INZERCE

Zemědělství, sklizeň, kombajn. úroda. Foto: archiv redakce

„Boj o zrno“ letos končí těsným vítězstvím. Čeští zemědělci vydělají

Výsledek letošních žní, tedy sklizně obilí, bude celkově v ČR vyšší než v loňském roce. V Evropě je naopak úroda nižší a tuzemští pěstitelé se proto mohou současně těšit i na výhodnější ceny.

Za komunistického režimu před rokem 1989 patřily v letních měsících výsledky žní vždy mezi hlavní zprávy tehdejších státní mocí ovládaných médií. Sousloví „boj o zrno“ bylo jedním z nejrozšířenějších klišé v titulcích dobových novin. V tomto duchu řečeno znamenají letošní výsledky úsilí zemědělců v České republice mírnou ofenzívu z již dobytých pozic. Rozhodl o tom pravděpodobně až finiš zemědělských prací.

V současné době je podle dostupných údajů v ČR sklizeno přes 90 procent polí s obilím. Průměrný výnos je přitom mírně vyšší než loni i předloni. Podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové činí u obilovin 6,36 tuny na hektar.

Ještě před měsícem přitom odhad Českého statistického úřadu předpokládal, že sklizeň obilovin bude letos o 6,7 procenta nižší než loni. Předchozí, tedy červnový odhad byl ještě pesimističtější a předpokládal dokonce desetinový pokles proti loňsku. I tak by letošní žně ovšem překročily průměr z posledních deseti let, loňská sklizeň obilovin totiž byla silně nadprůměrná.

Důvodem obratu a lepšího výsledku proti předpokladu analytiků bylo, že žně u obilovin výrazně minulý týden zrychlily, z 61,4 procenta sklizených ploch na jeho začátku na více než 90 procent v závěru. Napomohlo tomu především příznivé počasí. „Pokročila sklizeň u všech sledovaných druhů obilovin, především pak sklizeň jarního ječmene,“ uvedla Ježková.

Západní Evropa zdraží

Relativně dobrá domácí úroda se nejspíš projeví také na celkových ziscích tuzemských zemědělských podniků a farmářů. „Výnosy jsou zatím stále mírně vyšší než vloni, kdy už ale byla sklizeň hotová, problémy přetrvávají s kvalitou. Každopádně například Francie má nejhorší úrodu za posledních 30 let a lze předpokládat, že zájem západní Evropy by měl oživit ceny potravinářské produkce,“ je přesvědčen například Jiří Felčárek z Agrární komory ČR. Zmíněnou nižší kvalitu mají na svědomí zejména deště, které v některých oblastech narušily průběh žní.

Rozdíly jsou však zatím mezi výsledky v jednotlivých regionech ČR a zdaleka ne všude je již sklizeno, což může ještě výsledky ovlivnit. „Největší zpoždění má kraj Karlovarský, Liberecký a Plzeňský, kde je sklizeno 60,5 procenta, 69,1 procenta a 75,1 procenta ploch obilovin,“ uvedla Ježková.

Miloš Cihelka