Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) půjčí 140 milionů eur na první větrnou farmu na moři v Polsku. Projekt rozšíří polský energetický systém o 1,2 GW obnovitelné kapacity. Jde o velmi významnou investici na podporu polské výroby energie z obnovitelných zdrojů a dekarbonizačních cílů, komentovala rozhodnutí EBRD.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podporuje rozvoj polské kapacity obnovitelných zdrojů energie tím, že společnosti Baltic Power poskytla úvěr ve výši 140 milionů eur na financování výstavby první větrné farmy na moři v zemi.

Financování ze strany EBRD je poskytováno společně s financováním od velkého počtu mezinárodních a místních komerčních věřitelů, Evropské investiční banky (EIB) a exportních úvěrových agentur.

Očekává se, že větrná farma, která bude mít kapacitu až 1,2 GW, bude po uvedení do provozu vyrábět elektřinu odpovídající 4 000 GWh, tedy přibližně 2 až 3 procentům současné polské výroby elektřiny. Pomůže zabránit vzniku přibližně 2,8 milionu tun emisí CO2 ročně. Tento projekt je pro EBRD, střední Evropu a Polsko přelomovou transakcí, která představuje významný krok v transformaci polského energetického sektoru.

Mohlo by vás zajímat

Polsko se zavázalo k významným dekarbonizačním cílům a v souladu s širším evropským energetickým sektorem se zaměřuje na větrnou energii na moři, aby zvýšilo elektrifikaci a snížilo výrobu energie z uhlí.

„Větrná energie na moři má zásadní význam pro podporu celosvětové snahy o dosažení nulové čisté spotřeby a pro řešení otázek energetické bezpečnosti. Proto jsme hrdí na to, že můžeme podpořit tento přelomový projekt: vůbec první větrnou farmu na moři nejen v Polsku, ale v celém regionu EBRD. Urychlení zelené transformace je pro EBRD hlavním cílem a tento projekt je skvělým příkladem toho, jak můžeme zvýšit výkon obnovitelných zdrojů z megawattů na gigawatty,“ uvedla výkonná ředitelka skupiny EBRD pro udržitelnou infrastrukturu Nandita Parshad.

Baltic Power je účelově založená společnost v Polsku, jejímž úkolem je vývoj, výstavba a provozování projektu větrných elektráren v Baltském moři. Je ve společném vlastnictví polské společnosti ORLEN, která se zabývá poskytováním více veřejných služeb, a kanadské nezávislé energetické společnosti Northland Power, která má s větrnou energií na moři značné zkušenosti.

„Dnešní oznámení je významným úspěchem pro společnost Northland, naše partnery a projekt Baltic Power. Tento milník dokazuje podporu globální finanční komunity a odráží její důvěru v Northland a naši schopnost vyvíjet, obstarávat, stavět a financovat velké a komplexní projekty větrných elektráren na moři. Navzdory nedávným problémům v odvětví větrné energie na moři na některých trzích společnost Northland nadále nachází způsob, jak prosazovat velké projekty větrné energie na moři s atraktivními ekonomickými parametry,“ řekl prezident a výkonný ředitel společnosti Northland Power Mike Crawley.

„Společnost Northland je jedním z největších výrobců větrných elektráren na světě,“ dodal generální ředitel a předseda správní rady společnosti ORLEN Daniel Obajtek.

(hrb)