Sněmovní hospodářský výbor ve čtvrtek doporučil Poslanecké sněmovně schválit rozpočet ministerstva dopravy na příští rok ve výši 139,5 miliardy korun. Oproti letošnímu roku jde o navýšení o 35,8 miliardy korun. Hlavní část výdajů má směřovat do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), u něhož ministerstvo počítá s dotací za více než 119,2 miliardy korun.
Ve srovnání s letošním rokem je to asi o 37,7 miliardy korun více. SFDI pro letošní rok původně pracoval s rozpočtem 150,1 miliardy korun, vláda ale ve středu schválila na žádost ministra dopravy Martina Kupky (ODS) navýšení o tři miliardy korun na opravu infrastruktury, kterou poničily zářijové povodně.
Ještě před navýšením označil Kupka rozpočet SFDI jako proinvestiční. Uvedl, že je díky němu možné pokračovat v rekordním počtu rozestavěných projektů, zajistit údržbu a opravy, pokračovat s výstavbou evropského zabezpečovacího zařízení na železnici a zahájit další strategické stavby.
„Pokračovat může například dostavba D35, která je v současnosti nejrozestavěnější dálnicí u nás, na konci letošního roku bude ve výstavbě najednou 64 kilometrů této důležité paralelní spojnice Čech s Moravou,“ konstatoval Kupka. Opoziční poslanci naopak výši rozpočtu kritizovali jako nedostatečnou.
Jak už oznámilo ministerstvo dopravy dříve, z rozpočtu SFDI je více než 110 miliard korun určeno na investiční výdaje do dopravní infrastruktury. Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD) by mělo hospodařit s částkou 80,7 miliardy korun a Správa železnic s částkou 62,7 miliardy korun.
Navyšování rozpočtu
Výdaje ministerstva dopravy by měly směřovat na drážní a kombinovanou dopravu, které by v příštím roce měly vyjít na 11,1 miliardy korun, meziročně zhruba o 1,4 miliardy méně. Na platy zaměstnanců resortu včetně pojistného by mohl úřad příští rok využít přibližně 1,5 miliardy korun.
Příjmy resortu dopravy, které z 97 procent tvoří peníze z Evropské unie, by měly meziročně vzrůst o 13,6 miliardy na téměř 38,7 miliardy korun. Ministerstvo tak podle návrhu bude hospodařit s deficitem 100,8 miliardy korun.
Státní rozpočet na letošní rok počítá po říjnové novelizaci, která v důsledku povodní zvýšila výdaje o 30 miliard korun, s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Schodek by měl dosáhnout 282 miliard korun. Loni skončil rozpočet s deficitem 288,5 miliardy korun. Byl to nejlepší výsledek od začátku pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrtý nejhlubší schodek za dobu existence Česka.
(teč, čtk)