Dva významné posuny vpřed zaznamenal v tomto týdnu elektrárenský koncern EDF. Francouzský jaderný regulátor ASN povolil uvedení reaktoru typu EPR v elektrárně Flamanville do provozu. Britský regulační úřad ONR odsouhlasil umístění dvou nových jaderných bloků s francouzskými reaktory v elektrárně Sizewell.

Blok Flamanville 3, který se nachází na severním pobřeží Francie, je jedním z „nekonečných“ projektů evropské jaderné energetiky. Ani po více než 16 letech od zahájení výstavby stále není v provozu. Podle původních plánů měl nový zdroj stát 3,3 miliardy eur, poslední známý odhad hovoří o cifře 13,2 miliardy eur (315 miliard korun). Celé náklady nese investor, tedy koncern EDF. Teď je spuštění konečně na dohled.

Rozhodnutí ASN umožňuje společnosti EDF začít zavážet jaderné palivo do reaktoru, provádět testy spouštění i následný provoz reaktoru. Regulátor si stanovil několik podmínek pro svůj souhlas. Například chce stanovit termín výměny dvou ochranných ventilů hlavních sekundárních okruhů a požaduje také výměnu poklopu reaktoru, která proběhne při první odstávce na výměnu paliva.

Ve středu, pouhý den po získání souhlasu ASN, začali pracovníci EDF zavážet soubory jaderného paliva do reaktoru. Operace potrvá několik dní, do nádoby reaktoru bude umístěno 241 palivových souborů. Následné spuštění bloku zabere několik měsíců. Připojení nového bloku a dodávka první elektřiny do přenosové sítě se má odehrát během léta.

Další dva bloky ve Velké Británii

Souhlas britského regulátora otevírá koncernu EDF a jeho technologické divizi Framatome cestu ke stavbě dvou 1600megawattových bloků typu EPR v elektrárně Sizewell C na východním pobřeží Anglie. Podle dohody uzavřené mezi EDF a britskou vládou postaví Francouzi celkem čtyři jaderné bloky. První dvojice je již dnes v pokročilé fázi výstavby v elektrárně Hinkley Point C.

Jak uvedl web World Nuclear News, vydání licence je nutnou podmínkou pro realizaci elektrárny Sizewell C, avšak neumožňuje ještě zahájení výstavby. Povolení k zahájení stavby jaderných bloků bude až dalším navazujícím krokem. „Jsem rád, že mohu potvrdit, že po rozsáhlém zapojení a kontrole ze strany týmu ONR je naše posouzení aplikace Sizewell C dokončeno a byla udělena licence na jadernou lokalitu,“ uvedl generální ředitel regulačního úřadu ONR Mark Foy.

Podle původní dohody z října 2016 se měla projektu Sizewell C účastnit čínská jaderně energetická skupina CGN, která měla získat 20procentní podíl. Avšak „zlatá éra“ vztahů mezi Velkou Británií a Čínou rychle skončila poté, co britská vláda kvůli bezpečnostním obavám omezila čínské investice do britské infrastruktury. V listopadu 2022 britská vláda oznámila, že investuje 679 milionů liber (téměř 20 miliard korun) a stane se 50procentním podílníkem v projektu Sizewell C.

Mohlo by vás zajímat

EDF následně oznámila, že si plánuje ponechat si pouze menšinový podíl v elektrárně, a to maximálně 20 procent. Britská vláda od té doby hledá další investory, kteří by dodali zbývající kapitál. Tamní parlament přijal legislativu, která umožňuje nový způsob financování velkých infrastrukturních projektů. Jedná se o model regulované báze aktiv (RAB). Ta má nahradit původní model Contract for Difference (CfD), který se v případě elektrárny Hinkley Point C příliš neosvědčil.

Čekání na verdikt české vlády

Koncern EDF má vedle domácího a britského trhu vážný zájem také o Českou republiku. Soutěží s korejskou KHNP o zakázku na stavbu až čtyř jaderných bloků v elektrárnách Dukovany a Temelín, Francouzi nabízejí zmenšené bloky EPR o výkonu 1200 MW. K podání závazných nabídek došlo na konci dubna. Nabídky teď vyhodnocuje tým skupiny ČEZ a určí vítěze. Ten však bude oznámen až poté, co výsledek tendru odsouhlasí vláda. Mělo by se tak stát do poloviny července.

Podle odhadu ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ Petra Závodského bude další postup nejspíš takový, že dojde k podpisu závazné smlouvy na dva bloky v Dukovanech a opce na dva bloky v Temelíně. Až s odstupem několika let má následovat případný podpis smlouvy o stavbě nových bloků v temelínské lokalitě.

David Tramba