INZERCE

Pásové bojové vozidlo Borsuk - pýcha polských ženistů. Foto: Targi Kielce

Polská armáda má nové jednotky. Chce mít až 300 tisíc vojáků. A rozpočet převýší 4 procenta HDP

„Aktivně pracujeme na zvýšení počtu příslušníků polské armády – již nyní máme více než 186 000 vojáků ve zbrani, ve srovnání s pouhými 95 000 v roce 2015. Pouze početná, vycvičená a dobře vybavená armáda může odradit potenciálního agresora – proto důsledně sledujeme cíl armády o síle 300 000 mužů,“ oznámilo polské ministerstvo obrany. Jeho rozpočet bude v příštím roce činit až 158 miliard zlotých, tedy zhruba 4,2 procenta HDP. Poprvé v historii má Varšava obranu proti útokům balistickými raketami.

Polská armáda od roku 2017 tvoří Síly územní obrany, které dnes čítají přes 38 tisíc vojáků, a rozvíjí schopnosti v obraně kybernetického prostoru vytvořením Sil obrany kyberprostoru v roce 2022.

„Neustále vytváříme nové a obnovujeme dříve likvidované vojenské jednotky – v roce 2018 jsme se rozhodli vytvořit 18. Mechanizovaná divize (jednotky, které ji tvoří, jsou dislokovány mimo jiné ve Varšavě, Siedlcích, Lublinu a Łomżi) a na začátku roku 2023 bylo rozhodnuto o vytvoření další velké jednotky – 1. Legionářská pěší divize (armáda se vrací do měst jako: Ciechanów, Białystok, Czerwony Bór, Siemiatycze, Łomża, Chełmno, Brodnica, Grajewo, Ostrołęka, Ślubowo, Targonie, Wielbark, Kolno, Iława Kamionka). Obě formace, spolu s intenzivně modernizovanou 16. Mechanizovaná divize posílí obranný potenciál východní části Polska – proto tyto jednotky jako první obdrží nejmodernější bojovou techniku,“ uvedlo polské ministerstvo obrany.

V Polsku byl na začátku roku 2022 zaved zákon o obraně vlasti, ministerstvo obrany jím nahradilo jím 14 dalších zákonů, včetně archaických ustanovení o obecné povinnosti obrany z roku 1967. 

„Nejenže jsme armádu otevřeli modernímu náborovému systému vytvořením Ústředního vojenského náborového střediska, které se svými pobočkami působí po celé republice, ale zájemcům jsme dali i možnost vykonávat dobrovolnou základní vojenskou službu – jen za poslední rok a půl jí prošlo přes 42 tisíc lidí – někteří z nich již slouží v profesionální armádě. Zároveň nám záleží na finanční atraktivitě služby – plat privátníka se zvýšil z 2,5 tisíce v roce 2015 na 6 000 zlotých nyní. Zavedli jsme také nové příplatky – motivační, za službu v bojové jednotce nebo na hranicích, stejně jako motivační příspěvek pro vojáky s nejdelší službou – od začátku služby v polské armádě nikdy nebylo tak atraktivní financování. Díky těmto změnám jsme schopni plánovat a využívat nejvyšší obranný rozpočet v historii moderního Polska, který bude v příštím roce činit až 158 miliard zlotých, tedy zhruba 4,2 procenta HDP. Se stejným poměrem výdajů na obranu k HDP vstoupíme mezi přední země NATO, přičemž výrazně překročíme spojenecké minimum 2 procenta HDP. Pro srovnání, v roce 2015 činil rozpočet na obranu pouze 38 miliard zlotých,“ uvedl dále polský resort obrany. 

V rámci zákona o obraně vlasti byla také přeformulována myšlenka aktivní zálohy.

„Na základě amerických modelů chceme armádě garantovat specializovaný personál do budoucna. Tento systém budujeme velmi intenzivně – začínáme na školní úrovni – ve vojenských přípravných jednotkách, v uniformovaných třídách, od 1. září tohoto roku se začalo vzdělávat 28 000 studentů a začátek roku na vojenských vysokých školách byl slavnostně zahájen slavnostní přísahou téměř 1 800 vojáků, kteří zde začali studovat. Díky těmto řešením garantujeme polskému armádě vycvičený a specializovaný personál a posilujeme národní rezervní systém. Ve stejné době se polská armáda stala aktivním sociálním partnerem – programy jako ´Trénujte s armádou´ nebo ´Trénujte jako voják´ otevřely Polákům možnost dozvědět se o armádě a specifikách služby – nikdo jim takové možnosti předtím nenabízel,“ zmínilo dále ministerstvo.

Modernizace armády

Polské ministerstvo obrany, polská armáda, aktivně spolupracují s národním obranným průmyslem na modernizaci polské armády.

