Snížené požadavky na počty i stáří techniky, absentující prohlášení o počtu zaměstnanců, snížení požadavku na kvalifikaci vedoucích pracovníků. To jsou namátkou zmírněné parametry výběrových řízení Ředitelství silnic a dálnic na údržbu silnic (ŘSD). Řidiči si často stěžují na strav údržby českých silnic a obzvláště v zimě. Aktuálně nastavené podmínky výběrových řízení jejich argumenty podporují. Blíží se přitom další rozhodování o velkých zakázkách.
Ředitelství silnic a dálnic se už nějaký čas chová poněkud zvláštně při vypisování zakázek na údržbu silnic. A to na úkor kvality odvedené práce. U požadavků na své dodavatele snižuje nároky prokazující jejich schopnost zvládnout zakázky ať už po stránce referencí, techniky, tak i po stránce zkušeností či personálního obsazení. Taková situace nahrává firmám bez patřičných zkušeností i dostatku personálu. A také podvodům.
Kdo zvítězí v nových soutěžích?
Ředitelství silnic a dálnic nyní finišuje s přípravou osmiletých tendrů na celokrajské zakázky na zimní a běžnou údržbu dálnic a silnic I. tříd v hodnotách přesahujících cenu 15 miliard korun. Už v říjnu tohoto roku vypsalo ŘSD takzvaný pilotní projekt – výběrové řízení na zajištění zimní a běžné údržby vybraných úseků dálnic a silnic I. třídy na období po 30. září 2024 ve Zlínském kraji.
Předmětem této soutěže je zajištění těchto služeb v celém Zlínském kraji, předpokládaná hodnota tendru je přes 2 miliardy korun. Z uveřejněné zadávací dokumentace je přitom patrné, že požadavky na kvalifikace jsou až nepochopitelně nízké. V dopravní komunitě se spekuluje o tom, že by v tendru mohly nejnižší cenu podhodit vlastnicky propojené firmy Silverton nebo Značky Morava.
O jedné z těchto zakázek – pro Silverton a Značky Morava ve Středočeském kraji – ŘSD hovořilo před nedávnem o podvodech v její realizaci.
Tyto dvě zmíněné firmy začaly zejména v posledních dvou letech získávat rámcové smlouvy na údržbu silnic a dálnic po celé České republice. Jak plyne z Registru smluv, společnost Značky Morava získala (nebo se podílí) od března 2021 do listopadu 2023 jen od ŘSD zakázky v celkové hodnotě 2,65 miliardy korun bez DPH, společnost Silverton pak ve stejném časovém období získala pouze od ŘSD zakázky v hodnotě přesahující částku 1 miliardu korun bez DPH.
Přinejmenším zvláštní v této souvislosti je, že samotné ŘSD začalo u požadavků na své dodavatele snižovat nároky prokazující jejich schopnost zvládnout zakázky ať už po stránce referencí, techniky, tak i po stránce zkušeností či personálního obsazení. Taková situace samozřejmě nahrává zmíněným společnostem. Pokud bychom tento argument výrazně zjednodušili, dá se říci, že klíčovým kritériem je reference v hodnotě 5 milionů korun.
Ve chvíli, kdy objem zakázek pro výše uvedené firmy začal být patrný všem dodavatelům na trhu, obdržel ministr dopravy dokumentaci, ze které bylo zřejmé, že zmíněné firmy neodvádí práci, kterou fakturují.
Téma otevřel Ekonomický deník poprvé ZDE.
Na základě výše zmíněných informací proběhla 27. září tisková konference ministra dopravy Martina Kupky a ředitele ŘSD Radka Mátla.
I přesto, že generální ředitel ŘSD Radek Mátl hovořil v souvislosti se společnostmi Silverton a Značky Morava o podvodech, byly v polovině října 2023 uveřejněny údaje z nabídek účastníků do veřejné soutěže ŘSD na zajištění běžné údržby silnic I. třídy v Plzeňském kraji v letech 2024 a 2025.
