Evropská komise přijala Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS), které mohou používat všechny společnosti v rámci směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků. Evropské standardy pro vykazování udržitelnosti budou povinně používat společnosti, které jsou podle směrnice EU o účetnictví povinny vykazovat určité informace o udržitelnosti.
„Standardy, které jsme přijali, jsou ambiciózní a představují důležitý nástroj podporující agendu EU v oblasti udržitelných financí. Dosahují správné rovnováhy mezi omezením zátěže pro vykazující společnosti a zároveň umožňují společnostem prokázat úsilí, které vynakládají na plnění agendy zelené dohody, a v souladu s tím mít přístup k udržitelnému financování,“ uvedla evropská komisařka pro finanční služby, finanční stabilitu a unii kapitálových trhů Mairead McGuinnessová.
Standardy pokrývají celou škálu environmentálních, sociálních a správních otázek (ESG) a poskytují investorům informace, které jim umožní pochopit dopad společností, do nichž investují, na udržitelnost. Zohledňují také diskuse s Mezinárodní radou pro standardy udržitelnosti (ISSB) a Globální iniciativou pro podávání zpráv (GRI).
Požadavky na podávání zpráv budou pro různé společnosti zaváděny postupně, uvedl výkonný orgán EU.
Mohlo by vás zajímat
Dopad na malé a střední podniky
Účetní směrnice ve znění směrnice o vykazování udržitelnosti podniků neukládá malým a středním podnikům žádné nové požadavky na vykazování, s výjimkou veřejně kotovaných malých a středních podniků.
Pro kótované malé a střední podniky stanoví směrnice o účetnictví „přiměřený“ režim podávání zpráv, uvedla Evropská komise. Nemají však povinnost vykazovat informace o udržitelnosti až do účetního roku 2026 s možností další dvouleté výjimky po uplynutí této lhůty.
Kromě toho mohou kótované malé a střední podniky vykazovat podle samostatných, přiměřených standardů, které budou méně náročné než rámec ESRS.
Některé nekótované malé a střední podniky, na které se nevztahují žádné požadavky na vykazování udržitelnosti podle směrnice o účetnictví, mohou přesto dostávat dobrovolné žádosti o informace o udržitelnosti od zákazníků, bank, investorů nebo jiných zúčastněných stran.
(nik)