INZERCE

Žíla cinvalditu s obsahem lithia z Cínovce. Foto: Geomet

Cena lithia padá. Australská EMH přesto nevzdává projekt na těžbu v českém Krušnohoří

Doba je zlá, ceny padají a náklady rostou, ale my v projektu těžby lithia v českém Krušnohoří budeme pokračovat. Takový vzkaz vyslal výkonný ředitel australské společnosti European Metals Holdings (EMH) Keith Coughlan směrem k akcionářům a širší veřejnosti. Ve střednědobému a dlouhodobém výhledu prý dává smysl do těžby a zpracování lithia investovat.

Cena uhličitanu lithného na burzách padá, jen od května do konce srpna letošního roku ztratilo přes 25 procent své hodnoty. Projevuje se zde skepse okolo rychlosti přechodu k elektromobilitě i růst produkce lithia v Jižní Americe. Už předchozí propad, který se odehrál loni, smazal celý růst ceny lithia z doby energetické krize let 2021 a 2022. Řada investorů odkládá své plány na těžbu lithia, současní těžaři omezují produkci. Není to však případ EMH, která tvrdí: ceny se zlepší a náš projekt na Cínovci bude rentabilní.

Situace je však poněkud složitější. Na takové rozhodnutí bude zapotřebí souhlas dvou partnerů. Těžbu na Cínovci chystá společný podnik Geomet, který z 51 procent vlastní ČEZ a ze 49 procent EMH. ČEZ však rozhodnutí o této miliardové investici opakovaně odložil. V nové prezentaci pro investory uvádí, že stále probíhá příprava technické a finanční studie proveditelnosti těžebního projektu v Krušnohoří.

Přihláška ke strategickým projektům EU

Keith Coughlan dále v úvodu výroční zprávy EMH za finanční rok 2023/24 zmínil úspěchy, kterých firma dosáhla. Až už jde o kapitálový vstup Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která firmě EMH přinesla 6 milionů eur, úspěšný test výroby uhličitanu lithného z cínovecké rudy v laboratoři v australském Perthu i prodloužení průzkumných licencí ze strany ministerstva životního prostředí.

Novou informací je to, že česká projektová firma Geomet podala žádost o zařazení mezi strategické projekty Evropské unie podle zákona o kritických surovinách. Jak Ekonomický deník uvedl na začátku září, své projekty Evropské komisi předložilo na 170 zájemců. Je mezi nimi třeba záměr kanadské firmy Euro Manganese získávat mangan ze starých hald po těžbě pyritu u Chvaletic v Polabí.

EMH a ČEZ letos v dubnu vybraly lokalitu, ve které bude zpracování vytěžené rudy probíhat. Původní záměr byl umístit závod v lokalitě Dukla na okraji Teplic, tady však těžaři narazili na odpor místních obyvatel. Zvolili proto jinou variantu: území, na kterém se nacházela bývalá uhelná elektrárna Prunéřov 1. „Ruda z hlubinného dolu na Cínovci bude transportována na Duklu, kde bude naložena na vlaky a přepravena do Prunéřova na vzdálenost 59 kilometrů s využitím stávajících kolejí, jejichž kapacita je potvrzena,“ uvedlo EMH v úvodu výroční zprávy.

Akcie padají, naděje zůstává

Finanční výsledky EMH odpovídají tomu, že se jedná o těžařský startup. Ztráta za finanční rok 2023/24 dosáhla 3,35 milionu australských dolarů (52 milionů korun), celková kumulovaná ztráta od založení firmy dosahuje 30,1 milionu australských dolarů (469 milionů korun). Firmě EMH moc nevěří ani finanční trhy; hodnota jejích akcií za poslední rok klesla o 65 procent, od počátku října 2021 akcie EMH ztratily 89 procent ze své tehdejší hodnoty.

Otevření dolu na Cínovci bude nákladné; společný podnik ČEZ a EMH by musel do zahájení těžby a zpracování lithia investovat zhruba 15 miliard korun. Záměr EMH počítá s produkcí 4225 tun čistého lithia ročně, což by Česko vyneslo na pozici největšího producenta lithia v Evropě. Ekonomiku provozu by dále zlepšila produkce cínu, wolframu a dalších průmyslových kovů.

Samotná těžba měla dle dřívějšího oznámení společností ČEZ a EMH začít na přelomu let 2026 a 2027, podmínkou je však získání stavebního povolení do konce roku 2025. To se nezdá být reálné. Například proces EIA trvá už tři a půl roku, přičemž firma Geomet ještě ani nepředložila detailní studii o dopadech záměru na životní prostředí.

David Tramba