Rozsah tohoto procesu je dnes bezprecedentní – polská armáda prochází generační transformací a je na cestě stát se jednou z nejsilnějších armád v Evropě.

Každá složka polských ozbrojených sil je modernizována. Pozemní síly obdrží tanky Abrams a K2, kanónové houfnice KRAB a K9, transportéry BORSUK a průzkumná vozidla ŻMIJA. Polské námořnictvo obdrželo a obdrží nové lodě a ponorky MIECZNIK a KORMORAN v rámci projektu ORKA – v letošním roce byla také zahájena stavba první ze dvou průzkumných lodí objednaných v rámci programu DELFIN. Na polské obloze brzy uvidíme letadla F35 a nejmodernější vrtulníky APACHE – některé z nové letecké techniky m.in. Letadla FA 50, vrtulníky AW 101, AW 149, BLACK HAWK je již v Polsku.

Je třeba zdůraznit, že polské nebe bude poprvé v historii hlídkovat dvěma letouny včasné výstrahy a velení Saab 340 AEW&C zakoupenými letos ve Švédsku. 

Poprvé v historii má Varšava obranu proti útokům balistickými raketami. Jednotka v této bojové službě od roku 2022 přijímá dodávky komponentů Patriot integrovaných se systémem IBCS a je jejím druhým uživatelem na světě. 

Obrana každé pídě země

„Od samého začátku jsme varovali svět před agresivní a imperialistickou politikou Putinova Ruska – Ukrajina potvrdila naše obavy – nyní z toho celý svět vyvozuje závěry. Právě díky našemu přístupu na posledním summitu NATO ve Vilniusu Aliance přijala nejnovější obranné plány, které předpokládají rozhodnou obranu každého kousku území Aliance – společně s NATO nepřipustíme ukrajinský scénář. Polsko jako stát je nedělitelné, a proto – v případě agrese – přebíráme obranu každé části naší země od samého počátku potenciálního konfliktu,“ prohlásilo polské ministerstvo obrany a vypočetlo některé aktivní kroky: „Rychlá a rozhodná reakce na hybridní útok na polsko-běloruské hranici zmařila využívání migrantů Lukašenkovým režimem jako zbraně. Vybudovali jsme účinný ochranný val, který chrání nejen Polsko, ale i celou východní Evropu před Kremlem inspirovanými akcemi zaměřenými na destabilizaci demokratických zemí. Za účelem posílení bezpečnosti jsme v neustálém kontaktu se spojenci v NATO, zejména s Litvou a dalšími pobaltskými státy, a velmi úzce spolupracujeme také s naším strategickým partnerem – Spojenými státy. Bezpečnost na hranicích a v pohraničních oblastech střeží asi 10 tisíc vojáků, z toho 4 tisíce přímo podporují Pohraniční stráž. Armáda je připravena po celou dobu podporovat další uniformované složky – i na dalších úsecích hranice, jako je tomu na hranicích se Slovenskem, které se v současné době potýká s problémem nelegální migrace.“

Polsko bylo a je jedním z lídrů, pokud jde o materiální a humanitární pomoc směřující na Ukrajinu.

„Poskytovali jsme nebo poskytujeme velmi rozsáhlou podporu, m.in výcvikovou, materiální a humanitární podporu. Právě na Ukrajině se tak dobře osvědčily domácí KRABY a PIORUN. Západ po celou dobu spolupracuje – dokonalým příkladem toho může být právě probíhající Vojenská pomocná mise EU (EUMAM) pro tuto zemi – velitelem operačního velení této mise je polský generál. Připomeňme, že právě díky polskému přístupu byly tanky Leopard dodány na Ukrajinu – jsme také jednou z předních zemí, která umožňuje přípravu ukrajinského personálu na používání moderní západní techniky,“ vypočetl resort obrany.

Polská armáda strategicky spolupracuje s USA

V roce 2020 byl V. sbor americké armády rekonstituován – jeho hlavní základna se nachází ve Fort Knox v Kentucky a jeho předsunuté velení je v Poznani. Právě z tohoto města jsou americké síly veleny na celém východním křídle Severoatlantické aliance. 

„Právě na jeho modelu vytváříme 2. polský sbor, který bude zahrnovat prvek letectva související s vrtulníky APACHE. Sbor bude hrát klíčovou roli při vedení případné národní a spojenecké obranné operace v Polsku. Díky vynikajícím vztahům mezi Varšavou a Washingtonem máme v Polsku tak důležitou strukturu – je to také výraz našeho strategického partnerství a posílení dohody o spolupráci, kterou Polsko a Spojené státy uzavřely 15. srpna 2020,“ podotklo ministerstvo.

(hrb)