INZERCE

Těžba ropy. Ilustrační foto: Pixabay

Vlna nových projektů v ropném odvětví naznačují oživení investic

Několik nových velkých projektů ropných společností naznačuje oživení investic v sektoru těžby a zpracování ropy a zemního plynu.

Jen od počátku měsíce přišla oznámení dvou projektů v celkové hodnotě 45 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), což ukazuje, že ropné firmy díky rostoucím cenám a snižování nákladů znovu získávají důvěru potřebnou k velkým výdajům, uvedla agentura Bloomberg. Loni zažilo odvětví kvůli propadu cen ropy nejhlubší pokles investic v historii.

Skupina velkých ropných firem v čele s americkým Chevronem se s Kazachstánem počátkem týdne dohodla na projektu zvýšení těžby na obřím ropném poli Tengiz za zhruba 37 miliard dolarů. Rozvoj pole Tengiz je letos zatím největším investičním projektem v ropném průmyslu.

Britská BP podepsala dohodu o rozšíření závodu na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG) v Indonésii v hodnotě osmi miliard USD. Podle konzultačních firem Wood Mackenzie a Jefferies International se nyní chystají dvě další velké investice – projekt BP na rozšíření těžby v Mexickém zálivu a projekt italské Eni na rozvoj odvětví LNG v Mosambiku.

Ceny ropy od poloviny roku 2014 klesly do letošního ledna o 70 procent, na trhu se vytvořily ohromné přebytky a ropným společnostem prudce klesly zisky. To vedlo k propadu investic v sektoru v loňském roce o více než 20 procent. Od roku 2014 byly odloženy nebo zrušeny ropné a plynárenské projekty v hodnotě kolem bilionu dolarů. Pokles investic čekají analytici i letos.

Letošní oživení cen, které z lednových 12letých minim vzrostly na téměř dvojnásobek k 50 dolarům za barel, však šéfy ropných firem povzbudilo k obnovení výdajů. K zajištění budoucího růstu musí těžaři zahájit novou fázi investic do průzkumu a produkce.

Angus Rodger z Wood Mackenzie očekává v tomto roce rozhodnutí o zhruba desítce středních a velkých investičních projektů. Loni jich bylo méně než deset, dlouhodobý průměr je však zhruba 40 projektů ročně.

Loni se investice do těžby ropy a plynu podle firmy Rystad propadly o 22 procent na 595 miliard dolarů. Letos firma čeká pokles o 12 procent a dvouletý pokles podle ní odvětví zažije poprvé od roku 1986. Ropné společnosti musely po propadu cen omezovat výdaje, prodávat majetek, propouštět zaměstnance a odkládat těžařské projekty.

–čtk–