INZERCE

Evropská komise. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Komise: Zajistili jsme si ambiciózní mandát k jednání o klimatu a biologické rozmanitosti

Evropská komise oznámila, že si zajistila ambiciózní mandát k vedení jednání o zásadních globálních otázkách životního prostředí na třech nadcházejících mezinárodních konferencích: COP29 o klimatu, COP16 o biologické rozmanitosti a COP16 o desertifikaci. Konference na vysoké úrovni se budou konat v nadcházejících týdnech, kdy se mezinárodní společenství bude snažit dosáhnout pokroku v otázkách globálního významu.

Ambiciózní mandáty k vyjednávání pro nadcházející Konferenci o klimatu COP29Konferenci COP16 o biologické rozmanitostiKonferenci COP16 o desertifikaci si podle svého vyjádření Evropská komise zajistila na zasedání Rady pro životní prostředí v Lucemburku.

Ministři životního prostředí zemí EU si rovněž vyměnili názory v rámci příprav na konečné znění páté vyjednávací zasedání o ambiciózní celosvětové smlouvě o plastech.

„Změna klimatu, ztráta biologické rozmanitosti, desertifikace, degradace půdy a znečištění jsou vzájemně závislé a zhoršují stávající výzvy v oblasti udržitelnosti a odolnosti. Ohrožují zdraví planety a blahobyt lidí po celém světě a neúměrně ovlivňují místní komunity. EU je odhodlána spolupracovat s partnery na řešení těchto četných krizí a na urychlení globální, spravedlivé a inkluzivní ekologické transformace,“ napsala Komise.

Komise bude rovněž usilovat o intenzivnější opatření na celosvětové úrovni a usilovat o zajištění úspěšného výsledku během tří mezinárodních konferencí a jednání o celosvětové smlouvě o plastech.

Priority COP16

Rozhodné kroky v tomto desetiletí jsou rozhodující pro uzavření míru s přírodou. Konference COP16 o biologické rozmanitosti je první velkou inventurní příležitostí od historické Celosvětové rámcové dohody o biologické rozmanitosti mezi Kunmingem a Montréalem z roku 2022 kdy se 196 zemí rozhodlo o plánu na zastavení a zvrácení úbytku přírody do roku 2030.

Závěry Rady o konferenci OSN o biologické rozmanitosti COP16 potvrzují podle Komise odhodlání EU plně a rychle provést celosvětový rámec pro biologickou rozmanitost. Berou na vědomí, že na COP16 musí být přijata pevná rozhodnutí, zejména pokud jde o:

  • integrované řešení úbytku biologické rozmanitosti a změny klimatu a podpora rychlejšího provádění řešení inspirovaných přírodou,
  • dokončení pevného rámce pro plánování, monitorování, podávání zpráv a přezkum,
  • mobilizace zdrojů a zprovoznění mnohostranného mechanismu pro sdílení přínosů z digitálních sekvenčních informací,
  • integrované řešení úbytku biologické rozmanitosti a změny klimatu a podpora rychlejšího provádění řešení inspirovaných přírodou,
  • (a) vytvoření sítě středisek pro technickou a vědeckou spolupráci;
  • Přijetí silného pracovního programu pro záležitosti týkající se domorodých národů a místních komunit.

Evropská unie podle Komise dodrží svůj závazek zdvojnásobit vnější financování biologické rozmanitosti. Prostřednictvím dvoustranných, regionálních a globálních programů vynakládáme finanční prostředky na podporu partnerů při plnění globálního rámce pro biologickou rozmanitost.

V posledních dvou letech dosáhly EU a její členské státy díky Zelené dohodě pro Evropu pokroku při plnění svých mezinárodních závazků v oblasti přírody a biologické rozmanitosti.

V rámci ambiciózní strategie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 přijala EU komplexní právní rámec pro obnovu přírody, jehož závaznými cíli je obnova poškozených ekosystémů. To poskytuje pevný základ pro plnění mezinárodních závazků a bude podpořeno dalšími významnými opatřeními, jako je balíček „Fit for 55″ pro klimatickou neutralitu a 8. akční program pro životní prostředí na období do roku 2030.

„Je však třeba vykonat ještě mnoho práce, a to v EU i na celém světě, aby bylo dosaženo dopadu na místě, neboť Země se blíží nezvratnosti (Globální body zvratu – pozn. red.) poháněné úbytkem přírody a změnou klimatu,“ tvrdí Komise.

Priority COP29

„Destruktivní dopad klimatické krize nebyl nikdy patrnější a naše reakce na něj nebyla nikdy potřebnější. COP 29 musí dosáhnout ambiciózního výsledku na základě závazků přijatých v Dubaji v loňském roce. EU potvrdí své trvalé vedoucí postavení v tomto procesu tím, že si zachová politickou dynamiku, pokud jde o zvýšení celosvětového úsilí o ambice a provádění s cílem udržet cíl 1,5 °C na dosah,“ pokračuje komuniké Evropské komise.

„Bude zásadní, aby smluvní strany znovu potvrdily svůj závazek k provádění ambicí dohody dosažené v Dubaji na konferenci COP28 v Konsensus Spojených arabských emirátů, kde se země dohodly na postupném ukončení využívání fosilních paliv. To musí položit základy pro další kolo ambicióznějších vnitrostátně stanovených příspěvků (národních akčních plánů v oblasti klimatu) před konferencí COP30 v Brazílii,“ lze se dále dočíst ve výstupu z Komise.

Klíčovým tématem jednání má být financování opatření v oblasti klimatu. Rozhodující pro úspěšný výsledek bude dosažení významného pokroku při definování nového kolektivního kvantifikovaného cíle (NCQG) pro podporu rozvojových zemí v jejich klimatických opatřeních ze spodní hranice 100 miliard dolarů ročně.

Další prioritou pro Baku je dokončení jednání podle článku 6 o mezinárodním obchodování s emisními kredity, jakož i naléhavá potřeba dosáhnout podstatného pokroku v budování odolnosti prostřednictvím přizpůsobení se rostoucím dopadům změny klimatu.  

Priority konference COP16 UNCCD

Nadcházející COP16 v rámci Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD) v Rijádu v Saúdské Arábii má být dle Komise důležitým impulsem pro posílení provádění a rozhodování o globální reakci na řešení sucha. Pro EU jsou důležitými prioritami účinná odolnost vůči suchu a integrované řízení rizik sucha.

Zásadní význam mají společná a soudržná řešení trojí planetární krize v podobě změny klimatu, úbytku biologické rozmanitosti a znečištění, včetně rozšíření řešení inspirovaných přírodou a ekosystémových přístupů.

(nik)