Ve své poslední aukci větrných turbín na pevnině se Německu nepodařilo zajistit dostatek investičních dohod, které by zajistily, že zavádění této technologie bude pokračovat dostatečně rychle k dosažení cílů v oblasti obnovitelných zdrojů. Na rozdíl od předchozích tendrů se však celková kapacita větrné energie, kterou investoři nabídli k výstavbě, přiblížila požadované výši, což zvýšilo důvěru v Národní agenturu pro rozvodnou síť (BNetzA), která tento proces vede.
„Skutečnost, že částka udělená v roce 2023 je dvakrát vyšší než v loňském roce, mi dává naději. Pokud jde o cíle expanze, trend výrazného nárůstu musí pokračovat,“ řekl šéf agentury Klaus Müller.
Za celý rok BNetzA udělila investorům návrhy o celkové kapacitě 6 377 MW oproti 3 225 MW v loňském roce.
Německo chce do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 80 procentech celkové spotřeby elektřiny.
V poslední aukci podali investoři v tendru 167 nabídek o celkovém výkonu 1 981 MW o objemu 2 087 MW.
Po vyloučení dvou nabídek kvůli formálním chybám udělila BNetzA 165 nabídek s celkovou kapacitou 1 967 MW, která se pohybovala od 5,88 centů za kilowatthodinu (ct/kWh) do maximálních přípustných 7,35 ct/kWh, což vedlo k průměru 7,31 ct/kWh, což je prakticky beze změny oproti předchozímu kolu (7,32 ct/kWh).
Ambiciózní cíle Německa v oblasti obnovitelných zdrojů energie vyžadují masivní rozšíření větrné energie.
Začátkem tohoto roku větrný průmysl obvinil z nedostatečného zájmu investorů loňské problémy v dodavatelském řetězci, stejně jako vyšší úrokové sazby a stavební náklady. Na rozdíl od větrných elektráren na pevnině nabralo v Německu v poslední době na obrátkách zavádění solární energie.
(nik)