Korejská nabídka na stavbu nových jaderných bloků je předmětem vášnivých debat nejen v České republice, ale také na půdě tamního parlamentu. V pondělí 14. října se zde konalo „grilování“ manažerů energetických společností KHNP a KEPCO, kteří museli reagovat na kritické dotazy a připomínky ze strany opozičních poslanců. Průběh jednání je v mnohém zajímavý i z českého pohledu.

Podle zápisu z jednání, který má Ekonomický deník k dispozici, prezident společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Whang Joo-ho uvedl, že jeho společnost při přípravě a podání nabídky v České republice podcenila otázku zajištění licenčních práv na technologie amerického Westinghouse. Přiznal také nedostatečnou snahu tyto spory vyřešit cestou jednání s Američany.

Poslanec Kim Han-kyu z opoziční Demokratické strany se šéfa KHNP zeptal, zda jsou nové korejské reaktory zcela nezávislé na původní technologii Westinghouse. Whang Joo-ho na to poněkud neurčitě odpověděl, že korejská technologie „je navázána na původní technologii Westinghouse“; tím uznal, že ji nelze dodávat do zahraničí bez souhlasu americké strany.

Vydělají na tom korejské firmy, nebo prodělají

Poslanci korejského parlamentu se následně zaměřili na otázku, zda bude vůbec zakázka pro KHNP v Česku rentabilní. Poslanec Jung Jin-wook z Demokratické strany upozornil na fakt, že 60 procent hodnoty zakázky v Elektrárně Dukovany mají zajistit čeští dodavatelé a dalších 10 procent nejspíš „padne“ na licenční poplatky pro Westinghouse. Pro korejské dodavatele byl tak zůstalo pouhých 30 procent hodnoty zakázky, odhadované na 200 až 220 miliard korun za jeden 1050megawattový jaderný blok (v dnešních cenách a bez nákladů financování).

Jung Jin-wook dále obvinil korejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky, že zadržuje informace o jaderné nabídce pro Českou republiku, hovořil o cenovém dumpingu a použil termín „podvod vůči veřejnosti.“ Šéf KHNP Whang Joo-ho v reakci na jeho slova odmítl, že by se v tomto případě jednalo o cenový dumping. Jako výhodu označil fakt, že česká vláda je připravena financovat stavbu nových bloků Elektrárny Dukovany a neobjevil se tak požadavek na financování z korejské strany.

Mohlo by vás zajímat

Další opoziční poslanci varovali, že český projekt může být pro KHNP ztrátový tak jako stavba čtyř bloků jaderné elektrárny Baraka ve Spojených arabských emirátech. Tu totiž prodražila jak dodatečná platba ve výši 1,3 miliardy dolarů společnosti Westinghouse za za licenční práva, tak spor o úhradu zvýšených nákladů v objemu 500 miliard wonů (8,5 miliardy korun) s dodavatelskými společnostmi Hyundai Engineering & Construction a Samsung C&T.

Otázkou je, zda si další ztrátový projekt může mateřská skupina KEPCO, pod níž KHNP spadá, dovolit. KEPCO je totiž těžce zadlužené, výše dluhu již přesáhla 200 bilionů wonů. V přepočtu se jedná o 3,4 bilionu korun, což je větší balík než veřejný dluh České republiky (3,11 bilionu korun ke konci loňského roku). Dluh skupiny KEPCO, která je největším výrobcem a distributorem energií v Koreji, narostl mimo jiné kvůli prodeji elektřiny z černouhelných a plynových elektráren za podnákladové ceny.

Prezident republiky Petr Pavel a paní Eva Pavlová dne 19. září 2024 na Pražském hradě přivítali prezidenta Korejské republiky Jun Sok-jola s manželkou Kim Keon-hee. Foto: Kancelář prezidenta republiky

Pro doplnění: Korejský prezident Jun Sok-jol (v anglickém přepisu Yoon Suk-yeol) a jeho vláda zastupují pravicovou a projadernou Stranu lidové moci. Krátce po volebním vítězství v roce 2022 představil plán na budování jaderných bloků doma i v zahraničí. Ve volbách do Národního shromáždění, tedy korejského parlamentu, však letos v dubnu vyhrála levicová Demokratická strana, jejíž představitelé jsou k jaderné energetice skeptičtí.

Čas běží a pochybnosti přibývají

Vnitropolitické spory v Jižní Koreji jsou dalším z řady problémů, jež mohou zmařit uzavření závazné smlouvy mezi společnostmi ČEZ a KHNP o stavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech (a případně dvou dalších v Temelíně). Poražený uchazeč, francouzský koncern EDF, podal proti výsledku jaderného tendru stížnost jak k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tak i k Evropské komisi. EDF je toho názoru, že korejská vláda může poskytnout KHNP nespravedlivou dotační podporu, čímž by mohla ohrozit férovou hospodářskou soutěž na evropském trhu.

Westinghouse již delší dobu tvrdí, že návrhy designů korejských reaktorů APR1000 a APR1400 využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. Společnost KHNP tudíž nemá právo stavět takové reaktory v zahraničí bez jeho souhlasu. Americký podnik se svých práv domáhá cestou soudních sporů a arbitráží. Otázkou zůstává, jak dlouho tyto spory poběží a kdo v nich nakonec uspěje.

Podle zdrojů Ekonomického deníku je však málo pravděpodobné, že by se v případě zmaření česko-korejské jaderné spolupráce vrátilo do hry EDF, nebo Westinghouse. Tyto společnosti si svým zuřivým odporem k výsledku jaderného tendru nadělaly v Česku řadu nepřátel. V případě nezdaru spolupráce s Korejci by ČEZ nejspíš sáhl po záložní variantě, kterou je výstavba středně výkonných bloků spolu s britským podnikem Rolls-Royce SMR.

David Tramba