INZERCE

Tepelné čerpadlo, Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Zájem o tepelná čerpadla loni klesl, firmy jich loni naistalovaly přes 55 tisíc

Zájem o tepelná čerpadla po rekordním roce 2022 polevil. Podle statistiky, kterou vypracovalo a zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, bylo loni v České republice nainstalováno 55 620 těchto ekologických zdrojů tepla. V meziročním srovnání došlo k poklesu nových instalací o osm procent.

Jak dále ministerstvo průmyslu ve své zprávě uvedlo, většina tepelných čerpadel (až 40 tisíc kusů) byla dodána na tuzemský trh již v první polovině loňského roku. Často se tak jednalo o zakázky nasmlouvané v předchozím roce. Propad zájmu se tak týkal hlavně druhého pololetí. Příčiny není těžké uhodnout; klesající cena zemního plynu snížila atraktivitu investice do tepelného čerpadla.

S příchodem nového roku 2024 přišel další úder, který zájem o tuto technologii zřejmě dál sníží. Energetický regulační úřad při stanovení regulovaných cen elektřiny na letošní rok zdražil sazbu určenou pro majitele tepelných čerpadel nejvíc ze všech sazeb. Asociace pro využití tepelných čerpadel tento postup kritizuje a volá po úlevách, například po nejméně padesátiprocentním snížení poplatku za podporované zdroje energie pro majitele tepelných čerpadel.

Vývoj počtu instalací tepelných čerpadel v ČR. Zdroj: MPO

Co se týká použité technologie, převažují tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Ty si loni pořídilo celkem 52 898 zájemců. Výrazně menší zájem je o investičně náročnější technologii, která čerpá teplo z podzemních vrtů – těch loni celkem přibylo 2603. Tepelná čerpadla si pořizují hlavně majitelé nových a rekonstruovaných rodinných domů, tato technologie však nachází uplatnění i v bytových domech.

Mezi hlavní výrobce tepelných čerpadel patří společnosti NIBE, Stiebel Eltron, Daikin, Mitsubishi Electric, Panasonic, Bosch Termotechnika a další. Některé z nich mají výrobní závody v České republice a investují do rozšíření výroby, aby pokryly rostoucí poptávky. V posledních letech se na trhu objevilo osm nových výrobců, za kterými stojí čeští podnikatelé. Největší z nich je společnost Acond, která na počátku dubna oznámila rozšíření výrobních kapacit až na 30 tisíc tepelných čerpadel ročně.

Rozšířený výrobní závod Acondu v Milevsku byl slavnostně otevřen za účasti ministra průmyslu Petra Hladíka (KDU-ČSL). Hladík při této příležitosti uvedl, že výrobci v Česku ročně vyrobí již 250 tisíc tepelných čerpadel a potenciál je až trojnásobný. „Je to příležitost pro šikovné české firmy, protože tepelná čerpadla bude potřebovat celá Evropa,“ řekl Hladík.

(dtr)