OMV Petrom, největší integrovaná energetická společnost v jihovýchodní Evropě, oznámila podpis smlouvy o financování prostřednictvím Národního plánu obnovy a odolnosti na výstavbu kapacity na výrobu vodíku elektrolýzou vody v rafinerii v rumunské Petrobrazi. Smlouva byla podepsána s ministerstvem energetiky v maximální hodnotě cca 39 milionů eur, přičemž celková investice se odhaduje na cca 74 milionů eur. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

„Jsme přesvědčeni, že Rumunsko má značný potenciál pro rozvoj projektů v oblasti zelené energie, a prostředky, které jsou k dispozici na financování těchto projektů, otevírají příležitosti pro hospodářský růst země. V rámci Strategie 2030 jsme se zavázali podpořit energetickou transformaci v Rumunsku a v regionu, a to investicemi ve výši přibližně 11 miliard eur do konce tohoto desetiletí, z nichž přibližně 35 procent podpoří nízkouhlíkové a bezuhlíkové projekty,“ uvedla generální ředitelka společnosti OMV Petrom Christina Verchere

„Zelený vodík otevírá nové možnosti pro nízkouhlíkové hospodářství. Bude hrát důležitou roli při dekarbonizaci rafinerií a v udržitelné dopravě, ať už mluvíme o silniční, železniční nebo letecké, a bude jedním z řešení pro mobilitu budoucnosti. Odhadujeme, že poptávka po vodíku v Rumunsku výrazně vzroste, zejména v příštím desetiletí. Věříme, že společnost OMV Petrom má příležitost stát se hlavním integrovaným hráčem na rumunském trhu s vodíkem,“ podotkl člen výkonné rady společnosti OMV Petrom odpovědný za oblast rafinace a marketingu Radu Căprău.

Projekt zahrnuje uvedení do provozu v rámci rafinerie Petrobrazi kapacity 20 MW pro výrobu vodíku elektrolýzou vody. Celý proces bude poháněn obnovitelnou energií. To znamená, že při využití energie během elektrolýzy vody, kdy dochází k oddělení molekul kyslíku a vodíku, nebudou vznikat žádné emise CO2.

Mohlo by vás zajímat

Objem ekologického vodíku, který se bude vyrábět, se odhaduje na více než 2 600 tun ročně. Integrace získaného zeleného vodíku povede ke snížení emisí CO2 v celém hodnotovém řetězci výroby udržitelných paliv o nejméně 70 procent ve srovnání s konvenčními palivy.

V následujícím období společnost zahájí veřejnou soutěž na nákup elektrolyzéru, přičemž konečné rozhodnutí o investici bude učiněno v roce 2024. Dokončení prací se odhaduje na rok 2025.

Největší těžař v jihovýchodní Evropě

OMV Petrom je největší integrovaná energetická společnost v jihovýchodní Evropě, jejíž roční produkce uhlovodíků v roce 2022 dosáhne přibližně 43 milionů barelů. Skupina má rafinérskou kapacitu 4,5 milionu tun ročně a provozuje vysoce účinnou elektrárnu o výkonu 860 MW. Skupina působí na maloobchodním trhu s ropnými produkty v Rumunsku a sousedních zemích prostřednictvím přibližně 780 čerpacích stanic pod dvěma značkami – OMV a Petrom.

OMV Petrom je společností, v níž rumunští akcionáři drží více než 42 procent akcií (z toho 20,7 procent vlastní rumunský stát prostřednictvím ministerstva energetiky a 21,7 procent vlastní rumunské penzijní fondy, k nimž se přidává téměř 500 000 individuálních investorů a další rumunské subjekty).

Majoritářem je společnost OMV Aktiengesellschaft, jedna z největších průmyslových společností kótovaných na burze v Rakousku, která vlastní 51,2procentní podíl ve společnosti OMV Petrom. Zbývajících 6,4 procent drží další zahraniční investoři. Z celkového počtu akcií společnosti OMV Petrom představuje 28,1 procent volně obchodovatelné akcie na bukurešťské a londýnské burze cenných papírů.

Společnost OMV Petrom je největším přispěvatelem do státního rozpočtu – v letech 2005 až 2022 odvedla na daních a dividendách přibližně 39 miliard eur. Ve stejném období společnost investovala přibližně 17 miliard eur. V roce 2022 zajišťovaly daně odvedené společností OMV Petrom 7 procent daňových příjmů Rumunska.

Od roku 2007 společnost OMV Petrom zahrnula do své obchodní strategie principy společenské odpovědnost. V letech 2007 až 2022 společnost vyčlenila přibližně 120 milionů eur na rozvoj komunit v Rumunsku se zaměřením na ochranu životního prostředí, vzdělávání, zdravotnictví a místní rozvoj.

(nik)