INZERCE

Soukromý černouhelný důl PG Silesia v polských Czechowicích-Dziedzicích. Foto: město Czechowice-Dziedzice

Jediný soukromý uhelný černouhelný důl v Polsku se zmítá v problémech

Klesající prodeje a cena uhlí na domácím trhu jsou velkou výzvou pro polskou společnost Bumech, která spravuje jediný soukromý důl v Polsku – PG Silesia. Ostatní doly získávají dotace. Důl PG Silesia se ale musí postarat sám o sebe, upozornila některá polská média.

„Situace na polském trhu s uhlím se neustále zhoršuje. Na jedné straně jsou to zásoby uhlí v celkové výši téměř 17 milionů tun a na druhé straně klesající poptávka po surovině z uhelné energetiky, která ustupuje obnovitelným zdrojům energie, jejichž produkce roste s rostoucí kapacitou zelených zařízení,“ píší polská média.

V prvním čtvrtletí roku 2024 bylo z černého uhlí vyrobeno 19 202 GWh elektřiny, což představuje pokles o 7,9 procenta oproti prvnímu čtvrtletí roku 2023.

Stačí zmínit, že prodej černého uhlí se v prvním čtvrtletí snížil o téměř 2 miliony tun než před rokem, kdy se ho prodalo téměř 12,2 milionu tun.

Polské doly se s tímto problémem vypořádávají různými způsoby. Bogdanka si zajistila prodej uhlí prostřednictvím elektrárny Enea, ke které důl patří. V letošním roce obdrží Polska Grupa Górnicza a Południowy Koncern Węglowy Węglokoks Kraj vládní pomoc v rámci programu pomoci ve výši 7 miliard zlotých (přitom pouze 5,5 miliardy zlotých pro PGG).

Obtížná situace na polském trhu s uhlím

PG SILESIA (Przedsiębiorstwo Górnicze „SILESIA“ Sp. z o.o.) je společnost se sídlem v jižním Polsku, jejíž hlavní činností je těžba černého uhlí. Od roku 2012 společnost těží černé uhlí určené pro energetiku, ale také specifické druhy uhlí pro maloobchodní prodej.

Bumech, který spravuje soukromý důl PG Silesia, se musí postarat sám o sebe, hledá optimalizaci nákladů a ekonomická situace není příznivá.

Poptávka po energetickém uhlí zůstává i nadále na snížené úrovni. V prvním čtvrtletí letošního roku byl objem prodeje asi o 10 procent nižší než ve čtvrtém čtvrtletí roku loňského. Tuna uhlí dnes stojí 450 zlotých, informuje společnost.

Její tržby z prodeje v 1. čtvrtletí letošního roku činí 154 milionů zlotých a jsou meziročně o 30 procent nižší. Vše je způsobeno výrazně slabšími prodeji.

„Společnost Bumech zaznamenala v prvním čtvrtletí čistou ztrátu. Prodejní ceny prudce klesly a dluh se zvýšil o více než 30 milionů zlotých. Situace neprospívá cenám: v loňském roce činila prodejní cena přes 30 zlotých za GJ, v 1. čtvrtletí 2024 je to přibližně 21,5 zlotých za GJ. To je přibližně 28 procent pod našimi prognózami. To znamená, že hodnota prodeje je v současné době nižší než vynaložené náklady. Aby toho nebylo málo, ve 2. a 3. čtvrtletí se neočekává oživení cen a prodejů. V dolech a elektrárnách máme velmi velké zásoby uhlí. Navíc soukromé doly, jako je PG Silesia, bojují s konkurencí, jako je PGG, která by měla jen v letošním roce získat státní dotaci ve výši přibližně 5,5 miliardy zlotých. A PGG prodává uhlí pod těžebními náklady,“ říká analytik Erste Securities Jakub Szkopek.

„Příležitostí ke snížení nákladů ve společnosti by mohla být výstavba vlastních OZE a kogeneračních systémů, z nichž chce společnost vyrábět elektřinu. Pokud se však situace zhorší, a takové riziko nelze vyloučit, může důl čekat optimalizace a restrukturalizace, o které vedení společnosti hovoří ve svých burzovních zprávách,“ pokračuje analytik.

„Příležitostí ke snížení nákladů ve firmě může být výstavba vlastních obnovitelných zdrojů energie a kogeneračních systémů, ze kterých chce firma vyrábět elektřinu. Pokud se však situace zhorší a takové riziko nelze vyloučit, může důl čelit optimalizaci a restrukturalizaci, což uvádí představenstvo společnosti ve svých burzovních zprávách,“ dodává analytik.

Bumech ujišťuje, že jsou přijímána opatření ke zlepšení marže – zaměřená jak na zvýšení podílu uhlí s parametry umožňujícími vyšší prodejní cenu, tak na snížení výrobních nákladů.

Pokud by se však situace na trhu opět zhoršila a tato situace by přetrvávala delší dobu, může mít skupina problémy s likviditou a vypořádáním krátkodobých závazků. Bumech hodnotí takové riziko jako střední.

Vlastník PG Silesia zároveň zdůrazňuje, že PGG, aby dosáhla dočasného zlepšení finanční likvidity, prodává uhlí hluboko pod výrobními náklady. PG Silesia proto v lednu 2024 podala oznámení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (v současné době úřad analyzuje).

Nelze vyloučit, že klesající poptávka a praktiky PGG dále sníží příjmy a zhorší ziskovost tohoto soukromého dolu v Polsku, který přežil posledních několik let v černých číslech, přestože se předpokládalo jeho brzké uzavření.

Důl dříve patřil Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) Daniela Křetínského. EPH v lednu roku 2021 oznámila, že podíl ve společnosti kvůli ztrátovosti prodala Bumech SA.

(nik)