ČEZ Prodej se pokusí setřást pověst drahého dodavatele. Ceny za dodávku plynu domácnostem od začátku června plošně sníží o 17 procent na 1479 korun za MWh a od začátku července přidá také zlevnění elektřiny. V nejběžnější sazbě D02 ceny srazí o devět procent na 3595 korun za MWh. Jedná se o tržní část ceny bez DPH, jak ČEZ uvedl v tiskové zprávě.
Zmíněné údaje se týkají běžných smluv na dobu neurčitou a týká se tedy přibližně 1,7 milionu zákazníků společnosti ČEZ Prodej (z celkového počtu 2,7 milionu). Domácnosti, které uzavřely smlouvu s fixací ceny, zaznamenají zlevnění již k počátku května. Ve všech případech se cena sníží automaticky, zákazníci tedy nemusejí nikam volat ani chodit.
„Letos zlevňujeme v průběhu roku zákazníkům všech našich produktů. U fixací ceny snižujeme už potřetí, nejnověji ale připravujeme také velké zlevnění pro domácnosti, které mají produkty na dobu neurčitou. Tento krok nám umožňuje úprava naší nákupní strategie, díky které můžeme pokles velkoobchodních cen rychle promítnout i do snížení ceníků pro naše zákazníky již v polovině roku. Jsem rád, že naše produkty aktuálně patří mezi ty nejvýhodnější, které si lze na trhu sjednat,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
E.ON zlevnil o týden dříve
Oznámení společnosti ČEZ Prodej přichází pouhý týden poté, co o snížení cen informovala E.ON Energie. Noví zákazníci při zvolení jednoleté nebo dvouleté fixace u nejběžnější sazby D02 zaplatí za dodávku elektřiny až o 201 korun/MWh méně než dosud, v případě plynu o 293 korun/MWh méně. „Dá se říct, že aktuálně vidíme největší zájem zákazníků u produktů s fixací na dva roky a trend, kdy se klienti k této delší dvouleté fixaci zase vrací,“ zmínil Radek Fišer, vedoucí prodeje energií domácnostem ve společnosti E.ON Energie.
Od 1. května navíc E.ON plošně snížil ceny plynu pro všechny stávající zákazníky bez fixace, kterých je zhruba 150 tisíc. E.ON k plošnému zlevňování přistoupil již potřetí během jednoho a půl roku a jeho ceny patří k nejvýhodnějším na trhu. Pro srovnání: oproti loňským cenovým stropům, bude cena nižší o 35 procent.
Vstřícná cenová politika se společnosti E.ON vyplácí. Jak Ekonomický deník uvedl loni v prosinci, od ledna do listopadu E.ON navýšil počet odběratelů elektřiny o 25 tisíc, naopak ČEZ Prodej ve stejné době ztratil 14 tisíc odběrných míst. Na trhu s plynem získal E.ON 11 760 nových odběrných míst, naopak ČEZ Prodej jich 6810 ztratil. Jiné výsledky získáme, pokud se podíváme na tržní podíl měřený objemem dodané elektřiny a plynu. Tady naopak ČEZ posiluje a E.ON ztrácí.
Zlevňují velcí i malí dodavatelé
Na zlevňování reagují také menší a střední dodavatelé na českém trhu. Příkladem může být Tedom energie, která k 1. květnu zlevnil svůj roční a dvouletý tarif s fixací ceny. Například u smlouvy na 12 měsíců nově nabízí cenu elektřiny 2990 korun/MWh (bez DPH a regulovaných plateb), v případě zemního plynu cena klesla na 1290 korun/MWh. Ještě výhodněji teď vycházejí smlouvy s měsíční fixací, na které se Tedom energie nejvíc zaměřuje.
Zlevnění již dříve oznámili další významní dodavatelé na českém trhu. Například innogy Energie a Pražská plynárenská snížily cenu od 1. března. Změna se týkala všech zákazníků bez uzavřené cenové fixace, klesají však také cenové nabídky pro zájemce o fixaci ceny na delší období.
David Tramba