INZERCE

Cílem iniciativy je upozornit na rapidně se zhoršující konkurenceschopnost evropského průmyslu. Zdroj: Pixabay

Záchranné lano pro evropský průmysl má u českých politiků podporu. Antverpská deklarace by se podle nich neměla brát na lehkou váhu

Antverpská deklarace, která požaduje vznik Evropské průmyslové dohody, sbírá příznivce nejen mezi zástupci firem, pozitivně na ni nahlížejí i politici. Průmyslová odvětví a podniky v deklaraci navrhují, aby se nová Evropské komise strategicky zaměřila na podporu vnitřního trhu a průmyslových inovací, zajištění surovinové bezpečnosti i vybudování potřebné infrastruktury. Ekonomický deník oslovil členy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny s dotazem, zda iniciativu vítají.

Podle poslankyně Michaely Opltové (STAN) je nutné podporovat konkurenceschopnost evropského, tedy i českého průmyslu, pokud podle ní povede cesta pro jeho posílení přes tuto deklaraci, je její příznivkyní. „Nesmíme ale zároveň zapomínat ani na to, že se jako Česká republika hlásíme k environmentálním závazkům, které jsme přijali,“ konstatovala.

Podporu má Antverpská deklarace také u poslance Marka Nováka (ANO). I on na prvním místě zmiňuje posílení konkurenceschopnosti evropského hospodářství. Deklaraci podle Nováka podepsalo již téměř tisíc signatářů, což svědčí o vysoké poptávce ze strany firem, svazů a asociací. Budoucí Evropská komise by ji proto rozhodně neměla brát na lehkou váhu.

„Nacházíme se ve složité době, kdy jsou na jedné straně evropské firmy ve světle Zelené dohody pro Evropu zatíženy tlakem na zelenou transformaci a současně na straně druhé čelí extrémním faktorům, jako jsou drahé energie, výrazný pokles poptávky, růst vstupních či výrobních nákladů,“ poznamenal Novák. I z těchto důvodů proto iniciativu vítá. Důležité ale podle něj je, co se skutečně podaří vyjednat a jaký bude finální obsah Evropské průmyslové dohody. „Věřím, že by tento krok ale mohl průmyslu podat pomocnou ruku a přinést mu i jistou míru ochrany,“ uvedl Novák.

Pokud se Evropská průmyslová dohoda podle něj stane rovnocenným partnerem Zelené dohody, pak to bude jenom dobře. „Jestliže to se zelenou transformací myslíme skutečně vážně, pak musíme učinit opatření k zachování konkurenceschopnosti a prosperity evropského průmyslu. Jinak si řežeme větev sami pod sebou,“ upozornil Marek Novák.

Antverpskou deklaraci označuje za správnou aktivitu také poslanec a místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO). „Říká to, co považujeme za naprosto zásadní. Ekologizujme, ale s rozmyslem, a neničme průmysl. Evropa musí být soběstačná a nezávislá, musí mít také ambici být lídrem ve výzkumu a inovacích,“ zmínil Kolovratník, který iniciativu prý sleduje v koordinaci s europoslanci Ondřejem Kovaříkem a Ondřejem Knotkem, oba jsou z hnutí ANO.

Opačné stanovisko zastává předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS), podle kterého jde o další umělé vytváření pravidel a regulací. Rozumnější by podle něj bylo se spíše zamyslet nad jejich redukcí. „Další dohody a další pravidla budou akorát deformovat trh,“ varuje Adamec.

Z českých zástupců průmyslu už deklaraci podepsaly například Svaz průmyslu a dopravy České republiky nebo Ocelářská unie. Jak už dříve uvedl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy České republiky Daniel Urban, cílem iniciativy je upozornit na rapidně se zhoršující konkurenceschopnost evropského průmyslu. „Obavy nebudí už jen vývoj v energeticky náročných odvětvích jako je ocelářství, papír či chemie, ale také situace v navazujících odvětvích včetně třeba automotive,“ zmínil.

Deklarace upozorňuje na to, že evropské firmy čelí mimo jiné nejvyšším cenám energií na světě, „přebujelé byrokracii a obecně mnohdy nesmyslným či dokonce protichůdným cílům z evropské úrovně.“ „Východiskem by mohla být Evropská průmyslová dohoda, která by doplnila Zelenou dohodu a dala průmyslu skutečně strategickou důležitost,“ konstatoval Urban.

Signatáři deklarace žádají, aby se Evropská unie začala zabývat regulační zátěží, cenami energií, usnadnila zavádění inovací, dokončila jednotný trh a zaměřila se na kroky, které posílí její globální konkurenceschopnost.

Čtěte také: Europoslanec Zdechovský: Čínské vozy mají potenciál vymazat evropský trh

Na to, že se v Antverpské deklaraci výrazně zrcadlí i oblast automotive, v Eurodebatě Ekonomického deníku, České justice a Zdravotnického deníku s názvem „Budoucnost Evropy – agenda pro nový Evropský parlament a Evropskou komisi“ upozornil také odborník mezinárodní poradenské společnosti EY pro automobilový sektor Petr Knap.

„Míra vymísťování průmyslu, který má nějakou energetickou náročnost, bude přímo úměrná cenám energií, kterých dokážeme dosahovat a hlavně i rozsahu zdrojů, z kterých je dokážeme čerpat,“ uvedl. To je podle Knapa propojená nádoba s cenou, ale i s postupem elektromobility. A zdroje budeme podle něj potřebovat čím dál tím větší.

Antverpská deklarace vzešla z únorového setkání více než 70 výkonných ředitelů velkých průmyslových skupin a zástupců asociací zejména z chemického průmyslu i dalších energeticky náročných průmyslových odvětví z Evropské unie v belgickém Antverpském přístavu. V současnosti se k ní připojilo přes tisíc organizací z 25 různých sektorů, sedm set společností a 267 asociací.

Tereza Čapková