku 2034 celosvětově investuje až bilion eur.

Kubilius potvrdil pokračování v prosazování klíčových vesmírných programů Evropské unie, jako například zajištění evropského autonomního přístupu do vesmíru – budování vlastní evropské rakety Ariany 6 a Space Rider. Doplnil, že chce také předložit nový vesmírný zákon EU.

Shrnuto, podtrženo: Dvojnásobný litevský premiér Andrius Kubilius při svém grilování použil humor, řadu zkratek EU pro obranu a argumenty o ruském vojenském posilování.

Kubilius také odhadl, že v příštím desetiletí bude zapotřebí přibližně 200 miliard eur na modernizaci, která umožní snadný přesun tanků a vojáků po EU po silnicích a železnicích.

„Neočekávejte žádnou konkurenci mezi mnou a NATO,“ řekl také Kubilius. „Se zdroji, které nyní máme, bychom byli okupováni během 10 dnů, kdy bychom čekali na to, až NATO přijde a pomůže nám,“ podotkl ještě k finanční stránce budování evropské obrany.

Kubilius také zmínil, že až se příští rok rozběhnou rozhovory o nadcházejícím sedmiletém plánu výdajů, bude připraven bojovat za zacelení významné mezery s USA v oblasti obranných zakázek, což bude samozřejmě náročné.

Plány na systém protivzdušné obrany za 500 miliard eur, který by pokryl celou EU, budou muset být prodiskutovány mezi hlavními městy, která budou muset říci, jak moc jsou ochotna se k takovému úsilí zavázat. Existuje také plán na pozemní obrannou síť napříč východním křídlem bloku NATO, což si vyžádá miliardy dalších investic.

Jan Hrbáček