Zákon o jednotném environmentálním stanovisku (JES), který má za cíl zjednodušit a zrychlit schvalování nových investičních záměrů s dopadem na životní prostředí, prošel oběma komorami parlamentu. K jeho schválení již chybí podpis prezidenta republiky Petra Pavla. Podle vyjádření prezidentské kanceláře se tak stane v nejbližších dnech.
Navrhovatelem je ministerstvo životního prostředí, které si od zákona slibuje odbourání dnešního „papírování“ a běhání po úřadech. Namísto několika samostatných razítek pro účely povolení stavby bude nově stačit jediné povolení. Příslušným úřadem bude obecní úřad obce s rozšířenou působností, v případě větších projektů krajský úřad. Ve výjimečných případech bude záměr schvalovat ministerstvo životního prostředí, týkat se to bude největších záměrů s celostátním dopadem – například jaderných elektráren, dálnic nebo hlavních železničních tratí.
Příslušný úřad bude povinen vydat jednotné environmentální stanovisko bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 60 dnů ode dne podání úplné žádosti. V případě složitějších případů lze délku řízení prodloužit o dalších až 30 dní. Jedná se tak o výrazné zkrácení oproti současnému stavu, kdy například jen posouzení dopadu záměru na životní prostředí (EIA) trvalo u větších investičních záměrů 6 až 12 měsíců. Navíc získání kladné EIA nebylo zárukou, že záměr později neztroskotá třeba na nesouhlasu s vynětím půdy ze zemědělského fondu.
„Dlouhodobým nedostatkem státu bylo pomalé a komplikované stavební řízení, toto naše vláda napravuje. Mám velikou radost, že jsme zas o krok blíže k tomu, aby stavebníci snáze a rychleji získávali stavební povolení. Dosavadní administrativní zátěž stavebníků převezme do svých rukou stavební úřad, sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich stanoviska v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Toto stanovisko bude nově zahrnovat právě i jednotné environmentální stanovisko, které může obsáhnout správní akty obsažené až v devíti různých zákonech z oblasti ochrany životního prostředí,“ uvedl k novému zákonu ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Jsem také rád, že se nám do novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která je navázána na zákon o JES, podařilo vrátit to, aby veřejnost jako jsou třeba nejrůznější ochranářské spolky, vystupovala jako účastník v řízeních, kde mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny. Bude se účastnit stavebních řízení všude tam, kde se rozhoduje o výjimkách z chráněných druhů a také kácení veřejné zeleně – právě tady dochází k významnému posílení účasti veřejnosti oproti dnešku,“ doplnil ministr Hladík.
Účinnost zákona o JES je navržena od ledna příštího roku. Zákon prošel parlamentem až nezvykle snadno. Sněmovna jej schválila 24. března počtem 160 hlasů pro, nikdo nebyl proti a jen tři poslanci se zdrželi hlasování. Senát o něm hlasoval 10. května, přičemž 64 senátorů bylo pro návrh, nikdo proti a osm se zdrželo.
(red)