České dráhy chtějí v provozu na železnici otestovat datové připojení přes satelitní internetovou síť Starlink společnosti SpaceX Elona Muska. Státní dopravce původně očekával spuštění pilotního provozu v polovině roku, nyní to ale vypadá spíše na jeho konec. „Aktuálně dochází k výrobě antény pro příjem signálu ve společnosti SpaceX. Došlo tam od výrobce k určitým technickým inovacím,“ sdělil Ekonomickému deníku tiskový mluvčí Českých drah Filip Medelský.
Po dodání antény ji plánují podle Medelského České dráhy v testovacím provozu nainstalovat a provozovat v jedné z jednotek InterPanter. Zapůjčení zařízení je od společnosti SpaceX podle mluvčího zdarma, jde o referenční projekt testování fungování této technologie ve vlacích.
Cíl projektu je podle Medelského zřejmý – zlepšení dostupnosti datových služeb ve vlacích. „Konkrétně v tomto pilotním testování jde o ověření možnosti poskytnutí kvalitnějšího datového signálu ve vlacích Českých drah bez vlivu kvality signálu mobilních operátorů, tedy prostřednictvím alternativní technologie – satelitního přenosu dat,“ zmínil mluvčí. Na základě tohoto pilotního provozu pak bude podle něj rozhodnuto o dalších krocích, včetně případných dalších instalací.
O využití technologie Starlink hovořil generální ředitel Českých drah Michal Krapinec už letos na jaře. „Byli jsme se podívat v zahraničí, kde jsme viděli, jak se SpaceX spolupracuje zahraniční dopravce. Chtěli bychom to minimálně odpilotovat i na našem území,“ popsal pro server Zdopravy.cz podrobnosti Krapinec.
Opakovače a upravená okna
České dráhy se snaží vylepšit dostupnost hlasových a datových služeb ve vlacích i jinými cestami. Spuštěné jsou aktuálně dvě velké zakázky na vybavení vybraných dálkových vlaků opakovači 5G mobilního signálu a také na laserovou úpravu oken pro snazší průchod signálu do jedoucího vlaku.
Jak už Ekonomický deník informoval, zadávací dokumentace předpokládá dodání a instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do všech jednotek Pendolino a InterPanter a šesti jednotek railjet. Předpokládaná hodnota tendru je až 132 milionů korun.
„Větší dostupnost hlasových a datových služeb je jednou z našich hlavních priorit ve vztahu ke službám na palubách našich vlaků. Stále se totiž na hlavních koridorech objevuje spousta bílých míst, kde si z vlaku prostě nezavoláte, ani se nepřipojíte na internet. Instalace opakovačů, případně také speciálně upravených oken pro snazší průchodnost signálu do jedoucího drážního vozidla, představuje důležitý krok, kterým tuto situaci ve vlacích výrazně zlepšíme,“ sdělil už dříve Michal Krapinec.
Dodal, že vlaky se po instalaci pro cestující promění v plnohodnotný train-office, což posílí konkurenční výhodu vlakové dopravy oproti té automobilové. České dráhy takzvané opakovače testovaly poslední dva roky v jedné z jednotek railjet. Jde o zařízení, které je schopné přenášet signál mobilních operátorů do jednotlivých vagónů a výstupní výkon signálu případně zesílit. Eliminuje se tak útlum signálu způsobený vozovou skříní. Míra zesílení se dynamicky nastavuje podle aktuálního pokrytí. Samozřejmostí je podle Českých drah alokace výstupního výkonu jednotlivým operátorům bez rozdílu.
(teč)