Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl spor o dukovanský tendr v neprospěch stěžovatelů, tedy společností Électricité de France (EDF) a Westinghouse Electric Company. Řízení o jejich návrzích Úřad z větší části zastavil, v dalších částech návrhy zamítnul. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad k předsedovi Úřadu Petru Mlsnovi, uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.
Společnost Westinghouse směřovala část svého návrhu proti postupu zadavatele (tedy společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ) mimo režim zákona na základě tzv. bezpečnostní výjimky. V této části ÚOHS správní řízení zastavil, protože námitky proti užití výjimky měla společnost podat nejpozději 15 dní od chvíle, kdy se o použití tohoto postupu dozvěděla. To znamená, že Westinghouse si měl stěžovat už v březnu 2022, a ne počátkem srpna letošního roku.
Oba navrhovatelé si dále stěžovali na údajně nezákonný postup zadavatele spočívající v nedodržení základních zásad zadávání veřejných zakázek. Konkrétně jim vadil výběr preferovaného dodavatele (Korea Hydro & Nuclear Power – KHNP) místo vítěze a dále si stěžovali například na podstatné rozšíření předmětu plnění veřejné zakázky z původního jednoho bloku na dva až čtyři bloky. Také v této části Úřad správní řízení zastavil, protože proti konkrétnímu postupu zadavatele při zadávání veřejné zakázky mimo zadávací řízení s využitím výjimky dle příslušného zákona nelze podat námitky.
Skrytá státní podpora? To na ÚOHS neřeší
Oba navrhovatelé namítali také údajné porušení nařízení o zahraničních subvencích, tedy možnost skryté státní podpory od jihokorejské vlády. V tomto případě Úřad stížnost zamítl, protože nesměřovala proti postupu, který je zadavatel povinen dodržovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. „Až do nabytí právní moci rozhodnutí ve věci platí zákaz uzavřít na danou veřejnou zakázku smlouvu,“ uvedl na závěr ÚOHS.
Prvostupňové rozhodnutí přichází necelý týden poté, což ÚOHS vydal předběžné opatření, kterým zakázal společnosti Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ uzavřít smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje. Jednalo se však pouze o formální krok. Úřad totiž o návrzích stěžovatelů nestihl rozhodnout ve stanovené lhůtě do 60 dní.
Westinghouse také již delší dobu tvrdí, že návrhy designů korejských reaktorů APR1000 a APR1400 využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. Společnost KHNP tudíž nemá právo stavět takové reaktory v zahraničí bez souhlasu Westinghouse. Ten se svých práv domáhá cestou soudních sporů a arbitráží.
Podle dobře informovaných zdrojů je spor mezi KHNP a Westinghousem možné vyřešit dohodou, o níž obě strany intenzivně jednají. Jejím výsledkem pravděpodobně bude finanční kompenzace pro Westinghouse. Ten by navíc mohl získat zakázky na dodání některých technologií a služeb pro nové jaderné bloky v České republice.
Zdroje Ekonomického deníku dodávají, že více problémů bude s francouzským koncernem EDF. Jeho manažeři si totiž odmítají připustit fakt, že byli poraženi ve férové soutěži, a to ve všech hlavních parametrech. Tedy v ceně elektřiny z nových jaderných bloků, financování i v poskytnutých garancích. EDF napadlo výsledek českého jaderného tendru také u Evropské komise, jako důvod uvádí riziko skryté státní podpory ze strany jihokorejské vlády.
Korejské vítězství s otazníkem
Dlouho očekávané rozhodnutí o dodavateli nových jaderných reaktorů padlo padlo v polovině července. Vláda tehdy rozhodla, že dva nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská KHNP, která získá také opci na dva další bloky v Temelíně. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech posuzovaných kritériích,“ řekl Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. Za příjemné překvapení označil premiér Fiala nabídkovou cenu, která se pohybuje (v dnešních cenách) okolo 200 miliard korun za jeden 1050megawattový blok
Tendr na nový jaderný blok v Dukovanech byl oficiálně zahájen v březnu 2022. Předběžné nabídky podali tři uchazeči – Westinghouse, EDF a KHNP – v listopadu téhož roku a závazné loni v říjnu. Letos na konci ledna vláda rozhodla o vyřazení americké společnosti Westinghouse, jejíž nabídka nesplnila požadavky tendru. Westinghouse se tehdy údajně odmítl zavázat ke konkrétní ceně a termínu dokončení.
David Tramba