Developeři průmyslových a logistických hal „objevili“ fotovoltaiku – a plánují rozjet instalaci solárních panelů ve velkém stylu. Příkladem může být největší developer CTP, který navázal spolupráci s ČEZ ESCO a plánuje do roku 2030 pořídit solární elektrárny o výkonu 250 až 300 megawattů. Velké plány mají také další developeři komerčních nemovitostí.
Jak společnosti ČEZ ESCO a CTP oznámily ve společné tiskové zprávě, první fotovoltaika o výkonu 2 MW je již dokončena. Vyrostla v areálu CTPark Prague East v Nupakách u Prahy na střechách hal, ve kterém sídlí logistická společnost Raben. V současné době probíhá zkušební provoz této střešní fotovoltaiky.
Nadnárodní logistická společnost Raben má ambiciózní klimatické cíle a odběr zelené elektřiny ze střešní fotovoltaiky ke splnění těchto cílů přispěje. Stále více podniků řeší společenskou a ekologickou odpovědnost, známou pod zkratkou ESG. Ideálním řešením, jak snížit „uhlíkovou stopu“ je právě výroba ekologické elektřiny ze sluneční energie.
Nové fotovoltaické elektrárny jsou nyní ve výstavbě také v CTParcích v Chrášťanech u Prahy, v Hradci Králové, Brně, Ostravě a v Cerhovicích na Berounsku. V součtu se jedná o 7,3 megawattu nového výkonu, které po dokončení ročně zajistí okolo 7 gigawatthodin elektrické energie. Na jejich výstavbě se podílí instalační firma Greenbuddies.
Fotovoltaika s baterií v Tachově
K energetické nezávislosti s využitím obnovitelných zdrojů směřuje také výrobní komplex Urbanity Campus v Tachově. Stojí za ním developer Urbanity, který je součástí investiční skupiny M.L.Moran a zaměřuje se na prémiové komerční nemovitosti. Ta oznámila dokončení projektu, který vedle střešní solární elektrárny o výkonu 5 MW zahrnuje právě dokončené bateriové úložiště s celkovou kapacitou 1,4 MWh.
Kombinace fotovoltaiky a baterie pokryje až 40 procent roční spotřeby výrobního areálu, nemovitostní skupina Urbanity navíc plánuje kapacitu úložiště v příštích letech zdvojnásobit. „Po zelené energii je mezi výrobními firmami velká poptávka a věřím, že takové řešení může být ukázkovým modelem nejen pro další průmyslové areály, ale také pro města a obce,“ uvedl v tiskové zprávě Roland Hofman, ředitel společnosti Urbanity.
Velkokapacitní bateriové úložiště je v rámci energobloku propojeno s řadou dobíjecích stanic pro elektromobily a tepelnými čerpadly. V Urbanity Campus Tachov se také uplatňují nová pravidla pro hospodaření s tepelnou energií v rámci využití odpadního tepla z výrobních technologií. Pro řízení jednotlivých technologií je postupně rozšiřován systém chytrého energetického managementu založený na online optimalizaci energetických toků.
V posledním roce výrazné ožila také výstavba velkých solárních parků na pevné zemi, která se v Česku zastavila po ukončení dotační podpory v roce 2011. O největších dokončených instalacích informoval Ekonomický deník před pěti dny ve zprávě Opět se staví velké fotovoltaiky. Letošní rekord zatím drží dva 7megawattové solární parky.
(dtr)