ČEZ Distribuce se domáhá žalobou na operátorovi trhu s energiemi (OTE) vrácení příspěvku na obnovitelné zdroje energie ve výši 1,86 miliardy plus úroky. Důvodem jsou žaloby od výrobců elektřiny, kteří naopak chtějí vrátit příspěvek po ČEZu.
Celý spor mezi oběma společnostmi pod kontrolou státu je reakcí na nejasné ustanovení zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), které bylo platné od ledna do začátku října roku 2013. Z něj nebylo jednoznačně zřejmé, zda se příspěvek na obnovitelné zdroje, který platí všichni odběratelé z objemu odebrané elektřiny, vztahuje i na elektřinu pro vlastní spotřebu. Jinými slovy, jestli ten, kdo si elektřinu sám vyrobí i spotřebuje, z ní tento poplatek platí. Podle výrobců je to nesmyslné.
Společnost ČEZ Distribuce tento poplatek od výrobců, kteří k ní byli připojeni v roce 2013 vybírala a přeposílala jej podle platné legislativy právě OTE, aniž by měla z výběru poplatku jakýkoliv zisk. „Jde o příspěvek na obnovitelné zdroje energie vybraný za spotřebu elektřiny, která byla vyrobena a spotřebována bez využití regionální distribuční soustavy,“ upřesňuje mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Následně však výrobci elektřiny pro vlastní spotřebu zažalovaly právě ČEZ Distribuce o vrácení vybraného poplatku. Celkově jde o stamiliony korun. Mezi žalobci jsou třeba společnost Unipetrol RPA, který požaduje 303 milionů plus příslušenství, nebo ocelářská společnost ArcelorMittal Ostrava s požadavkem na 394 milionů plus 60 milionů jako příslušenství.
Někde se platilo, jinde ne
Žalující výrobci argumentují zejména tím, že jiné distribuční společnosti, jako například E.On poplatek ve sporné době nevybíraly a došlo tak k situaci, kdy v některém regionu poplatek na obnovitelné zdroje z vlastní spotřeby vybírán byl a v jiném nikoliv. „Bylo by nespravedlivé, kdyby vůči samovýrobcům energie byl v různých regionech České republiky aplikován rozdílný přístup,“ zdůvodňuje žalobu například mluvčí Arcelor Mittal Barbora Černá Dvořáková.
Celkově žaloby kvůli vrácení poplatků na obnovitelné zdroje na ČEZ dosahují již 900 milionů a distribuční společnost odhaduje, že konečná výše soudně vymáhaných peněz může dosáhnout právě sumy 1,86 miliardy korun. A právě o tuto částku s úroky nyní ČEZ žaluje preventivně OTE, jako dalšího příjemce sporných poplatků. Paradoxně přitom ČEZ Distribuce zastává názor, že příspěvek byl vybírán v souladu se zákonem, ale cítí se být nucena ochránit před možným dopadem sporů s výrobci.
Miloš Cihelka