Výsledky velkých českých tepláren za loňský rok jsou značně nevyrovnané. Zatímco některé vykázaly solidní zisky, jiné se propady do hluboké ztráty. Konkrétně Elektrárny Opatovice ze skupiny EPH loni podle zveřejněné výroční zprávy vykázaly ztrátu ve výši 742 milionů korun. Teplárna Kladno náležící pod Sev.en kvůli přecenění majetku prodělala bezmála 2 miliardy.
Tržby Elektráren Opatovice za energie a další služby se meziročně snížily o 43 procent na 4,64 miliardy korun. Provozní zisk klesl z předloňských 275 milionů korun do ztráty 924 milionů v loňském roce. Místo čistého zisku ve výši 174,5 milionu korun v roce 2022 se na konci výsledovky nachází ztráta převyšující 742 milionů korun. Objem elektřiny dodané do sítě meziročně klesl zhruba o 50 procent na 646 GWh.
„Provozní a finanční výsledky roku 2023 byly ovlivněny celou řadou faktorů, zejména poklesem cen elektřiny a služeb výkonové rovnováhy na trhu a růstem cen vstupů, kde náklady na uhlí a povolenky CO2 sehrály hlavní roli. Výrazně teplotně nadprůměrný rok a úspory na straně odběratelů tepla vedly ke snížení dodávek našemu majoritnímu odběrateli, sesterské společnosti EOP Distribuce,“ napsal předseda představenstva Elektrárny Opatovice David Onderek v úvodu výroční zprávy.
Elektrárny Opatovice náleží do skupiny EPH miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Teplem tradičně zásobují tři velká města – Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Elektrárna Opatovice již dříve oznámila záměr ukončit do roku 2030 spalování hnědého uhlí, nahradit jej chce zdrojem na energetické využití odpadu a několika paroplynovými bloky.
Přecenění Teplárny Kladno
Teplárna Kladno nemusela loni omezovat výrobu elektřiny, vyrobila jí podobné množství jako v roce 2022 – okolo 2,15 TWh. Tržby meziročně vzrostly o 10 procent na 6,67 miliardy korun. Navzdory tomu všemu skončila loni Teplárna Kladno ve ztrátě 1,94 miliardy korun (oproti zisku 166 milionů korun v roce 2022), a to hlavně v důsledku přecenění účetní hodnoty majetku směrem dolů.
„Vzhledem k situaci na trhu s elektřinou a diskutovaných termínech pro ukončením spalování uhlí pro výrobu energie byly zkráceny doby životnosti dlouhodobého majetku tak, aby zůstatková hodnota k 31.12.2030 byla 0 Kč a zároveň byla zvýšena opravná položka k dlouhodobému hmotnému majetku na celkovou výši 3 287 019 000 Kč,“ uvedla Teplárna Kladno v nedávno publikované výroční zprávě za rok 2023.
Teplárna Kladno náleží do skupiny Sev.en Česká energie byznysmena Pavla Tykače, stejně jako menší Teplárna Zlín. Také ta se loni propadla do ztráty dosahující 175,5 milionu korun (oproti zisku 69,4 milionu korun o rok dříve). Tržby této teplárny meziročně klesly o 18 procent na 980 milionů korun.
Dalším významným výrobcem tepla na Zlínsku je Teplárna Otrokovice, která patří do firemní skupiny Lama Energy Group. Ta se loni udržela v kladných číslech, nicméně její čistý zisk meziročně klesl z 251 milionů na 83 milionů korun. Tržby byly o 16 procent nižší, a sice 2,69 miliardy korun. Také Teplárna Otrokovice dnes spaluje hlavně uhlí, do roku 2030 jej chce nahradit biomasou a plynnými palivy.
Jak se dařilo ostatním?
Mírnější propad ziskovosti loni zaznamenala Pražská teplárenská, konkrétně o 37 procent na 415 milionů korun. Její tržby naopak meziročně vzrostly o 20 procent na 8,33 miliardy korun. Pražská teplárenská sama vyrábí jej malé objem tepla, přes 90 procent tepelné energie odebírá z Elektrárny Mělník, kterou vlastní Energotrans ze Skupiny ČEZ. Pražská teplárenská je součástí skupiny Veolia.
Jiné teplárny naopak v současném turbulentním prostředí na energetickém trhu rekordně vydělávají. Jak Ekonomický deník informoval v polovině července, teplárna C-energy z Plané nad Lužnicí za loňský rok vykázala čistý zisk 796 milionů korun, což představuje více než dvojnásobek oproti výsledku z roku 2022. Společnosti prospěl včasný odchod od spalování uhlí a vydělává také na dodávkách služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.
Zprávu o hospodaření prvních tepláren, které zveřejnily své finanční výsledky za rok 2023, vydal Ekonomický deník na konci května. Veolia Energie ČR, Plzeňská teplárenská, Enetiqa i Teplárny Brno loni vykázaly zisk převyšující 500 milionů korun, mostecká United Energy ze skupiny EPH se této hodnotě přiblížila.
David Tramba