Zatím jsou zveřejněné pouze anonymizované údaje o podaných nabídkách, ale bude přinejmenším zajímavé sledovat, kdo bude skutečným vítězem. Podle inside informací by mezi vítězi opět mohly figurovat společnosti Značky Morava a Silverton.
ŘSD v současnosti navíc připravuje osmileté tendry na celokrajské zakázky na zimní a běžnou údržbu dálnic a silnic I. tříd v hodnotách přesahujících 15 miliard korun. Již v říjnu tohoto roku vypsalo ŘSD takzvaný pilotní projekt – výběrové řízení na zajištění zimní a běžné údržby vybraných úseků dálnic a silnic I. třídy na období po 30. září 2024 ve Zlínském kraji. Předmětem této soutěže je zajištění těchto služeb v celém Zlínském kraji, předpokládaná hodnota výběrového řízení přesáhne 2 miliardy korun.
Přesto je z uveřejněné zadávací dokumentace je patrné, že požadavky na kvalifikace jsou až nepochopitelně nízké. Informace z prostředí opět hovoří o tom, že zakázky by mohly získat zmíněné dvě firmy, a to na základě referencí ze zakázek na letní běžnou údržbu, které pro ŘSD již v minulosti získaly.
Jednou z kauzalit je výše zmíněná zakázka ve Středočeském kraji, v jejíž souvislosti ŘSD mluvilo o podvodech v jejím plnění.
V současné chvíli navíc není zřejmé, v jaké kvalitě jsou tyto zakázky plněny společnostmi Značky Morava a Silverton v ostatních krajích. To by ale už dnes mohlo ŘSD vědět, neboť podle Radka Mátla probíhá audit dalších zakázek.
V prostředí dodavatelů údržby silnic nicméně panují obavy z organizované přípravy výběrových řízení tak, aby je mohly získat i firmy, které poptávané práce nejsou v momentu soutěže očividně schopny dodat. Tudíž se řeší horkou jehlou subdodávky, apod.
Dokumenty dokládané tři čtvrtě roku po podání nabídek
K těmto obavám přispívá mimo jiné i zkušenost právě ze zakázky na práce spočívající v zajištění běžné údržby silnic I. třídy v okresech Frýdek-Místek a Nový Jičín, která byla zahájena začátkem roku 2022.
V ní zvítězila společnost Značky Morava, která oproti předpokládané ceně 207 milionů korun zvítězila s nabídkou ve výši 96,7 milionu korun. Právě v tomto výběrovém řízení se objevila podivná nesrovnalost, kdy společnosti Značky Morava bylo umožněno doplňovat doklady pro prokázání kvalifikace až devět měsíců po skončení lhůty pro podání nabídek.
Přestože tato lhůta uplynula 14. března 2022, dodavatel předložil důležité dokumenty, včetně čestných prohlášení a seznamu poskytnutých služeb, až 20. prosince 2022.
Toto pozdější doložení dokumentů, které by měly být předloženy v rámci nabídky, mohlo přitom poskytnout společnosti Značky Morava velkou výhodu oproti ostatním potenciálním účastníkům soutěže, kteří by mohli podat nabídky, pokud by byla lhůta oficiálně prodloužena.
Tato situace naznačuje možné porušení principů spravedlivé hospodářské soutěže v zadávacím procesu a naznačuje také nevídanou schovívavost ze strany ŘSD vůči budoucímu vítězi soutěže (k podepsání smlouvy došlo 14. března 2023).
Příklady změn kvalifikačních kritérií
Ve výběrovém řízení pro dodavatele služeb údržby silnic 1. třídy a dálnice D55 ve Zlínském kraji na období let 2023 až 2025 jsou tak v řadě klíčových parametrů oproti poslednímu výběrovému řízení z roku 2019 upravené podmínky. A to následujícím způsobem:
⬛ Předpokládaná hodnota zakázky v přepočtu na jeden rok je o 23 milionů korun vyšší než v období 2019 – 2023.
⬛ Ve výběrovém řízení bylo vyžadováno čestné prohlášení o průměrném počtu zaměstnanců za poslední tři roky ve výši alespoň 20 pracovníků. V novém výběrovém řízení toto kritérium není.
