INZERCE

Ústavní soud na Slovensku zrušil sporné poplatky za obnovitelné zdroje

Slovenský ústavní soud rozhodl o protiústavnosti plateb za přístup do distribuční soustavy, který musejí platit provozovatelé obnovitelných zdrojů, jako jsou třeba fotovoltaické elektrárny.

Rozhodnutí ústavního soudu v Košicích umožňuje také žádat právní cestou vrácení prostředků odvedených jako poplatek za rezervovanou kapacitu nazývaný též G-komponent. Verdikt se týká zatím solárních elektráren, u kterých museli jejich provozovatelé platit poplatek i v případě, že distribuční soustavu nevyužívali nebo ani nemohli využívat.

Žalobu iniciovalo 45 poslanců slovenské Národní rady, kteří v roce 2014 poplatek napadli na základě desítek žalob konkrétních provozovatelů tamních solárních elektráren a s podporou Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu a OZE.

„Pro slovenskou energetiku je rozhodnutí ústavního soudu převratné a pro nás všechny jde současně o potvrzení, že žijeme v právním státě. Očekáváme od toho zlepšení podnikatelského prostředí i podmínek pro producenty zelené energie. Ti jsou na jednu stranu podporováni EU, ale na druhou stanu musí překonávat často nesmyslné překážky pramenící z domácí legislativy,“ komentovala výsledek dvouletého právního sporu Veronika Galeková, ředitelka Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu a OZE (SAPI).

Poplatek za rezervovanou kapacitu zavedl s účinností od 1. ledna 2014 slovenský Úřad pro regulaci síťových odvětví (obdoba českého ERÚ) formou vyhlášky. V průměru činí okolo 20 tisíc euro ročně (540 000 Kč) za každý instalovaný megawatt. Stejnou platbu však již před zavedením G-komponenty platili spotřebitelé. Poté byl poplatek rozšířen i na výrobce elektřiny, došlo k tomu, že se za stejnou službu platilo de facto dvakrát.

V Česku se chystá pro OZE speciální tarif

Slovenské opatření mělo podobný cíl a efekt jako česká solární daň, která odebírá provozovatelům solárních elektráren část přiznané podpory a je proto jimi kritizována jako retroaktivní krok. Dalším sledovaným účelem bylo přenést na provozovatele nestabilních zdrojů elektrické energie větší část nákladů na provoz distribuční sítě.

Podobně chce zřejmě postupovat i český ERÚ, který slibuje v připravované nové tarifní soustavě speciální tarif pro obnovitelné zdroje. Nové tarify přitom mají zpoplatnit využívání elektrické sítě právě podle rezervovaného výkonu (tedy velikosti jističe) nikoliv podle spotřebované elektřiny jako dosud. Parametry speciálního tarifu pro obnovitelné zdroje zatím nejsou známé, ale je pravděpodobné, že v jeho důsledku zaplatí provozovatelé solárních či větrných elektráren více než ostatní uživatelé. Nelze proto vyloučit, že se proti němu budou bránit podobně jako jejich slovenští kolegové.

Miloš Cihelka

Dále čtěte:

ČEZ žaluje OTE kvůli příspěvkům na obnovitelné zdroje o dvě miliardy

Na obnovitelné zdroje (OZE) nebude stačit ani 23 miliard ročně

Obnovitelné zdroje se stávají konkurenceschopnými