INZERCE

Vizualizace dvou jaderných bloků typu EPR1200 v lokalitě Dukovany II. Foto: EDF

EDF nabízí česko-francouzskou jadernou alianci. Českým podnikům slibuje zakázky za 40 miliard eur

Datum oznámení vítěze dukovanského tendru se blíží. I když už je zřejmě rozhodnuto, francouzská společnost EDF se dál snaží získat „kladné body“. Teď přichází s nabídkou zapojení českých společností do výstavby bloků po celé Evropě. Nabídka je to poměrně lákavá: EDF odhaduje, že objem zakázek pro české podniky dosáhne do roku 2050 až 40 miliard eur – tedy jednoho bilionu českých korun.

Vize společnosti EDF je ambiciózní. V evropských zemích chce do roku 2050 postavit až 26 jaderných bloků. Vedle 14 bloků v domovské Francii a nejméně čtyř bloků ve Velké Británii se jedná o čtyři bloky menšího typu EPR1200, které chce EDF dodat do Dukovan a Temelína – pokud tedy jaderný tendr vyhraje. Zbývající bloky do celkového počtu 26 by EDF mohla získat také v Nizozemsku, Švédsku, Polsku, Slovinsku a na Slovensku.

Nejednaly by se tedy pouze o běžný vztah mezi zákazníkem a dodavatelem, ale o dlouhodobé strategické partnerství francouzských a českých společností. „Vedle této integrace českého průmyslu jako strategického dodavatele by navíc EDF s českými partnery vytvořila v Česku středoevropskou inženýrskou platformu pro regionální a mezinárodní projekty a rovněž regionální tým pro podporu provozu a údržby reaktorů typu EPR,“ doplnil k tomu ředitel českého zastoupení společnosti EDF Nuclear Roman Zdebor.

Jako konkrétní příklad Zdebor uvedl společnost Škoda JS, která by mohla dodávat vnitřní díly reaktoru a kompenzátory objemu. Mezi další české společnosti, se kterými EDF jedná o spolupráci, patří Armatury Group, I&C Energo, Sigma Group, Metrostav DIZ, MICo, VF Nuclear a ZAT. Pro dodávky na reaktory typu EPR v oblasti strojírenství, elektrotechniky, výroby zařízení, montáže, stavebních prací a služeb se celkem předkvalifikovalo již 90 podniků.

Spolupráci s EDF si dnes pochvalují také české podniky, které ještě loni byly spíše skeptické. „Budování evropského dodavatelského řetězce v oblasti jaderné energetiky je nutností pro dosažení evropské nezávislosti v celém energetickém sektoru. Navíc takový dodavatelský řetězec může a měl by být ´evropským produktem´, který bude hrát významnou roli na světovém jaderném trhu. ´Airbus jaderné energetiky´je nejvhodnější definicí toho, čeho musíme dosáhnout,“ uvedl na počátku června výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.

Oba postupující uchazeči, tedy francouzský koncern EDF a korejský podnik KHNP, předali na konci dubna závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. ČEZ následně nabídky vyhodnotil a v polovině června předal svou zprávu o výsledku tendru ministerstvu průmyslu a obchodu. Vláda by měla oznámit jméno vítěze jaderného tendru v nejbližších týdnech.

Na konci dubna též přišla dlouho očekávaná zpráva, že Evropská komise schválila státní podporu pro výstavbu pátého jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Ta bude financována návratnou finanční výpomocí ve výši až 195 miliard korun, kterou poskytne stát. Ten rovněž bude garantovat stabilitu příjmů elektrárny prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny a pokryje možná politická rizika projektu.

(dtr)