Mezinárodní konsorcium definovalo komplexní technologický plán pro vybavení Evropy pokročilými pohonnými systémy schopnými provádět dlouhodobé kosmické mise, včetně expedic na Mars s lidskou posádkou. V čele konsorcia projektu RocketRoll, který si objednala Evropská kosmická agentura (ESA) a jehož cílem je využít potenciál jaderného elektrického pohonu (NEP) pro vesmírné mise, stojí globální belgická inženýrská společnost Tractebel. Na projektu se podíleli i čeští vědci a inženýři.
Díky své obrovské hustotě energie nabízí NEP výhody, pokud jde o rychlost, autonomii a flexibilitu. Tato inovativní technologie pohonu má potenciál transformovat průzkum vesmíru a vesmírnou mobilitu tím, že umožní dlouhodobější mise, což potenciálně formuje budoucnost meziplanetárního průzkumu.
Projekt, který byl zahájen před více než rokem a dokončen před pár dny, si klade za cíl navrhnout kandidátský návrh NEPu, který by byl do roku 2035 umístěn jako evropský demonstrátor.
Společnost Tractebel se svými rozsáhlými zkušenostmi v oblasti jaderného inženýrství a energetických řešení má dobrou pozici k tomu, aby vedla toto konsorcium a řídila vývoj technologie NEP s využitím odborných znalostí svých partnerů. Vzájemně se doplňující dovednosti společnosti Tractebel a odborníků jejích partnerů tvoří správnou kombinaci, která přispěje k rozvoji evropských jaderných vesmírných technologií.
„Jsem hrdý na to, že mohu vést tak důležitou iniciativu v oblasti jaderného elektrického pohonu, která by mohla umožnit průzkum a vesmírnou logistiku na oběžné dráze Země i mimo ni v měřítku, kterého by chemický ani elektrický pohon nikdy nemohl dosáhnout. Jsem odhodlán zvládnout složité technické a strategické výzvy, které jsou před námi. Využitím svých odborných znalostí v oblasti jaderné energetiky a inovativních řešení pomáhá společnost Tractebel rozvíjet vesmírné technologie a posouvat hranice průzkumu konečné hranice,“ uvedl projektový manažer společnosti Tractebel Brieuc Spindler.
V současné době jsou evropské kosmické mise závislé na vnějších zdrojích jaderných kapacit. Strategií společnosti Tractebel je navrhovat řadu řešení jaderné energie, od radioizotopových po štěpné systémy, a zároveň přispívat k rozvoji evropského hodnotového řetězce pro jaderná řešení v kosmických aplikacích. To je v souladu s evropskou strategií snižování závislosti na kritických technologiích a posilování evropské suverenity.
V projektu RocketRoll jsou zainteresované strany v oblasti letectví a jaderné energetiky v rámci konsorcia vedeného společností Tractebel, které zahrnuje francouzskou Komisi pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), ArianeGroup, Airbus a Frazer Nash. Zúčastnili se ho také výzkumníci z Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity ve Stuttgartu a inženýři z OHB Czechspace a OHB System v Brémách.
Partneři studovali proveditelnost elektrického jaderného pohonného systému (NEP), kde elektřina vyrobená jaderným reaktorem pohání elektrické iontové pohony – ionizuje plyn a urychluje produkované ionty, které jsou pak vyvrženy a vytvářejí tah. Oproti chemickým motorům mají iontové motory nižší tah, ale mají také výrazně nižší spotřebu paliva a jsou tedy schopné poskytovat tah po mnohem delší dobu. Rakety tak mohou dosáhnout vyšších rychlostí, což by mohlo zkrátit dobu letu na Mars oproti chemickým raketám až o 60 procent.
(nik)