Německo požádalo Belgii o dočasné odstavení dvou jaderných reaktorů, dokud se nevyjasní otázky ohledně jejich bezpečnosti.
V reaktorových tlakových nádobách byly zjištěny trhlinky. Německá komise pro bezpečnost reaktorů tudíž nemůže potvrdit, že budou bezpečné i v případě poruchy. Důkazy pro to ale rovněž nejsou, napsala agentura DPA. Brusel německou žádost, kterou oznámilo spolkové ministerstvo životního prostředí, odmítl.
Berlín žádá o přechodnou odstávku druhého bloku jaderné elektrárny Tihange v jižním Valonsku a třetího bloku v elektrárně Doel nedaleko Antverp. Provoz v nich byl přerušen již v roce 2012 a znovu v roce 2014 poté, co byly v nádobách obou reaktorů zjištěny trhlinky. Belgický regulátor loni v listopadu schválil opětovné spuštění obou reaktorů, když se zjistilo, že vady v tlakových nádobách třiatřicet let starých reaktorů jsou povrchové. Šlo o vodíkové vločky ve stěnách nádoby, které na bezpečnost elektráren prý nemají nepřijatelný dopad.
Náměstek německé ministryně životního prostředí Jochen Flasbarth v úterý zatelefonoval belgickému ministru vnitra a požádal jej o dočasné vyřazení obou reaktorů z provozu, dokud neproběhnou další bezpečnostní kontroly. Ministryně Barbara Hendricksová v prohlášení uvedla: „Považuji za správné, aby byly elektrárny dočasně odstaveny, přinejmenším dokud neskončí další vyšetřování.“
Belgický federální regulační úřad vyjádřil nad jejím sdělením překvapení. Jaderné reaktory Doel 3 a Tihange 2 splňují „nejpřísnější bezpečnostní kritéria“, uvedl úřad pole agentury AFP. O věci se hovořilo na dubnové schůzce s německými odborníky v Bruselu a rozhodnutím o tom udržet reaktory v chodu prý „není důvod“ se znovu zabývat.
Z nejvyšších pater německé politiky zazněla taková kritika belgických jaderných reaktorů vůbec poprvé, napsal Reuters. Krok německé ministryně poukazuje podle ní na německé obavy ohledně obou jaderných provozů. Problémy měly i jaderné reaktory v jiných zemích sousedících s Německem, i v Česku a ve Francii, obdobná prosba ale dosud nebyla nutná, napsala agentura DPA, která má krok německé ministryně za bezprecedentní.
Elektrárna Tihange leží zhruba 65 kilometrů od západoněmeckého města Cáchy, které se v souvislosti s druhým blokem obrátilo na soud.
Vláda německé kancléřky Angely Merkelové po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 slíbila, že Německo se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky.
(čtk)