INZERCE

MND po roce 1990 zbohatlo hlavně na těžbě ropy, v posledních letech se však zaměřuje hlavně na obchodování s elektřinou a plynem. Foto: MND

Zisk i tržby MND loni spadly na čtvrtinu rekordních hodnot z roku 2022

Pád cen energií na velkoobchodním trhu z předloňských historických rekordů se výrazně promítl do výsledků firemní skupiny MND, která patří do koncernu KKCG miliardáře Karla Komárka. Čistý zisk MND se snížil z 3,2 miliardy korun na loňských 806 milionů korun. Tržby oproti rekordním 209 miliardám korun v roce 2022 spadly na jednu čtvrtinu, uvedla MND ve výroční zprávě za minulý rok.

Celkové tržby skupiny MND za rok 2023 dosáhly 55,65 miliardy korun. Podílely se na nich hlavně tržby z obchodování s energiemi (43,9 miliardy korun) a tržby z prodeje energií koncovým zákazníkům (7,6 miliardy). Až s odstupem následují tržby z prodeje vytěženého plynu (2,2 miliardy) a ropy (833 milionů korun), vrtné práce (550 milionů) a tržby za skladování plynu (414 milionů korun).

Rozdílný byl příspěvek jednotlivých oborů k dosaženému zisku. Prakticky celý loňský provozní zisk (1,2 miliardy korun) souvisel s aktivitami v oboru těžby ropy a plynu. Naopak působení v oboru obchodu s elektřinou a plynem bylo pro MND mírně ztrátové.

MND se – ještě pod původním názvem Moravské naftové doly – zaměřovala na těžbu ropy a plynu na Břeclavsku a Hodonínsku. Postupně expandovala na zahraniční trhu a do jiných oborů, jakou jsou vrtné práce a dodávka elektřiny a plynu českým domácnostem a podnikům. Ke konci loňského roku dodávala elektřinu do více než 139 tisíc odběrných míst a zemní plyn do více než 116 tisíc odběrných míst.

Předloni MND odkoupilo fotovoltaickou elektrárnu, která se nachází u obce Tichá na Novojičínsku. Loni v srpnu následovala další akvizice, týkající se čerstvě dokončené fotovoltaiky o výkonu 7 MW u Orlové. Vedle tohoto začalo MND stavět vlastní projekt s názvem FVE Mušov. Navzdory válečnému konfliktu MND loni dokončilo stavbu 10 větrných turbín o celkovém výkonu 54,6 MW na západní Ukrajině.

Jak loni MND dále informovalo, testuje první zařízení na výrobu vodíku ze solární energie a chystá pilotní projekt v oblasti agrivoltaiky, který kombinuje solární panely o výkonu 100 kW s pěstováním vinné révy. U jihomoravských Borkovan chce nainstalovat plynové kogenerační jednotky o celkovém výkonu 3 MW, které bude pohánět zemní plyn vytěžený v této lokalitě. Tento nový zdroj by se měl uplatnit při poskytování služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.

Dceřiné firmy MND vlastní podzemní zásobníky plynu Uhřice (s kapacitou 335 mil.m3) a Dambořice (448 mil.m3). V případě druhého zásobníku byl do loňského roku spoluvlastníkem ruský Gazprom. Loni v říjnu MND prosadilo navýšení základního kapitálu společnosti Moravia Gas Storage, kterého se Rusové nemohli účastnit. Podíl Gazpromu tak klesl z původních 50 procent na 2,6 procenta. Nedávná valná hromada přijala rozhodnutí o nuceném přechodu ostatních akcií na hlavního akcionáře (tzv. squeeze-out), díky kterému MND firmu ovládne stoprocentně.

David Tramba