Kdo si počká, ten se dočká. Americká společnost Georgia Power oznámila, že čtvrtý blok elektrárny Vogtle s reaktorem AP1000 od Westinghouse zahájil komerční provoz. Další příznivá zpráva pro příznivce jaderné energetiky přišel ze Spojených arabských emirátů, kde byl úspěšně připojen k síti čtvrtý blok elektrárny Baraka.
Spuštění bloku Vogtle 4 v Georgii přichází zhruba rok poté, co by do provozu uveden třetí blok. Provozovatelem elektrárny je konsorcium Southern Nuclear, které tvoří společnosti Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Podle tiskové zprávy podniku Georgia Power se nyní elektrárna Vogtle o čtyřech blocích stala nejvýkonnější jadernou elektrárnou ve Spojených státech a vyrábět bude přes 30 terawatthodin elektřiny ročně.
Jednalo se však o dlouhý a bolestivý proces, jak připomíná na svém webu americký Úřad pro energetické informace (US EIA). Výstavba dvou nových bloků elektrárny Vogtle začala v roce 2009 s očekávaným spuštěním v letech 2016 a 2017. Náklady měly podle původní dohody dosáhnout 14 miliard dolarů. Dokončení však zkomplikoval bankrot společnosti Westinghouse, prohlášený v březnu roku 2017, a také mizerné výkony původního dodavatele stavebních prací.
Dnes už je jasné, že celkové náklady na stavbu dvou nových bloků převýšily 30 miliard dolarů (700 miliard korun). Nakonec se podařilo třetí blok spustit až loni; v březnu došlo k první štěpné reakci a ke konci července blok zahájil komerční provoz. Spouštění čtvrtého bloku začalo na svátek Valentina a 1. března byl prvně připojen k síti. Jak k tomu dodává US EIA, žádný další jaderný blok ve výstavbě už ve Spojených státech není.
Korejské reaktory v arabském světě
Další kompletně dokončenou jadernou elektrárnou je Baraka, která se nachází ve Spojených arabských emirátech. Jedná se o první jaderné bloky na Arabském poloostrově. Smlouvu o stavbě čtyř bloků podepsala místní Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) s korejskou společností KEPCO v závěru roku 2009. Korejci před tím v soutěži porazili konkurenční nabídky od francouzské Arevy a americko-japonského GE Hitachi.
Výstavba začala v polovině roku 2012 a podle původního plánu měly jednotlivé bloky zahájit provoz v letech 2017 až 2020. Technické a organizační problémy však spouštění bloků oddálily o čtyři roky. První blok zahájil komerční provoz v dubnu 2021. Poslední čtvrtý blok byl prvně „nastartován“ na počátku března a o tři týdny později byl prvně připojen k rozvodné síti, jak uvedl ENEC na svém webu.
ENEC má na svém webu online počitadlo, podle kterého už elektrárna Baraka vyrobila přes 65 TWh bezemisní elektřiny. Po spuštění čtvrtého bloku by měla pokrývat okolo jedné čtvrtiny celkové spotřeby elektřiny ve Spojených arabských emirátech.
Tamní vláda je zřejmě z jaderné energetiky nadšena. Připravuje totiž soutěž na druhou jadernou elektrárnu o podobném výkonu, jakou má Baraka se čtyřmi korejskými reaktory APR1400 a netto výkonem 5380 MW. Proběhne rychlá soutěž tak, aby se mohlo začít stavět co možná nejdříve. Vedle Korejců se údajně v soutěži počítá s účastí dodavatelů technologie ze Spojených států, Číny i Ruska.
Jaderná energetika je v poslední době jaksi v útlumu. V loňském roce spuštěno do provozu pouze pět nových bloků o celkovém výkonu zhruba 5100 MW. Po jednom novém bloku spustili energetici v Bělorusku, Číně, Jižní Koreji, na Slovensku a ve Spojených státech (již zmíněný blok Vogtle 3). Loni byla zahájena výstavba šesti jaderných bloků, z toho se pět nachází v Číně.
(dtr)