INZERCE

Oprava elektrického vedení. Ilustrační foto: ČEZ Distribuce

Minus 1,2 miliardy. Čistý zisk skupiny ČEZ za pololetí oproti loňskému roku poklesl

Skupina ČEZ vyčíslila výsledky hospodaření za uplynulých šest měsíců. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním pololetí 69,2 miliardy korun, jde o meziroční nárůst o 6,8 miliardy korun. Za růstem stálo ukončení povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby. Čistý zisk skupiny dosáhl 21,1 miliardy korun, meziročně o 1,2 miliardy méně. Negativně v meziročním srovnání působil zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a vliv rozdílných harmonogramů odstávek jaderných zdrojů, informoval ČEZ.

Výhled hospodaření na celý rok 2024 na úrovni EBITDA Skupina ČEZ navýšila, a to na 118 až 122 miliard korun, a potvrdila očekávaný čistý zisk očištěný ve výši 25 až 30 miliardy korun.

„Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za I. pololetí mírně předčily naše výchozí očekávání zejména díky vyššímu zisku z obchodování komoditami, příznivým tržním podmínkám pro provoz elektráren a pokračující stabilizaci na energetických trzích. Proto jsme navýšili celoroční výhled provozního zisku před odpisy,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Beneš také konstatoval, že bude budoucnost české energetiky založena na obnovitelných zdrojích a jaderné energetice. V červenci podle něj došlo k dalšímu významnému milníku v rozvoji jaderné energetiky v zemi. „Poté, co Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový jaderný blok v Dukovanech, česká vláda rozhodla, že preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků, se kterým má Skupina ČEZ jednat o smlouvě, je jihokorejská společnost KHNP,“ zmínil Beneš.

Čtěte také: Korejská nabídka byla ve všem lepší. Vláda potvrdila KHNP jako vítěze velkého jaderného tendru

Skupina ČEZ informovala, že se zaměření na bezemisní budoucnost odráží i v rostoucích investičních výdajích. Letos investovala do pořízení dlouhodobého majetku 20,5 miliardy korun, meziročně o 3,6 miliardy korun více. Zvýšila investice do distribučních sítí kvůli připojování obnovitelných zdrojů i investice v oblasti jaderných a nových výrobních obnovitelných zdrojů.

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů meziročně klesla o čtyři procenta. Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily podle ČEZu o 0,1 terawatthodiny elektřiny více, zejména díky nadprůměrným hydrologickým podmínkám, výroba jaderných zdrojů o 0,7 terawatthodiny poklesla vlivem rozdílných harmonogramů plánovaných odstávek a disponibility jaderných elektráren. Výroba z emisních zdrojů zůstala stejná.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o dvě procenta na 17 terawatthodin, přičemž spotřeba domácností zejména v důsledku teplého počasí klesla o pět procent, zatímco spotřeba velkých průmyslových podniků zůstala na stejné úrovni. Klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba elektřiny poklesla o jedno procento.

(teč)