⬛ V novém výběrovém řízení je snížen požadavek na kvalifikaci vedoucích pracovníků. V případě délky praxe klesl požadavek z 5 na 3 roky, dříve požadovaná zkušenost na zakázkách alespoň za 10 milionů nyní klesla na 0,5 milionu. Praxe v uvedené hodnotě zakázky je nově bez omezení doby realizace, dříve to bylo za jeden rok nazpět.
⬛ V novém výběrovém řízení požaduje ŘSD o jednu zakázku více.
⬛ V novém výběrovém řízení je nižší požadavek na množství techniky. Současně je umožněné stáří vozidel max. 15 let. Běžná amortizace vozidel je přitom 8 až 10 let, poté jsou vozidla běžně nahrazována. Vozidlo staré 15 let je značně zastaralé.
Pro lepší orientaci si uveďme jako příklad požadavky ŘSD na konkrétní nástroje a zařízení u zakázky ve Středočeském kraji – oblasti Jihozápad – běžná údržba 2022. Tu vyhrálo konsorcium Údržba STC Jihozápad, které tvoří společnosti Silverton a Značky Morava.
V článku 4.5. zadávací dokumentace byly stanoveny tyto požadavky na nástroje, pomůcky, provozní a technická zařízení, které má mít dodavatel při plnění zakázky k dispozici. Konkrétně se jedná o následující technické vybavení: 2 nákladní automobily s nosností min. 6 t; 3 lehké dodávkové automobily do celkové hmotnosti 3,5 t s minimální ložnou plochou 3 m2; 2 samosběrné oboustranné zametače včetně nosiče – objem zásobníku min. 6 – 7 m3, šířka zametání minimálně 2 400 mm; 2 univerzální nosiče nářadí – hydraulické rameno, dosah min. 7 m – pro čištění příkopů, včetně betonových žlabů, myčka svislého dopravního značení, myčka směrových sloupků, příkopová fréza, fréza na seřezávání krajnic; 1 kombinovaný čistič vpustí (tlakové čištění kanalizačních a odpadních potrubí s možností odsávání odplaveného materiálu) se sacím výkonem min. 4,8 m3 /hod; 4 ks předzvěstný vozík; 2 ks výstražný vozík velký.
V této souvislosti je potřeba zmínit, že společnost Značky Morava současně pro ŘSD realizuje služby běžné údržby například v rámci Olomouckého kraje, a to na základě výsledku veřejné zakázky Rámcová dohoda – běžná údržba silnic I. třídy a dálnice II. třídy D35 v Olomouckém kraji. I v této zakázce v Olomouckém kraji přitom ŘSD uvedlo totožné požadavky na strojové vybavení vybraného dodavatele.
Na základě zveřejněného dodatku č. 1 (18022) ke smlouvě na běžnou údržbu komunikací v okresech Frýdek-Místek a Karviná se lze důvodně domnívat, že společnost Značky Morava provádí další činnost pro ŘSD i v Moravskoslezském kraji. I tato veřejná zakázka obsahuje totožné požadavky na strojové vybavení vybraného dodavatele, jako je uvedeno výše. A podobné je to i v dalších zakázkách, které tato společnost získala.
Šéfuje zároveň v Olomouci i ve Středočeském kraji
V souvislosti se zakázkou ve Středočeském kraji stojí za pozornost i detail, že konsorcium Údržba STC Jihozápad (Značky Morava a Silverton) v rámci požadavku na technickou kvalifikaci nominovalo v rámci výběrového řízení na pozici člena týmu vedoucí údržby komunikací Ladislava Poláka.
Ten musí být podle požadavků ŘSD obsažených v zakázce přímo zapojen na realizaci zakázky. Ladislav Polák byl přitom současně již členem týmu a vedoucím údržby komunikací při realizaci výše uvedené veřejné zakázky Rámcová dohoda – běžná údržba silnic I. třídy a dálnice II. třídy D35 v Olomouckém kraji.
