Dobře nastavené motivační podmínky, atraktivní podpora – nový finanční nástroj státu s názvem Fotovoltaické systémy s/bez akumulace (FVE) Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK) podle energetické konzultační firmy PKV podnikatele zaujal. Společnost prý zaznamenala enormní nárůst poptávek.
Podle konzultační firmy výzva nastartovala fotovoltaický trh a denní poptávky se zvedly téměř o 250 procent. „Podle zpětné vazby od klientů se ukazuje, že hodně projektů měly už firmy naplánované, jen čekaly na vhodnou investiční příležitost,“ informovala PKV. Výzva se týká menších fotovoltaických instalací na podnikatelských budovách včetně přístřešků například pro automobily, stavební techniku či skladování s instalovaným výkonem od jednoho do 50 kilowatt-peaků.
Dotační složka zahrnuje 30 procent na fotovoltaické panely a 50 procent na akumulaci. Národní rozvojová banka k tomu nabízí bezúročný úvěr ve výši 0,5 až tři miliony korun. Splatnost úvěru může být až 15 let a lhůta pro čerpání úvěru je nastavena na dva roky.
Program mohou využít všichni podnikatelé a firmy bez rozdílů velikosti. Je určen jak pro živnostníky, malé a střední firmy, tak pro velké podniky. Podmínkou je, že rezervovaný výkon uvedený ve smlouvě o připojení výrobny do distribuční soustavy činí maximálně 30 procent instalovaného výkonu výrobny v odběrném místě, upozorňuje v nastavení nástroje Národní rozvojové banka. Banka také zmiňuje, že podpora na akumulaci elektrické energie může být poskytnuta pouze v případě, že je akumulace součástí investice do nové FVE.
Mohlo by vás zajímat
Podle jednatele a ředitele rozvoje a obchodu konzultační společnosti PKV Ondřeje Vaňka se státu v případě této podpory fotovoltaik povedlo pro firmy dobře nastavit motivační podmínky. „Výše dotace v tomto případě činí až 30 procent, respektive 50 pro baterky. Zajímavé je hlavně to, že zbývajících 70 procent investice si žádající subjekt může bezúročně půjčit od Národní rozvojové banky a může využít odklad splátek až na tři roky. Firmám to výrazně uvolňuje ruce,“ zmínil.
Dodal, že v mezidobí se jim začne investice vracet na úspoře za nespotřebovanou elektřinu z jiných zdrojů. „A pokud si pořídí i baterii, zvýší tím ještě víc svoji energetickou efektivitu. Za nás je tohle správná cesta, jak pomoct rozvoji obnovitelných zdrojů v Česku a vyšší energetické soběstačnosti,“ konstatoval Vaněk.
Jak společnost PKV upozornila, v programu je alokována jedna miliarda korun. Poptávky, které dosud obdržela, vyčíslila na 200 milionů korun. „Přitom třeba ve výzvě RES+ modernizačního fondu otevřeném v březnu se dosud vyčerpalo jen asi 20 procent prostředků za tři miliardy korun.“
Předpokládaný konec bezúročného úvěru je naplánován ke konci dotačního období OP TAK v prosinci 2027. Podle PKV se z něj prostředky podle očekávání vyčerpají podstatně dříve, firma zmiňuje příští rok.
(teč)