INZERCE

Velká fotovoltaická elektrárna, ilustrační snímek. Foto: ČEZ

Zpráva o solárním boomu číslo 2: V prvním pololetí přibylo 45 tisíc fotovoltaik o výkonu 487 MW

Už je jich na českém území přes 130 tisíc, jejich instalovaný výkon se blíží hranici 3000 MW. Řeč je o fotovoltaických elektrárnách, které letos přibývají nejrychlejším tempem od roku 2010. Podle údajů Solární asociace jen od začátku roku do konce června bylo k síti připojeno celkem 45 197 nových solárních elektráren, jejichž celkový výkon dosahuje v součtu 487 MW.

Jak na dnešní tiskové konferenci uvedl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář, střední scénář hovoří o připojení 1200 MW nového výkonu ve fotovoltaice za celý letošní rok. Jednalo by se tak o nejsilnější výsledek od roku 2010, kdy vrcholil první solární boom v Česku. Zatímco tehdy dominovaly velké solární parky na zemi, v posledních letech je největší zájem o malé instalace na střechách budov.

Konkrétně malé instalace do 10 kilowattů, které vznikají hlavně na rodinných domech, vedou v letošním prvním pololetí co do počtu (42 841) i výkonu (343 MW). Větších fotovoltaik o výkonu 10 až 100 kW vzniklo 2249 (o výkonu 59 MW) a těch v rozmezí od 100 do 999 kW celkem 94 (o výkonu 33 MW).

Podle slov Jana Krčmáře ožívá také zájem o větší solární parky o výkonu od jedné megawatty výše. V prvním letošním pololetí jich vzniklo již 13 a v součtu mají výkon 51 MW. Jak Ekonomický deník informoval před týdnem, tak velké fotovoltaiky letos spustily do provozu třeba firmy Miavo (7 MW v Orlové na Karvinsku) nebo Solarpark Lipnice náležící do skupiny SUAS Group (2,7 MW na Sokolovsku).

Růst oboru je tažen hlavně investičními dotacemi. V případě velkých solárních parků se jedná o příspěvek z Modernizačního fondu, u středně velkých na střechách výrobních a logistických hal se jedná o dotaci na fotovoltaiku z Národního plánu obnovy. Téměř všechny instalace na rodinných domech čerpají dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Domácí fotovoltaika téměř vždy s baterií

Jak doplnil předseda představenstva Solární asociace Jan Fousek, který je zároveň ředitelem asociace Aku-bat CZ, zájem lidí o akumulaci energie dál roste. Skoro 95 procent letos připojených domácích solárních elektráren je vybaveno bateriemi. Naopak s rostoucí velikostí fotovoltaiky podíl zdrojů s bateriemi klesá; například v kategorii 100 až 999 kW je vybaveno baterií už jen okolo 15 procent instalací.

Růst oboru by mohl být ještě rychlejší, kdyby nestály zájemcům o fotovoltaiku v cestě překážky. „Slibný růst mnohdy brzdí zbytečné bariéry, mezi které patří složité povolovací procesy, omezené možnosti připojení nebo odpor místních občanů či památkářů. Investoři se potýkají také s nejednotným přístupem úřadů,“ upozornil Jan Krčmář.

Výkonný ředitel asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek. Foto: AKU-BAT CZ

Rozvoj velkých elektráren kromě výše uvedených bariér brzdí i samotný stát. V energetické legislativě stále chybí paragrafy upravující agrivoltaiku nebo akumulaci energie. „Právě nemožnost smysluplně ukládat přebytečnou energií z obnovitelných zdrojů do velkých bateriových systémů a dalších druhů úložišť způsobuje problémy se stabilitou elektrizační soustavy, které vyvrcholily o Velikonocích nuceným odpojením 16 procent českých fotovoltaik od sítě. Řešením je podpořit všemi možnými způsoby rozvoj akumulace a flexibility,“ doporučuje Jan Fousek.

Mezi investory do „velké“ fotovoltaiky navíc přetrvává nervozita kvůli nedávným výrokům ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ohledně možného omezení provozní podpory pro starší elektrárny z let 2006 až 2010. Desítky projektů jsou pozastaveny, dokud se situace nevyjasní. Velkou část nových solárních parků totiž chtějí stavět stejní investoři, kteří se aktivně účastnili prvního solárního boomu.

Zprávu o letošní kondici solárního sektoru přesto Jan Krčmář uzavřel optimisticky: „Kromě pozitivních indikátorů růstu je potěšující, že letošní rok přinesl kratší dodací lhůty, rychlejší připojování, kultivaci trhu instalačních firem a vznik prvních volně stojících elektráren přes 1 MW. Ten vlak, který nám v obnovitelných zdrojích málem ujel, snad začínáme dohánět.“

„Před mým nástupem na ministerstvo neudělala minulá vláda pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie prakticky nic, stejně jako pro modernizaci energetiky jako takové. Přitom víme, že jsou to právě obnovitelné zdroje, které jsou nutnou podmínkou dekarbonizace i energetické bezpečnosti,“ komentoval zveřejněná čísla o růstu fotovoltaiky ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

(dtr)