Instalovaná kapacita nově zprovozněných fotovoltaických elektráren vzrostla v roce 2022 meziročně o 366 %. Enormní nárůst je očekáván také letos. Zatímco vodní elektrárny, v posledních letech zastoupené výhradně elektrárnami malými, vykazují stabilní přírůstky nových licencí, budování větrných elektráren (VTE) se v posledních dvou letech zcela zastavilo. Pokrývají v Česku pouze jedno procento spotřeby, což je 11x méně než v sousedním Rakousku, ukazuje analýza společnosti TPA Valuation & Advisory).

„V roce 2022 jsme zaznamenali největší nárůst počtů licencí i zprovozněné kapacity FVE od roku 2014. Významným trendem se stala instalace domácích elektráren, kterých bylo podle dat Solární asociace v roce 2022 zprovozněno celkem 33 tisíc s výkonem do 10 kWp,” uvedl partner TPA Valuation & Advisory Jiří Hlaváč. Celkový výkon těchto nově zprovozněných domácích FVE činí 237,3 MWp. „Fotovoltaika tedy oproti vodním a větrným elektrárnám stále výrazně vede,“ dodal.

Rok 2022 se nesl v duchu turbulentního vývoje na evropských i celosvětových energetických trzích. Příčin bylo několik. Kromě invaze ruských vojsk na území Ukrajiny, která začala v únoru loňského roku, zasáhlo Evropu sucho, které snížilo výrobu energie ve vodních elektrárnách. Vliv na energetický sektor v EU měla i snížená kapacita v jaderných elektrárnách ve Francii. To vše vedlo k růstu spotových cen elektřiny a plynu na burzách v průběhu roku 2022. Tím se dále posílila motivace k budování solárních elektráren v celé Evropě.  

Vývoj instalované kapacity a počtu licencí OZE v České republice mezi lety 2005-2022

Mohlo by vás zajímat

„Enormní nárůst fotovoltaických instalací očekáváme i v roce 2023. A to i v segmentu firemních instalací, kde se očekává čerpání prostředků z Národního plánu obnovy. O dotace již požádalo k dnešnímu dni na šest tisíc firem,“ přiblížil Hlaváč.

I přes rekordní nárůst v segmentu instalačních firem, naráží současný solární boom na limit ve formě nedostatku instalačních kapacit. Data vyplývající z analýzy společnosti TPA Valuation & Adviory s.r.o. spolu s daty ze Solární Asociace potvrzují rostoucí trend ve výstavbě jak „domácích“ FVE, tak fotovoltaik s větším výkonem v poslední letech.

Vyšší využití v budoucnu najdou zejména střechy bytových domů a instalace na výrobních a jiných komerčně využívaných budovách.Trendem v budoucnu by se mohla stát sdílená a komunitní energetika. Bude se jednat o model, kdy budou bytová družstva, obecní solární elektrárny, nebo FVE ve větších průmyslových areálech součástí lokální distribuční sítě.

Vodní a větrné elektrárny zaostávají

Vodní i větrné elektrárny oproti fotovoltaice dlouhodobě výrazně zaostávají. Vodní elektrárny od roku 2005 nezaznamenaly v historii žádný trend u počtu vydání nových licencí a instalovaného výkonu. „V současnosti české řeky a vodní plochy již fakticky nenabízejí místa pro výstavbu nových středních a velkých vodních elektráren. Proto většina nových nainstalovaných kapacit představuje zprovoznění nových malých vodních elektráren (MVE),“ okomentoval Hlaváč. 

V roce 2022 bylo zprovozněno celkem 51 MVE. O rok dříve vyrobily vodní elektrárny v Česku o 17 % více než v předcházejícím roce a nejvíce od roku 2013. Největší podíl na tom má rostoucí modernizace a zvyšování efektivity při výrobě elektrické energie z vodních toků.

Technologie větrných elektráren (VTE) patří v České republice ke zdrojům s nejmenší instalovanou kapacitou v rámci OZE. Historicky byl nejvyšší výkon instalován v období let 2007 do 2010. Od té doby nové větrné elektrárny přibývají čím dál méně. V roce 2021 a 2022 nebyla postavena ani jedna nová větrná elektrárna. VTE pokrývají zhruba pouze jedno spotřeby elektřiny, což je jedenáckrát méně než v sousedním Rakousku, které má přitom srovnatelné geografické podmínky.

OZE. Ilustrační obrázek: Amper Meteo

Energetický sektor v posledních letech prošel řadou legislativních změn. Od poloviny roku 2022 začal platit zákon o podporovaných zdrojích energie, kterým se změnila zejména podpora obnovitelných zdrojů. Změnou prošla především provozní část podpory. Nově se k ní ve formě zeleného bonusu přidal takzvaný aukční bonus. Zatímco zelený bonus získá výrobce elektřiny automaticky, pokud uvede do provozu novou výrobnu, na kterou se podpora vztahuje, aukční bonus je výsledkem nabídkového soutěžního řízení, v němž žadatele o podporu soutěží, kdo potřebuje k ziskovému provozu výrobny nižší podporu.

Další novelou prošel zákon o podporovaných zdrojích energie poměrně nedávno. Poslanecká sněmovna České republiky schválila takzvaný Lex OZE 1, který začal platit koncem ledna 2023. Touto novelou se mění pravidla pro budování zejména domácích zdrojů energie. Zatímco doposud bylo možné bez licence od ERÚ vybudovat výrobnu do výkonu 10 kW, dle novely se limit posouvá na 50 kW. Na stejnou hodnotu se poté z 20 kW posouvá i stavba bez nutného stavebního povolení. Jasný signál této novely je snaha o akceleraci budování obnovitelných zdrojů, především pak budování fotovoltaiky na rodinných a bytových domech. Novela se nicméně vztahuje i na malé větrné a vodní elektrárny.

(mig)