I zde, stejně jako ve Středočeském kraji, si ŘSD vyhradilo přímé zapojení dané osoby vedoucího údržby. Ladislav Polák tedy současně realizuje nebo realizoval vedoucího údržby komunikací hned v několika zakázkách současně. To ale nejenže odporuje požadavkům ŘSD, ale současně ani reálně neumožňuje takovou práci vykonávat osobně a na denní bázi, což taková práce reálně vyžaduje.
Ekonomický deník proto položil několik otázek společnostem Značky Morava a Silverton. Ty na ně ale do vydání tohoto textu nezareagovaly.
Modelový příklad Zlínsko
Pro ilustraci si uveďme jednu, zatím neoficiální, informaci: Ve výběrovém řízení na běžnou letní údržbu ve Zlínském kraji, které proběhlo tento týden, obsadila první místo firma s cenou o více než 62 procent nižší než činila předpokládaná cena zakázky. Nabízí se otázka, kdo ji podal? Opět společnost Značky Morava nebo Silverton, které jsou majetkově propojeny?
Ekonomický deník kvůli tomu oslovil další uchazeče. Takto odpověděl například jednatel společnosti Správa a údržba silnic Zlínska Libor Lukáš: „V uvedené záležitosti stále probíhá otevřené veřejné řízení, takže nelze dopředu spekulovat jak zadavatel finálně rozhodne. Parametr ceny zakázky je jedním z důležitých ukazatelů, avšak ne kritériem jediným, protože musí být vzaty v úvahu i další parametry, včetně férovosti soutěže. Do doby rozhodnutí zadavatele proto není žádoucí přespříliš komentovat průběh této veřejné zakázky.“ A dodal: „Pouze bych sdělil, že jsme nabídku ve sdružení dalších tradičních silničářských firem společně podali a zodpovědnou cenovou kalkulací jsme nabídkovou cenu stlačili do úrovně prosté nákladové ceny, přičemž takto pojatou nabídku považujeme pro zadavatele za velmi výhodnou. Uvidíme, co se bude odehrávat v dalších fázích předmětné soutěže.“
Ekonomický deník není schopen do detailů schopen zkoumat počty a stáří do tendrů nabízené silničářské techniky. V podstatě jediným parametrem, který může ukázat, zda jsou uchazeči ve výběrových řízeních nabídnout reálná nabídková data, jsou počty zaměstnanců, uváděné v otevřených zdrojích. Ale i tato čísla mohou na leccos poukázat.
Z databáze Cribis tak například vyplývá, že společnost Značky Morava figuruje v kategorii počtu zaměstnanců mezi 100 až 199, poslední zveřejněný údaj v roce 2021 činil 144 zaměstnanců. Podle výroční zprávy za loňský rok činily mzdové náklady 65 milionů 830 tisíc korun.
Společnost Silverton by měla být dle Cribisu v letošním roce v kategorii 25 až 49 zaměstnanců, poslední zveřejněný údaj z roku 2021 zní 20 zaměstnanců. Mzdové náklady Silvertonu pak dle obchodního rejstříku loni činily 11 milionů 461 tisíc korun. Připomeňme, že společnosti podávají nabídky na více místech republiky.
Ekonomický deník použil pro srovnání výše zmíněnou společnost Správa a údržba silnic Zlínska, která se soustředí na kraj. Ta je podle databáze Cribis pro letošek v kategorii 50 až 99 zaměstnanců, poslední údaj z roku 2021 jich měla 64, předloni 68, a v roce 2019 69. Mzdové náklady činily dle obchodního rejstříku 35 milionů 832 tisíc korun.
Řeč čísel musí být zřejmá i průměrnému počtáři, vycházíme-li z otevřených zdrojů o počtech zaměstnanců. Pokud výše zmíněná Správa a údržba silnic Zlínska (v kraji s horami) potřebuje na údržbu zmíněné enklávy přes 60 zaměstnanců, lze se podle dostupných údajů z veřejných zdrojů se 144, respektive 20, zaměstnanci adekvátně postarat o údržbu silnic téměř po celé republice?
Jan Hrbáček