INZERCE

Rozpočtové škrty by ovlivnily přibližně 75 procent plánovaného financování baterií a výzkumu pro rok 2024 a následující roky a měly by dramatické důsledky pro Německo jako high-tech lokalitu, napsali zástupci aliance Competence Network Lithium-Ion Batteries německému premiérovi. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Baterkáři proti politikům. Rozpočtové škrty usmrtí výzkum baterií v Německu, tvrdí

Výzkumná a vývojová aliance zastupující německý bateriový průmysl KLiB odsoudila vládní plány na snížení financování výzkumu a vývoje v této oblasti a varovala, že tento krok by „vedl ke konci německého výzkumu baterií“. Alianci Competence Network Lithium-Ion Batteries tvoří přední společnosti a výzkumné ústavy zaměřené na zlepšování bateriových technologií. Aliance varuje, že bez financování bude německá energetická transformace závislá na mimoevropských společnostech a že základ technologicky suverénního německého bateriového ekosystému bude zničen.

V otevřeném dopise německému kancléři Olafu Scholzovi, ministru hospodářství Robertu Habeckovi, ministryni školství a výzkumu Bettině Stark-Watzingerové a ministru financí Christanu Lindnerovi předseda KLiB Burkhard Straube a člen představenstva Martin Winter nastínili možné důsledky ukončení financování sektoru výzkumu baterií v zemi a rozhodnutí o odstranění elektromobility z Klimatického a transformačního fondu (CTF).

Škrty by podle aliance ovlivnily přibližně 75 procent plánovaného financování baterií a výzkumu pro rok 2024 a následující roky a měly by „dramatické důsledky pro Německo jako high-tech lokalitu“, napsali zástupci aliance německému premiérovi.

V dopise se dále uvádí, že vysoce výkonné baterie jsou nezbytné pro konkurenceschopnost elektrických vozidel, stacionárních úložných systémů, autobusů, nákladních automobilů, dronů, elektrického nářadí a elektrokol. Bez baterií nelze dosáhnout transformace ekonomiky a společnosti směrem k CO2 neutralitě.

Očekává se, že evropský bateriový ekosystém dosáhne do roku 2025 hodnoty 250 miliard eur. Nucené ukončení výzkumných projektů by také znamenalo ztrátu akademického vzdělávání, což by dle aliance „masivně zhoršilo nedostatek kvalifikovaných pracovníků“ a zastavilo by technologický ekosystém německých baterií.

Malé a střední společnosti by již neměly základ pro etablování a rozvoj na rychle rostoucím trhu, zatímco velké společnosti by musely přemístit své operace do jiných zemí, uvádí se v dopise.

Německá vláda se potýká s velkou rozpočtovou krizí, která převrací naruby mnoho německých politik energetické transformace poté, co německý Ústavní soud prohlásil plány na opětovné využití nevyužitých pandemických fondů na klimatické a transformační projekty za protiústavní. Podle ekonomického týdeníku WirtschaftsWoche budou plánované škrty pro německé ministerstvo výzkumu v roce 2024 činit 156 milionů eur.

(nik)