První aukce na provozní podporu pro moderní teplárny s vysokou účinností dopadla dobře. Zájem překročil nabízenou kapacitu v rozsahu 1280 megawattů elektrického výkonu, takže bude z čeho vybírat. Vyhodnocení soutěže je však poměrně komplikované a jména vítězů aukce budeme znát zřejmě až na konci roku. Informoval o tom vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla.
Jak dále Neděla uvedl během svého vystoupení na akci Dny kogenerace 2024, podle rozhodnutí Evropské komise může Česká republika celkem podpořit nové teplárenské zdroje v rozsahu 3090 megawattů. Zbývajících 1810 MW ministerstvo vysoutěží ve dvou aukcích, které se budou konat během příštího roku.
Zdlouhavý výběr vítězů první aukce kritizuje Teplárenské sdružení ČR. „V této chvíli jsme v situaci, kdy po třech týdnech zatím nebyla vyhodnocena 1. výzva k podání nabídek v aukci na podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla, ani v říjnu ještě nevíme, jestli chce vláda kogeneraci příští rok vůbec podporovat a stále se také nepodařilo dokončit notifikaci podpory tepla z obnovitelných zdrojů,” upozornil předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek.
Kdo se do soutěže přihlásil? Ekonomický deník oslovil největší firemní skupiny působící v oboru teplárenství, ty však zatím nechtějí účast v aukci komentovat. Jedinou konkrétnější odpověď poskytla skupina EPH, která zmínila, že se do aukce přihlásily její dceřiné společnosti Elektrárny Opatovice, United Energy a Plzeňská teplárenská.
První aukci vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku července, termín pro podání nabídek skončil k 30. září. Cílem je podpora vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) v nových nebo modernizovaných teplárnách formou oboustranné smlouvy typu „Contact for Difference“. Mezi podporovaná paliva patří zemní plyn, biomasa, bioplyn a důlní plyn. Úspěšní uchazeči mít právo čerpat aukční bonus po dobu 15 let od uvedení výrobny do provozu nebo od dokončení její modernizace.
Právě na tuto podporu čekají velké i menší energetické společnosti. Ty již delší dobu dávají najevo, že jim investiční podpora z Modernizačního fondu nebude stačit. Provozní podpora od státu funguje jako určitá garance pro banky; bez ní by pravděpodobně nebyly ochotny nové plynové teplárny v nejistém prostředí (co se týká vývoje cen plynu, elektřiny a povolenek, ale i nejistoty ohledně nové unijní legislativy) financovat.
Jak Ekonomický deník informoval na konci května, Evropská komise po řadě odkladů a průtahů schválila státní podporu moderních tepláren s vysokou účinností v České republice. Odhadovaný rozpočet zmíněného podpůrného programu je 3,2 miliardy eur (75 miliard korun). Výše bonusu bude stanovena prostřednictvím aukcí, která není určena pro malá zařízení do výkonu 1 MW.
Schvalování podpory pro české teplárny se protáhlo na dva a půl roku. Podle dobře informovaných zdrojů z prostředí energetiky a poradenství bylo zdrojem potíží to, že schvalování podpory měl na starosti úředník Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG COMP), který prý vyniká pomalostí a zlomyslností. Aukce podpory pro KVET kvůli chybějícímu razítku od Evropské komise nabraly zhruba dvouleté zpoždění.
David Tramba