INZERCE

Ulice thajského velkoměsta Bangkoku. Foto: Pixabay (autor Alvin Aden Ardenrich)

Západ má obavy ze závislosti na dovozu z Číny. Těží z toho Vietnam a další země jihovýchodní Asie

Závislost na dovozu elektroniky či dalších výrobků z Číny není zdravá. Globální značky proto diverzifikují umístění výrobních závodů. Prospěch z tohoto trendu mají hlavně země jihovýchodní Asie – Vietnam, Indonésie, Malajsie, Filipíny a Thajsko. Podle analýzy finanční společnosti Fidelity International mají právě jmenované země nejlepší předpoklady k tomu, aby na trendu snižování závislosti na Číně vydělaly.

Podle Fidelity International už na vlnu diverzifikace výroby naskakují i čínské společnosti. Příkladem může být BOE Technology, pekingský dodavatel elektronických displejů pro světové výrobce chytrých telefonů. Ten plánuje investovat stovky milionů dolarů do nových továren ve Vietnamu. BOE tak následuje své největší klienty. Například Samsung ve Vietnamu již dnes vyrábí přibližně polovinu chytrých telefonů pro světové trhy.

Zmíněná strategie, kdy globální výrobce má část výroby v Číně a část v jiné asijské zemi, se nazývá „Čína plus jedna“. Díky tomuto výrobnímu boomu se prudce zvýšil vývoz ze zemí jihovýchodní Asie. Ty podle analytiků Fidelity zaznamenaly v loňském roce 22,6procentní nárůst vyváženého zboží, vývoz služeb z regionu vzrostl o 19,1 procenta.

„Po celém regionu vznikají vysoce konkurenceschopná a různorodá výrobní centra. Pokud jde o výrobu elektroniky, Vietnam se stále více podobá zmenšené Číně. V Malajsii vyrábějí továrny stolní počítače pro světové značky jako HP a Dell. V Thajsku, kam japonské a čínské automobilky přesunuly některé své výrobní linky, vzniká nové regionální centrum výroby automobilů, stále častěji také elektromobilů. Bohaté zdroje Indonésie mezitím umožňují rozvoj těžby niklu a s tím související výrobu baterií pro elektromobily,“ vysvětluje Madeleine Kuang, manažerka fondu Fidelity Emerging Asia Fund.

Srovnání zemí ASEAN a Číny, údaje za rok 2022

zeměHDP/obyvatele (USD)růst HDP (%)miliony obyvatel
Čína12 8143,01412
Malajsie12 3648,733
Thajsko7 6512,670
Indonésie4 7985,3275
Vietnam4 0878,099
Filipíny3 6237,6112
Zdroj: MMF – World Economic Outlook z dubna 2023

Pokud bychom na region jihovýchodní Asie (ASEAN) pohlíželi jako na jeden stát, byl by po Indii a Číně třetí nejlidnatější zemí na světě s 685 miliony obyvatel. Na rozdíl od Číny, Japonska či Koreje, kde počet obyvatel zřejmě dosáhl svého vrcholu a populace stárne, je ASEAN ve výhodě. Průměrný věk se zde pohybuje okolo 30 let, zatímco v Číně se jedná o 39 let, v Evropě o 42 a v Japonsku o 49 let.

Analýzu na podobné téma vydala na počátku května také poradenská firma Boston Consulting Group (BCG). Podle jejího odhadu vzroste export ze zemí ASEAN do roku 2031 o 90 procent na 3,2 bilionu dolarů. Oproti tomu bude světový průměr třikrát menší, celkový export vzroste o méně než 30 procent.

Podle analýzy BCG raketově roste export pěti položek z jihovýchodní Asie – spotřební elektroniky, automobilů a jejich komponentů, oděvů, zemědělských produktů a konzervovaných či balených potravin. Už dnes region vyváží do světa spotřební elektroniku v hodnotě okolo 230 miliard dolarů ročně, své závody zde mají Foxconn, Ricoh, Quanta Computer, HP, Dell či Fitbit.

Výhodou zemí ASEAN jsou nízké výrobní náklady, které jsou ještě o 10 až 15 procent nižší než v Číně. Dalším trumfem regionu jsou dohody o odbourání celní zátěže, které usnadňují vzájemný obchod se Spojenými státy, Japonskem, Jižní Koreou, Austrálií a Kanadou. Zájem o region má také Česká republika, důkazem může být nedávná cesta premiéra Petra Fialy do Vietnamu, Singapuru, Indonésie a na Filipíny.

(rov)