Vysoké ceny za energie netrápí jen české odběratele. Podobnou situaci řeší i v Polsku. Tamní server Business Insider problém analyzoval, na vině jsou podle něj vysoké daně. V Polsku se za energie podle přepočtu údajů Eurostatu platí daň až ve výši 48,6 procenta.

„Pokud se podíváme na ceny elektřiny bez daně, zjistíme, že v Evropské unii nejsou nižší ceny, než jaké platí jednotliví spotřebitelé v Polsku. To však neznamená, že za elektřinu platíme nejméně. Z každé spotřebované kilowatthodiny si stát bere obrovskou částku na daních. Největší v Evropě, nejen v EU,“ napsal Business Insider.

Pokud bychom daně vyloučili, domácnosti (spotřebovávající 2 500 až 5 000 kWh ročně, v Polsku je průměrná spotřeba 2 000 kWh ročně) by v první polovině roku 2023 zaplatily v Polsku za kilowatthodinu elektřiny pouze 42 grošů (100 grošů je jeden zlotý).

„Nižší cenu v Evropské unii nenajdete. Za námi by byli Maďaři s cenou o něco vyšší, jen o 0,2 groše za kilowatthodinu, následovaní Bulharskem se 44 groši a Chorvatskem s 54 groši. Nejvyšší cenu by platili Irové (2 zloté 9 grošů za kWh) a Nizozemci (2 zloté 5 grošů za kWh). Pokud se podíváme na celou Evropu, nejen na EU, levněji by bylo v sedmi zemích mimo EU, nejlevněji v Kosovu (28 grošů za kWh) a Srbsku 32 grošů za kWh),“ vypočetl týdeník.

Mohlo by vás zajímat

Při placení účtů za spotřebu energie však Poláci neplatí čistou, ale hrubou cenu, tedy včetně daní.

Včetně daní zaplatil průměrný spotřebitel elektřiny v Polsku v první polovině roku 82 grošů za kWh, podle přepočtu údajů Eurostatu v průměrné sazbě NBP (v tarifu G11 to bylo podle Ústředního statistického úřadu 92 grošů). To je již mnohem více než například v Bulharsku, Maďarsku, Chorvatsku a na Maltě, uvádí dále týdeník.

„Podobné ceny jako u nás jsou ve Španělsku, na Slovensku a ve Slovinsku, ale také v Norsku. Až dosud byly ceny pro domácnosti zmrazeny. Předseda Agentury pro energetický trh však spočítal, že pokud by byly rozmrazeny, mohla by elektřina po schválení nových tarifů zdražit až o 60 procent. Ceny by mohly být mnohem nižší, pokud by se omezil pouze apetit státu. DPH na elektřinu činí v Polsku 23 procent, ve Velké Británii a Španělsku 5 procent, v Belgii a Řecku 6 procent, v Itálii 10 procent a v Německu 19 procent. Při započtení celkového zdanění energií je to polské nejvyšší v celé Evropě,“ uvedl dále Business Insider.

V průměru je podle Business Insideru v Evropské unii v ceně energie zahrnuto 19,2 procent daní, tj. DPH, spotřební daně, povinné poplatky atd.

V Polsku je to podle přepočtu údajů Eurostatu až 48,6 procenta.

„Na starém kontinentu jsme dokonce lídrem v negativním zdanění. Následuje Kypr s 38,2 procenty daní a poplatků v ceně energií. To je částečně způsobeno vysokým podílem nákladů vynaložených na emise CO2, které Eurostat zahrnuje do svých výpočtů pod daně a poplatky. Podle našich odhadů připadalo v letošním roce 18,1 procento ceny energie na náklady na CO2 (vážený průměr nákladů na CO2 u černého uhlí 42 procent, hnědého uhlí 21 procent, zemního plynu 8 procent).

Business Insider uvedl, že existují i země, které cenu energie pro domácnosti dotují. V Irsku je hrubá cena za energie o 82 procent nižší než čistá, v Lucembursku o 50 procent a v Portugalsku o 44 procent.

„Kdybychom použili průměrnou sazbu EU, tj. 19,2 procenta, měli bychom cenu o 39 procent nižší, takže zvýšení o rovných 60 procent v kombinaci s 39procentním snížením by dalo reálné zvýšení jen o 15 procent. Pokud stát tvrdí, že dává peníze na zmrazení cen energií v řádu 50 miliard zlotých ročně, uvědomme si, že nám je nejprve vytáhl z kapes v podobě daní z energií a nyní je teprve vrací,“ uzavírá Business Insider.

(nik)