INZERCE

Limitovaná edice PRIM OPUS byla ve čtvrtek poprvé představena veřejnosti Foto: Eva Paseková

Výrobce hodinek PRIM slaví 75 let. Zlatou variantu výjimečné limitované edice můžete mít za 490 tisíc

Letos v listopadu uplynulo přesně 75 let od vzniku československé hodinářské tradice a zároveň 70 let od zahájení výroby prvních domácích náramkových hodinek, které od roku 1957 nesou značku PRIM. Hodinářská společnost ELTON z Nového Města nad Metují jubileum oslaví několika novinkami v čele s výjimečnou limitovanou edicí PRIM OPUS.

Manufakturní výroba hodinek PRIM je unikátem i ve světovém kontextu. „Hodinky z nové výjimečné limitované edice tvoří 25 lidí,“ říká ředitel obchodu František Bezík. Inspirací pro model PRIM OPUS se stal okamžik, kdy se historie města, ve kterém se zrodily hodinky PRIM, protnula s osudem jednoho z největších českých hudebních skladatelů. Do modelu je propsána historie v podobě inspirace dobovými stolními hodinami umístěných na zámku v Novém Městě nad Metují. V místě, kde Bedřich Smetana tvořil Luisinu Polku, jejíž první noty jsou vyryty do strojku hodinek. Limitovaná edice PRIM OPUS je tak nejen oslavou české hodinářské tradice, ale také poctou hudbě, která naši zemi proslavila po celém světě.

Vyroben je v počtu 40 kusů v nerezové variantě za 144 tisíc korun. Zlatých bude pouhých sedm kusů, jeden za 490 tisíc korun. Oslavy budou příští rok pokračovat limitovanou edicí hodinek Orlík.

A jaká je historie firmy? V listopadu roku 1949 se v opuštěné budově národního výboru v Novém Městě nad Metují začal psát fascinující příběh československých náramkových hodinek PRIM. V době, kdy kompletní výrobu náramkových hodinek zvládalo na světě pouze sedm zemí, které se navíc řadily mezi nejvyspělejší státy světa, to bylo dobrodružství plné odvážných nápadů, improvizace a hledání cest. Úsilí nadšených zakladatelů bylo korunováno úspěchem v roce 1954. Tehdy spatřily světlo světa první československé hodinky, tehdy ještě pod názvem Spartak. Jméno, díky kterému Nové Město nad Metují získalo přezdívku „město hodinek“ však zní PRIM. Takto se československé, respektive české hodinky nazývají od roku 1957.

Části zdobeného mechanického strojku Foto: PRIM

Za více než sedm desítek let si prošla firma obdobím velkého rozmachu i dobou, kdy musela bojovat o svou existenci. „Jen několik málo firem na světě umí kompletně navrhnout, zkonstruovat a také vyrobit mechanické náramkové hodinky,“ připomíná generální ředitelka společnosti ELTON hodinářská, Renata Červenák Nývltová. Tento typ výroby je náročný nejen technologicky. „Každý model je výsledkem stovek hodin designérské a konstrukční práce, precizní ruční práce i využití špičkových strojů, které nám umožňují vyrábět s přesností na tisíciny milimetru,“ upozorňuje generální ředitelka.

Po celý rok si výročí firma připomínala speciálními modely, které odkazovaly na české hodinářské legendy – luxusní limitovanou edici Spartak, ikonický Orlík, oblíbený Sport a také poslední připravovaný model z této klasické řady, noblesní a elegantní Brusel. „Naše firma stojí například za prvními českými hodinkami z bronzu nebo damascénské oceli. Jako první jsme také začali vyrábět exkluzivní limitované edice, které dnes patří k vrcholu naší manufakturní produkce a často se vyprodají během několika dní od uvedení na trh,“ říká Renata Červenák Nývltová. Ta připomněla, že hodinky PRIM si můžete prohlédnout i na současné vernisáži náramkových hodinek v Národním technickém muzeu.

(epa)