INZERCE

Podle odhadů pokryjí elektrárny Dunarea East a West energetickou poptávku více než 332 000 domácností a zabrání vzniku přibližně 220 000 tun ekvivalentu oxidu uhličitého ročně. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Rezolv Energy podepsala smlouvu o připojení větrné elektrárny na pevnině o výkonu 600 MW v Rumunsku

Česká energetická společnost Rezolv Energy oznámila, že podepsala dohodu o připojení svých větrných farem Dunarea East a West o celkové kapacitě 600 megawattů k rumunské elektrické síti. Po uvedení do provozu bude Dunarea East & West jednou z největších pobřežních větrných farem v Evropě. Podle odhadů pokryje energetickou poptávku více než 332 000 domácností a zabrání vzniku přibližně 220 000 tun ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2e) ročně, uvedla společnost v tiskové zprávě.

„Podpis smlouvy o připojení k síti je důležitým milníkem pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o významný projekt, a to jak pro Rezolv, tak pro Rumunsko jako celek. Spolu s pozitivním dopadem na místní komunity bude Dunarea East & West generovat obrovské množství čisté energie pro firemní odběratele, což společnostem nabídne dlouhodobou cenovou stabilitu a klid v oblasti bezpečnosti dodávek – stejně jako záruku snížení emisí,“ řekl generální ředitel Rezolv Energy pro Rumunsko Marian Pavel.

„Společnosti a vlády po celém světě stále více upřednostňují zavádění čisté, nákladově efektivní a rychle vybudovatelné obnovitelné energie. S více než 2 GW obnovitelných zdrojů, které jsou nyní ve vývoji, jsme hrdí na to, že hrajeme klíčovou roli při diverzifikaci a zvyšování bezpečnosti dodávek a zároveň snižujeme závislost střední a východní Evropy na neobnovitelných zdrojích energie,“ uvedl při prvním oznámení projektu tehdejší generální ředitel Rezolv Energy Jim Campion.

Společnost plánuje sdílet stejný bod připojení k síti pro větrné farmy, což si vyžádá výstavbu nové propojovací rozvodny o výkonu 400 kilowattů (kW), která bude dodávat vyrobenou energii do přenosové sítě.

Práce mají být zahájeny v souladu s časovým harmonogramem projektu Dunarea s výhledem na uvedení elektřiny do provozu od roku 2026.

Dvě nové větrné farmy, které sdílejí stejný bod připojení k síti, budou umístěny v obcích Adamclisi a Deleni v rumunské župě Constanta. Lokality budou těžit z výjimečných přírodních větrných zdrojů regionu, rovinatého terénu a energetického propojení.

Výroba elektřiny společnosti Dunarea East & West má být prodávána komerčním a průmyslovým uživatelům prostřednictvím dlouhodobých smluv o nákupu energie (PPA).

(nik)